zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Nejslavnější dirigenti - Leonard Bernstein

Leonard Bernstein

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Bernstein řídí Debussyho Moře
Tři symfonické črty francouzského impresionisty v provedení proslulého amerického dirigenta s Orchestrem Národní akademie svaté Cecílie v Římě (1989). Režie Horant H. Hohlfeld (Premiéra). Bernsteinův římský koncert, který se uskutečnil v sále Národní akademie svaté Cecílie, nabídl svým návštěvníkům tři symfonické črty Moře francouzského impresionistického skladatele Clauda Debussyho. Dílo vznikalo mezi lety 1903–1905. Tento mistrovský kus plný orchestrálních barev a exotických harmonií je úchvatným popisem moře v jeho různých podobách a proměnách. Stejně jako Monetovo malířské zobrazení Rouenské katedrály v různých denních dobách popisuje Debussyho hudba stále se měnící vzhled a nálady moře z různých pohledů – od klidné polohy až po bouřlivou.
Leonard Bernstein (1918–1990) byl americký dirigent, hudební skladatel, klavírista, pedagog, hudební popularizátor a televizní hvězda. Patřil mezi nejvýznamnější dirigenty své doby a byl také prvním americkým dirigentem, který získal velké mezinárodní uznání. Studoval hudbu na Harvardské universitě, kterou absolvoval v r. 1939. Poté navštěvoval Curtisův institut, kde ho dirigování vyučoval Fritz Reiner. Tento obor též studoval počátkem čtyřicátých let 20. století v Tanglewoodu u Sergeje Kusevického, který ho na základě mimořádného talentu učinil svým asistentem. Krátce na to byl Bernstein pozván za dirigentský pult Newyorské filharmonie, kde pohotově zaskočil za Bruna Waltera.
Od počátku velké hudební kariéry se Bernstein též věnoval komponování. Jmenujme za všechny: písňové cykly I hate Music, La bonne cuisine (zhudebněné čtyři kuchařské recepty), tři symfonie, Chichesterské žalmy, operetu Candide, balet Fancy Free, broadwayské muzikály On the Town, Wonderful Town, West Side Story, kde na půdorysu novodobého příběhu Romeo a Julie vytvořil brilantní směsici latinsko-amerických tanečních rytmů, jazzového big bandu, swingového tance jive a expresivních milostných písní.
Vysílání: 21.2., 21.10 hod., ČT art

Bernstein řídí Debussyho Obrazy
Proslulý americký dirigent opět s Orchestrem Národní akademie svaté Cecilie uvádí impresionistické „Obrazy pro orchestr“ Clauda Debussyho (1989). Režie Horant H. Hohlfeld (Premiéra). „Skutečně obdivuji tento orchestr a doufám, že se stane známější ve světě“, svěřil Leonard Bernstein obecenstvu římského Auditorio Pio předtím, než zahájil svůj koncert z impresionistických skladeb Clauda Debussyho s prestižním Orchestrem Akademie svaté Cecílie (Orchestra dell´Accademia di Santa Cecilia). Tato živá nahrávka nechává milovníky hudby po celém světě vychutnat hřejivý tón italského orchestru, který hraje smyslům lahodící francouzskou hudbu pod taktovkou stimulující energie amerického dirigenta. Výsledkem byl podle římského deníku Il Giornale „Debussy, který není éterický nebo matně rosolovitý, ale nezvykle vitální, zachycený v plném světle poledního žáru“.
Koncert ozvláštnily orchestrální Obrazy (Images), což je poslední Debussyho symfonické dílo. Nabízí skladatelovu barevně nejpůsobivější partituru. Obrazy se skládají ze tří samostatných částí: z poněkud posmutnělých barokních tanců Gigues, Jarních rond, která zahrnují francouzskou dětskou písničku a skladbu Ibéria, což je jásavá pocta Španělsku navozená zvukem tamburín a kastanět.
Vysílání: 21.2., 21.40 hod., ČT art

6.2.2023 09:02:24 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Nejslavnější dirigenti a Všechna jitra světa

Všechna jitra světa

Mehta a Midori hrají Brahmse a Hindemitha
Japonská houslistka přednáší s Mnichovskými filharmoniky pod takt ...celý článekČasopis 13 - sekce

DIVADLO

Činoherní klub uvede tragikomedii KONSENT

S.Černodrinská,V. Kotek,O. Rychlý, M.Dancingerová (KONSENT)

Dva kamarádi proti sobě u soudu jako právní zástupci obžaloby a obhajoby. Nejasný případ znásilnění. Klíčovou celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Život vizionáře Eduarda Štorcha

Eduard Štorch

Eduard Štorch, lovec mamutů
Vhled do života a díla učitele – vizionáře Eduarda Štorcha, českého spiso celý článek

další články...