zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Jacques Offenbach: Modrovous

Jacques Offenbach

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hudební komedie o domnělém vrahu svých četných manželek v inscenaci Národní opery v Lyonu. Účinkují: Y. Beuron, H. Masová, Ch. Gay, Ch. Mortagne, J. Courcierová, A. Martinová a další. Orchestr a sbor řídí Michele Spotti. Režie Laurent Pelly. Televizní režie Vincent Massip (Ve francouzském znění s titulky) (Premiéra). Modrovous opéra bouffe o třech dějstvích a čtyřech obrazech je francouzská hudební komedie Jacquese Offenbacha na libreto Henriho Meilhaca a Ludovica Halévyho. Měla světovou premiéru v pařížském Theatre Varietés 5. února 1866, tedy v době, kdy v Praze byla poprvé uvedena Smetanova Prodaná nevěsta.

V městě na Seině se tehdy představila velice populární operetní diva Hortense Schneiderová v roli Boulotky, vesnické hubaté dívky, která vyléčí záletného rytíře Modrovouse z jeho nezřízené touhy po stále nových ženách. Vy uvidíte představení režiséra Laurenta Pellyho, kterého znáte z Pařížského života, jak inscenoval tuto operetu v Lyonské národní opeře s Yannem Beuronem a Héloise Masovou v hlavních rolích. Prohnaného alchymistu Popolaniho, který má nechat zmizet předešlé Modrovousovy ženy, ztvárnil Christophe Gay. V paralelním příběhu o ztracené princezně Fleurettě účinkují Jennifer Courcierová a Carl Ghazarossian jako její milý Safír, z něhož se nakonec vyklube princ urozeného rodu. Přitroublého krále Bobeše, obklopeného patolízalskými dvořany, hraje Christophe Mortagne.
Pro postavy tohoto satirického příběhu čerpali jeho tvůrci pravděpodobně z Perraultovy pohádkové knížky z roku 1697 nazvané Povídky mé matky Husy. Historickou předlohou byl rytíř Gilles de Rais, který se pokusil zabít svou poslední manželku Fatimu, protože otevřela dveře zakázané komnaty, kde se nacházely mrtvoly jeho předchozích zavražděných žen.
Vysílání: 20.2., 20.15 hod., ČT art

6.2.2023 09:02:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Konsent (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Nejslavnější dirigenti a Všechna jitra světa

Všechna jitra světa

Mehta a Midori hrají Brahmse a Hindemitha
Japonská houslistka přednáší s Mnichovskými filharmoniky pod takt ...celý článekČasopis 13 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Meltingpot přináší filmové zpovědi loňských hostů

Wim Hof - Voices of Meltingpot 2022

Po tříleté pauze způsobené koronavirovou pandemií se opět rozbíhá projekt Voices of Meltingpot, který přináší celý článek

další články...