zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Písně z Gurre

Písně z Gurre

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Písně z Gurre
Brilantní provedení Schönbergova monumentálního díla v pražské Státní opeře. Pod taktovkou P. Popelky účinkují: Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Norský rozhlasový orchestr, Český filharmonický sbor Brno, Slovenský filharmonický sbor, M. Weinius, S. Bernhard, Š. Pučálková, K. Conners, Y. Soberg a D. Henschel. Režie T. Šimerda. Arnold Schönberg zkomponoval Písně z Gurre na text J. P. Jacobsena o tragické lásce dánského krále Waldemara a jeho milenky Tove Lille zavražděné z žárlivosti královnou Helvigou.

Skladbu instrumentoval pro monumentální orchestrální i vokální aparát: pět pěveckých sól, vypravěče, mužský a smíšený sbor a obrovský orchestr čítající 25 dřevěných dechových nástrojů, 25 žesťových nástrojů, čtyři harfy, celestu, 16 různých bicích nástrojů (včetně železných řetězů) a mimořádně početnou smyčcovou sekci. Každé provedení tohoto mistrovského díla prokomponovaného do posledního detailu je tak skutečně ohromujícím zážitkem. Této jedinečné příležitosti se chopil šéfdirigent SOČRu Petr Popelka, v době provedení Písní byl totiž rovněž šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru a v tomto unikátním projektu propojil obě svá svěřená tělesa. Petr Popelka se etabloval jako jeden z nejoblíbenějších a nejžádanějších dirigentů své generace. Od sezony 2024/2025 se stane šéfdirigentem Vídeňských symfoniků.
Písně z Gurre se po světové premiéře v roce 1913 dočkaly 9. června 1921 i české premiéry, která se konala právě v pražské Státní opeře (bývalém Novém německém divadle) pod taktovkou Alexandra Zemlinského. Monumentální dílo se tak do prestižního pražského sálu vrátilo po více než sto letech.
Vysílání: 11.12., 20.25 hod., ČT art

4.12.2023 11:12:13 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 09 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Nejbližší (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Tříměsíční epizoda ze života Artura Toscaniniho

Mladý Toscanini

Mladý Toscanini
Mladičký dirigent pomáhá znovu rozzářit pohaslou hvězdu operního nebe. Tříměsíční epizoda z ...celý článek


Operní tipy 9. týden

200. výročí narození Bedřicha Smetany

Super Diva – Norma (6/13)
Catarina Molderová se současnou nejvýznamnější představitelkou této role, b ...celý článek


3 x klasické tipy

Emoce v umění: Žárlivost

Emoce v umění: Žárlivost (8/24)
Katalánský všeuměl a spisovatel Ramón Gener se bude zabývat zhoubnou žárliv ...celý článekČasopis 09 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Výtvarné tipy 8. týden

Dlouhá zeď: Zrození Číny

Kouzlo panenek: V pohádkovém světě (2/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomenem celý článek

další články...