zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hybernia se v adventu opět oblékne do vánočního

Česká mše vánoční

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Advent začíná a spolu s ním se do Divadla Hybernia vrací úspěšná divadelní inscenace Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby. Díky tradiční sváteční hře se tak prostor Hybernie opět vrátí své původní podobě – ranně baroknímu kostelu. Známé Hej mistře zazní v divadle během prosince pětkrát v úpravě pro celé rodiny. Diváci v něm mohou vidět unikátní projekce národní kulturní památky Třebechovického betlému. První mši je možné shlédnout již zítra, 1. prosince. Před představením ve foyer navíc čeká návštěvníky od 18.30 hodin překvapení – společné rozsvícení vánočního stromu Hybernie za doprovodu sboru Coro Piccolo Praha.

Návštěvníci České mše vánoční v divadle Hybernia uvidí tradiční putování českých pastýřů do Betléma, kde se právě narodil Ježíšek. To vše očima dětských hrdinů, kteří se nemohou dočkat Štědrého dne. „Rybova mše je zasazená do českého prostředí a je srozumitelná všem. Loni měla velký úspěch, líbila se všem generacím, a proto zvu celé rodiny, aby přišly nasát sváteční atmosféru do Hybernie. I letos platí, že všichni, kteří si zakoupí vstupenku v 1. cenové zóně navíc mohou nahlédnout do zákulisí divadla, kde se nachází pozůstatky původní kaple,“
zve Eva Homindová, ředitelka Divadla Hybernia.
Soprán zpívá Kristýna Kůstková v alternaci s Karolínou Cingrošovou Žmolíkovou, alt Eliška Zajícová a tenor Michal Bragagnolo. Bas zpívá Daniel Klánský pod dirigentskou taktovkou Lukáše Klánského. „Česká mše vánoční je pro mne symbolem Vánoc, provází mě od dětství. Jako chlapec jsem ji zpíval ve sboru a od šestnácti let zpívám každý rok alespoň jedno provedení jako sólista. Představuje pro mne nejen skvělý prostředek k navození atmosféry Vánoc, ale také propojení křesťanské tradice v prosté lidské touze po klidu a lásce s neuvěřitelně milou pokornou až lidovou hudbou. Věřím, že v prostoru bývalého kostela, tedy dnes v krásném divadle Hybernia, se hudbou i scénickým provedením podaří propojit rodinnou pohodu Vánoc a se vším, co k ní patří, s hudbou vedoucí k povznešení duše. “Rybovku” jsem slyšel a zpíval už tolikrát, že by mi dalo velkou práci to spočítat – a přesto ještě dodnes při závěrečné žádosti “uděl nám všem pokoj svatý” cítím slzy v očích,“ říká Daniel Klánský. Pěvce doprovodí Amadeus Prague Orchestra a pěvecký sbor Amadeus.
Českou mši vánoční je možné v Divadle Hybernia vidět 1., 15., 2x 23. a 26. prosince 2023.

30.11.2023 16:11:37 Redakce | rubrika - Zveme ...