zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nejslavnější dirigenti - Leonard Bernstein

Leonard Bernstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bernstein řídí devátou
Provedení velkolepé vokální symfonie Ludwiga van Beethovena v berlínském Schauspielhausu o Vánocích 1989. Účinkují: J. Andersonová, S. Wolkerová, K. König, J. H. Rootering, Sbor a orchestr Bavorského rozhlasu a jejich hosté. Režie Humphrey Burton (Premiéra). „Zdá se, že je to muzikologická smyšlenka, podle níž Schiller napsal ještě odlišnou skicu ke své Ódě na radost (Ode an die Freude) a označil ji Óda na svobodu (Ode an die Freiheit). Většina muzikologů tvrdí, že je to mystifikace, kterou rozšířil jistý Friedrich Jahn. Ale ať už je to legenda nebo nikoliv, mám pocit, že je to nebem seslaný okamžik, abychom zpívali Svoboda (Freiheit), kdekoliv hudba naznačuje slovo Radost (Freude). Pokud někdy se naskytne historický okamžik, kdy bychom měli podniknout tento akademický risk ve jménu lidské radosti, pak je to právě teď a jsem si jistý, že získáme i Beethovenovo požehnání. Es lebe die Freiheit! Ať žije Svoboda!“, napsal Leonard Bernstein při příležitost pádu Berlínské zdi před Vánoci 1989. Tehdy se uskutečnily dva koncerty za jeho řízení s Beethovenovou IX. symfonií, zvanou chorální, v obou částech 28 let rozděleného města. Jeden v západním Berlíně – 23. prosince a druhý ve východním Berlíně o dva dny později.

Leonard Bernstein (1918–1990) byl americký dirigent, hudební skladatel, klavírista, pedagog, hudební popularizátor a televizní hvězda. Patřil mezi nejvýznamnější dirigenty své doby a byl také prvním americkým dirigentem, který získal velké mezinárodní uznání. Studoval hudbu na Harvardské universitě, kterou absolvoval v r. 1939. Poté navštěvoval Curtisův institut, kde ho dirigování vyučoval Fritz Reiner. Tento obor též studoval počátkem 40. let 20. století v Tanglewoodu u Sergeje Kusevického, který ho na základě mimořádného talentu učinil svým asistentem. Krátce na to byl Bernstein pozván za dirigentský pult Newyorské filharmonie, kde pohotově zaskočil za Bruna Waltera.
Od počátku velké hudební kariéry se Bernstein též věnoval komponování. Jmenujme za všechny: písňové cykly I hate Music, La bonne cuisine (zhudebněné čtyři kuchařské recepty), tři symfonie, Chichesterské žalmy, operetu Candide, balet Fancy Free, broadwayské muzikály On the Town, Wonderful Town, West Side Story, kde na půdorysu novodobého příběhu Romeo a Julie vytvořil brilantní směsici latinsko-amerických tanečních rytmů, jazzového big bandu, swingového tance jive a expresivních milostných písní.
Vysílání: 31.1., 21.10 hod., ČT art

16.1.2023 09:01:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 12 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Žebrácká opera (Divadlo DISK)

Články v rubrice - Z éteru

Sergej Rachmaninov výročí

Sergej Rachmaninov

RachmaninOFF Rhapsody
Houslista Aleksey Igudesman a klavírista Hyung-ki Joo v unikátní komické show propoju ...celý článek


Janáček Brno 2020 a Varhaní NEJ

Janáček Brno 2020

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka ...celý článek


Nejslavnější dirigenti a Všechna jitra světa

Všechna jitra světa

Mehta a Midori hrají Brahmse a Hindemitha
Japonská houslistka přednáší s Mnichovskými filharmoniky pod takt ...celý článekČasopis 12 - sekce

HUDBA

Život Karla Svobody očima jeho syna

Karel Svoboda – Šťastná léta

Karel Svoboda – Šťastná léta
Život českého hitmakera Karla Svobody očima jeho syna. Dokumentární sním celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Od krádeže slavného Schefflerova obrazu uplynulo 32 let

Schefflerův obraz (Zdroj: Twitter Tomáš Zdechovský)

Osazení hlavního oltáře kostela sv. Jiří a sv. Martina v Martínkovicích kopií Schefflerova obrazu už nic nebrá celý článek

další články...