zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Zemřel Dalibor Janota

Dalibor Janota

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

S hlubokým zármutkem oznamujeme všem spolupracovníkům, divákům a přátelům, že 5. června 2023 zemřel v Hořovicích ve věku 76 let emeritní sólista Opery Národního divadla a Státní opery pan Dalibor Janota.
Narodil se 20. srpna 1946 v Ostravě. Vyrůstal v divadelním prostředí, a tak záhy stanul na jevišti v dětských rolích, jako statista, uplatnil se jako nápověda, zbrojíř, rekvizitář, inspicient atd. Zájem o zpěv ho přivedl nejprve k soukromému studiu u Rudolfa Vaška a následně na ostravskou konzervatoř k Jiřímu Heroldovi a Zdeňce Divákové. Od roku 1964 působil jako sborista opavské opery, v letech 1971–1979 byl sólistou operety v Teplicích, kde se seznámil se svojí ženou Soňou, sólistkou souboru. Od roku 1979 byl opět členem opavské opery. Od roku 1984 byl angažován do operního sboru Národního divadla.

Zpěv dále studoval u Dalibora Novotného a Miroslava Frydlewicze. Spolupracoval s operou Furore (ztvárnil titulní roli v opeře Josefa Berga Johannes doktor Faust) a s Operou Mozart (Monostatos v Kouzelné flétně). Od roku 1992 do 30. června 2012 byl sólistou Státní opery Praha, resp. Národního divadla, kde účinkoval v rolích, jako je Frosch (Strauss: Netopýr), Normano (Donizetti: Lucia di Lammermoor), Verdiho Abdallo (Nabucco), Gaston (Traviata), Borsa (Rigoletto) a Hrabě Lerma (Don Carlos), Pucciniho Alcindoro (Bohéma), Císař Altoum (Turandot) a Spoletta (Tosca), Předzpěvák (Čajkovskij: Eugen Oněgin) ad. Hostoval v Divadle J. K. Tyla v Plzni, Severočeském divadle v Ústí nad Labem, Národním divadle moravskoslezském v Ostravě. Pro Městské divadlo Karlovy Vary režíroval Straussova Netopýra a scény z Kálmánovy Čardášové princezny a Hraběnky Marici. Ve Státní opeře Praha vedl archiv notových materiálů, později v Divadle J. K. Tyla v Plzni. Celoživotní zájem o hudební divadlo a hluboké znalosti jej přivedly také k publicistické činnosti. Byl spoluautorem Malé encyklopedie české opery (1999), autorem průvodce operetní tvorbou Česká a světová opereta (2020) a historických článků pro programové brožury Státní opery Praha a Národní divadlo moravskoslezské.

Čest jeho památce!

6.6.2023 17:06:40 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Noční krajina (NdB)

Články v rubrice - Ze zlaté kapličky

Čtyři špičková díla Jiřího Kyliána

Kylián – Mosty času

Kylián – Mosty času
Událost roku české taneční scény. Čtyři špičková díla světově proslulého českého ...celý článek


Balet ND uvede premiéru komponované inscenace

Beyond Vibrations, zkoušky

Balet Národního divadla uvede 5. října 2023 od 19:00 hod premiéru komponovaného představení BEYOND VIBRATIONS ...celý článekČasopis 40 - sekce

HUDBA

Nejuvolněnější album Kylie Minogue za poslední léta

Přebal alba Tension

Vychází nové šestnácté studiové album zpěvačky Kylie Minogue Tension, které je plné euforických, energických t celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Casey Affleck v oscarové roli

Místo u moře

Místo u moře
Žádná vina není zapomenuta, pokud o ní ví svědomí. Casey Affleck v oscarové roli bezútěšného s celý článek

další články...