zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Boris Godunov ze Scaly

Boris Godunov

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Boris Godunov ze Scaly
Dnešní přenos hudebního dramatu z ruských dějin Modesta Petroviče Musorgského otevírá novou sezónu Teatro alla Scala. Účinkují: Ildar Abdrazakov (Boris), Norbert Ernst (Šujskij), Ain Anger (Pimen) Dmitry Golovin (Griška Otrepěv) a Stanislav Trofimov (Varlaam). Sbor a orchestr milánské operní scény řídí Riccardo Chailly. Režie Kasper Holten (V ruském originále) (Premiéra). Po smrti cara Ivana Hrozného (1530–1584) nastoupil na trůn jeho slabomyslný syn Fjodor, místo něj však zemi fakticky spravoval Boris Godunov, bojar a jeho švagr v jedné osobě (Ildar Abdrazakov). Krom Fjodora žil již jen jeden Ivanův syn, carevič Dimitrij, který za podezřelých okolností zemřel v Ugliči. Brzy se objevily spekulace, že za jeho smrtí stojí ctižádost Godunova, který si měl takto uvolnit cestu k trůnu. Roku 1598 umírá bezdětný Fjodor a tím vymírá i rod Rurikovců.

Při výběru nového cara padla volba na zkušeného politika Godunova, v tomto okamžiku začíná i děj opery. Godunov měl ale mocné nepřátele, jeho vládu poznamenal velký hladomor a mezi lidem se začalo šuškat, že neúroda je boží trest za to, že na trůnu nesedí právoplatný car. V té době se v polsko-litevském soustátí objevil samozvanec dnes známý jako Lžidimitrij I., ve skutečnosti pravděpodobně zběhlý ruský mnich Griška Otrepjev (Dmitry Golovin). Uprchlík o sobě tvrdil, že je carevičem Dimitrijem, synem Ivana Hrozného, který zázračně v Ugliči unikl smrti.
Uvidíte první verzi díla, kterou Modest Petrovič Musorgskij vytvořil již v roce 1869, kde ještě není výraznější ženská postava. Obsahuje pouze tyto scény: Nádvoří Novoděvičího kláštera, Korunovace, Cela v Čudovském klášteře, Hostinec na litevských hranicích, Carské komnaty v Kremlu, Náměstí před chrámem Vasila Blaženého a Fazetový palác. Při tvorbě libreta k Borisi Godunovovi skladatel vycházel především ze stejnojmenného dramatu Alexandra Sergejeviče Puškina.
Vysílání: 07.12., 20.15 hod., ČT art

28.11.2022 17:11:21 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Talichovo kvarteto - 60 let

Talichovo kvarteto

Talichovo kvarteto v Dianině chrámu
Koncert Talichova kvarteta, které v roce 2022 slavilo 60 let své existe ...celý článek


Nejslavnější dirigenti - Leonard Bernstein

Leonard Bernstein

Bernstein řídí devátou
Provedení velkolepé vokální symfonie Ludwiga van Beethovena v berlínském Schauspielh ...celý článekČasopis 04 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Robert Redford

Robert Redford (Vše je ztraceno)

Vše je ztraceno
Pokud chce přežít, nesmí to vzdát. Robert Redford jako trosečník, který svádí nerovný boj o celý článek

další články...