zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Smetanova Litomyšl

Zámek Litomyšl

autor: Z webu   

Mezinárodní operní festival Smetanova Litomyšl je po Pražském jaru druhým nejstarším hudebním festivalem a současně největším “open air” festivalem klasické hudby, konaným v České republice. Letošní 47. ročník začal v Litomyšli 17. června 2005.
Festival nese podtitul Smíření, které mu dala jedna z prováděných kompozic – Oratorium smíru Jiřího Pavlici, které zde zazní v koncertní premiéře 28. června v podání Pražské komorní filharmonie. Festival letos trvá rekordních osmnáct dní a pořadatelé připravili pro návštěvníky na pětadvacet hudebních pořadů a nad tento objem ještě několik výstav v rámci tzv. Smetanovy výtvarné Litomyšle. Smetanova Litomyšl se koná každoročně počátkem léta; centrem festivalového dění je Státní zámek Litomyšl. Páteř dramaturgie tvoří díla Smetanova a česká, ale zároveň je otevřen prostor pro každou dobrou hudbu bez ohledu na její původ a žánr. Přitom platí, že akcent je kladen zejména na provozování děl s dominující vokální složkou (opery, oratoria, kantáty, pěvecké a sborové koncerty), aniž by byla opomíjena hudba orchestrální nebo komorní. Na festivalu pravidelně vystupují nejrenomovanější české operní soubory, orchestry a sólisté, stále častěji přijíždějí významní interpreti zahraniční.

Celým festivalem probíhá připomínka 60. výročí skončení II. světové války a my si hodně slibujeme od uvedení dramatu Ronalda Harwooda Na miskách vah v podání Východočeského divadla v Pardubicích. Režisér Michael Tarant si vyhlédl pro realizaci hry zdevastovaný interiér barokního piaristického kláštera, který mu nejautentičtěji připomínal poválečný rozbombardovaný Berlín; něco takového vám nenabídne žádné kamenné divadlo. Proto bych si dovolil na toto představení, které se bude konat ve středu 29. června od 21. 00 hodin, pozvat každého, kdo stojí o skutečně nevšední zážitek.
V koncertní premiéře zazní na II. zámeckém nádvoří zmíněné oratorium Jiřího Pavlici s recitátory Simonou Postlerovou a Otakarem Brouskem a po něm také slavné „muzikálové“ Requiem Andrewa Lloyda Webbera. Aby provedení co nejvíce odpovídalo skladatelově představě, angažovali jsme např. kromě Kühnova smíšeného sboru i sólisty Českého chlapeckého sboru Boni Pueri.
Poprvé na festivalu zazní kompletní opera Richarda Wagnera, po dlouhém zvažování jsme se s Ondrejem Lenárdem rozhodli pro romantického Tannhäusera, který zazní v pátek 1. července v koncertní podobě s několika scénickým prvky a především ve vynikajícím pěveckém obsazení v čele s Wolfgangem Millgramem, Evou Urbanovou a Ivanem Kusnjerem.
Dalším operním dílem, které zazní v koncertní podobě, bude nádherná Gershwinova opera Porgy a Bess, kterou upravili otec a syn Preislerovi; Boni Pueri zase představí Krásovu dětskou operu Brundibár. A zapomenout nemůžeme na skutečně atraktivní Galakoncert, kdy se 2. července 2005 na jednom pódiu sejdou „3 barytoni“ – Ivan Kusnjer, Roman Janál a Vladimír Chmelo. Budou zpívat nejkrásnější árie Mozartovy, Smetanovy, Verdiho a dalších.

20.6.2005 09:06:19 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Festivaly

LVHF bude uměleckým dílem hudebních a zednářských idejí

LVHF 2024

Koncerty klasické hudby, jejichž program definuje vzájemnost hudebního bohatství a zednářské symboliky – ...celý článek


Festival Za poklady Broumovska s prvomájovou předehrou

Matthias Kirschnereit

Ve středu 1. května 2024 zazní první z koncertů 19. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. Během festivalové ...celý článek


Celostátní festival ZUŠ Open 2024

ZUŠ Open

ZUŠlechťujeme uměním – pod tímto heslem opět od 23. května do 9. června 2024 ožijí v rámci celostátního ...celý článek



Časopis 17 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka celý článek

další články...