zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Lípa Musica pokračuje tento týden s Kattou a Severáčkem

Katta (Foto: Tomáš Nosil)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Čtvrtý festivalový týden 21. ročníku nabídne MHF Lípa Musica další koncertní zastavení v domovské České Lípě i výlet do nové koncertní lokality – Kryštofova Údolí. V pátek 16. září se na festivalové podium vrací nonkonformní varhanice, zpěvačka a skladatelka Katta, která rozezní varhany v českolipské bazilice Všech svatých i svůj originální mobilní nástroj. Její dvojrecitál bude současně benefičním koncertem ve prospěch Nadačního fondu Ozvěna. V sobotu nabídne festival výlet do nové lokality – malebného Kryštofova Údolí pod Ještědem, kde v místním dřevěném kostele vystoupí poprvé Severáček – liberecký dětský sbor ZUŠ pod vedeném Silvie Langrové. Duchovní program nabídne průřez od barokních kantát, přes romantické skvosty až k soudobé tvorbě a spirituálům. Na oba koncerty jsou ještě k dispozici poslední vstupenky. Novinkou pro říjnový program festivalu je zařazení exkluzivní předpremiéry nového filmu Il Boemo, která se uskuteční 12. října v České Lípě. Tento výpravný historický film, který představuje českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka, je aktuálně nominován do boje na Oscara. Snímek bude mít světovou premiéru v hlavní soutěži filmového festivalu v San Sebastianu, který začíná 16. září. Do českých kin film poté vstoupí 20. října.

Nepřehlédnutelná osobnost české hudební scény, jež se originálně pohybuje nejen na poli klasické hudby, ale ráda autorsky její hranice překračuje nejen svojí varhanní hrou, ale i zemitým zpěvem, Katta se po dvou letech vrací na Lípu Musicu a návštěvníkům nabídne duchovní hudební pouť od Bacha, ke Glassovi, Pärtovi až k vlastním originálním skladbám. Večer nabídne unikátní varhanní dvojrecitál, dialog varhanního nástroje baziliky Všech svatých v kontrastu s moderními bílými varhanami, jež vznikly speciálně pro Kattu a které překvapí svou nadčasovou zvukovou moderností. Výtěžek koncertu, který se v pátek 16. září uskuteční v českolipské bazilice Všech svatých bude věnován na podporu dětí, mladistvých a jejich rodin, kteří se potýkají se sluchovým znevýhodněním a které podporuje Nadační fond Ozvěna. Koncert se koná v rámci projektu Vox Organi, hlas varhan na magických místech, který je spolufinancován Státním fondem kultury Ministerstva kultury ČR.

V sobotu 17. září se festival poprvé představí v kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí a na festivalovém podiu po letech opět přivítá sborovou chloubu Libereckého kraje – Severáček, liberecký dětský sbor ZUŠ Liberec. Krásné dětské hlasy, vysoká umělecká úroveň a především úsměv a radost ze zpěvu. Tím vším už více než šedesát let obdarovává své posluchače doma i za hranicemi tento výjimečný sbor, který od svého založení představuje velkou a výjimečnou „sborovou rodinu“ více jak dvou stovek mladých zpěváků, jež své mimořádné kvality prokázala mnohými vítězstvími v domácích i zahraničních soutěžích a nadšené ovace publika sklidila už na třech kontinentech světa. Svou premiéru však zažije na Lípě Musice, poprvé se totiž sbor představí v malebném klenotu Libereckého kraje, roubeném raně barokním kostele sv. Kryštofa v Kryštofově Údolí. Posílený o bas nadějného Josefa Kovačiče nabídne klasické duchovní skladby od baroka po současnost i ukázku ze světa amerických spirituálů.

„Společně s basistou Josefem Kovačičem jsme připravili program, který otevře skladba soudobého českého skladatele Petra Koronthályho psaná v letošním roce přímo pro Severáček. Na tuto novinku naváže zčásti "klasický" repertoár, v němž představíme skladby českých a francouzských autorů, např. A. Dvořáka, C. Francka a jejich skladby pro sólový hlas a sbor. Půvabnou Ebenovou Truvérskou mší se pak přesuneme do druhé části koncertu, která bude patřit spirituálům a tradicionálům. Některé z nich jsme pro tento koncert zcela nově nastudovali,“ říká Silvie Langrová, sbormistryně Severáčku.
Zbývající vstupenky na oba koncerty jsou v prodeji ve festivalové pokladně (otevřeno od pondělí do čtvrtka od 14 do 16 hodin) či online na www.lipamusica.cz a v doprodeji budou k dispozici i na místě před koncerty.

Jako mimořádný bonus zařazuje MHF Lípa Musica uvedení exkluzivní předpremiéry nového filmu Il Boemo, a to ve středu
12. října v českolipském kině Crystal. Film Il Boemo vypráví o oslnivém úspěchu nejslavnějšího českého skladatele 18. století Josefa Myslivečka (1737–1781), ztvárněného Vojtěchem Dykem. Zachycuje jeho jedinečný talent, úsilí a touhu tvořit. V tomto velkolepém historickém snímku Petra Václava, se pomocí precizně zpracovaných kostýmů a dobově věrných scén vrátíte do období, kdy Josef Mysliveček žil, komponoval, miloval i strádal. Vzepřel se vůli své rodiny, odmítl život pražského mlynáře a rozhodl se následovat svůj sen. Sen o kariéře operního skladatele v Itálii. Zprvu neznámý skladatel z Čech, získal díky svému nadání, pracovitosti i notné dávce štěstí téměř vše, za čím šel – hvězdnou kariéru, peníze i úspěch u veřejnosti. Dokonce se dokázal stát inspirací i pro samotného Wolfganga Amadea Mozarta. Il Boemo vstupuje po premiéře na festivalu v San Sebastianu do českých kin 20. 10. 2022. Na MHF Lípa Musica vám nabízíme exkluzivní předpremiéru už 12. 10. 2022 v Kině Crystal v České Lípě! Vstupenky budou k dispozici v předprodeji Kina Crystal.

14.9.2022 11:09:24 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 49 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Starý dobrý Nový (Oldřich) - Ndb

Články v rubrice - Festivaly

Českolipský komorní cyklus završí vánoční koncert

Českolipský komorní cyklus

5. ročník Českolipského komorního cyklu vyvrcholí v úterý 13. prosince netradičně v kostele Narození Panny Mar ...celý článekČasopis 49 - sekce

DIVADLO

GRAND Festival smíchu zahajuje předprodej

Ladislav Špiner a Petra Janečková (Mimo záznam)

23. ročník pardubického GRAND Festivalu smíchu se neuskuteční v tradičním zimním termínu, ale v příjemnějším j celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 49. týden

T. Pauhofová (Lída Baarová)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M celý článek

další články...