zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslového virtuosa Jana a slavného dirigenta Rafaela (1999). Scénář J. Pilka. Režie M. Suchánek. Český houslista a hudební skladatel Jan Evangelista Kubelík (*5. 7. 1880 – †5. 12.1940) se narodil v Praze-Michli jako syn krejčího. Na konzervatoř byl přijat ve dvanácti letech Otakarem Ševčíkem dříve, než to dovoloval řád školy. Jeho profesor na něm aplikoval svou novou houslovou metodu a během šesti let se z Jana Kubelíka stal dokonalý interpret. V roce 1901 se vydal do USA, kde absolvoval 78 koncertů za klavírního doprovodu českého operetního skladatele Rudolfa Frimla. Jeho vánoční koncert na náměstí v San Franciscu poslouchalo přes sto tisíc posluchačů. Z honorářů si koupil o tři roky později zámek Býchory u Kolína, kde se v červnu 1914 po pěti dcerách narodil jeho syn, dirigent Rafael Kubelík. Syn slavného houslového virtuosa byl po krátkém angažmá v brněnské opeře jmenován v roce 1942 uměleckým ředitelem České filharmonie. Tehdy mu bylo 28 let. Není bez zajímavosti, že o čtyři roky později s naším prvním orchestrem zahajoval i uzavíral první ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro.
„Můj otec mi dal vlastně celý hudební svět do vínku, jemu jsem vděčný za všechno“, řekl dirigent světového renomé Rafael Kubelík (*29. 6. 1914 – †11. 8. 1996) u příležitosti svého posledního pražského koncertu v listopadu 1991 a pokračoval: „Když zemřel, věděl jsem, že nezemřel, že žije ve mně dál. Každé slovo o něm není dostatečně silné, není dostatečně krásné, není dostatečně věrné, není dostatečně svaté. Nemůžu nic víc říct, než bez něho bych nebyl.“
Místem posledního odpočinku otce Jana a syna Rafaela se stal Slavín na Vyšehradském hřbitově v Praze v blízkosti hrobu Bedřicha Smetany.
Vysílání: 26.5., 20.45 hod., ČT art

Jan Kubelík: Koncert pro housle a orchestr č.1
Houslový virtuos Pavel Šporcl přenáší za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK řízeného Tomášem Braunerem brilantní dílo slavného českého houslisty (2022). Režie Jakub Mayer. Český houslista a skladatel Jan Kubelík (1880–1970), jehož brilantní první houslový koncert sledujete v podání Pavla Šporcla ve Smetanově síni Obecního domu v Praze, byl na pražské konzervatoři v hlavním oboru žákem Otakara Ševčíka a ve skladbě Josefa Bohuslava Foerstra a Karla Steckera. Koncertoval na všech světadílech a hudebních metropolích, v rozsáhlém repertoáru se zaměřil hlavně na klasická houslová díla a virtuózní kusy. Kubelík složil šest houslových koncertů s orchestrem (1916–1924), Symfonii a moll a drobnější kompozice pro housle s klavírem. Takto například upravil z Fibichovy symfonické básně V podvečer "Poem", který pak proslul celosvětově. Skladatelsky není Kubelík originální typ, jeho houslové skladby však vynikají mnohostranným uplatněním brilantní nástrojové techniky, kterou sám skvěle ovládal. Pavel Šporcl přednesl Kubelíkův první houslový koncert za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK řízeného Tomášem Braunerem v listopadu 2022.
Vysílání: 26.5., 21.40 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art

Z. Fibich / J. Kubelík: Poem
Populární melodii z Fibichovy selanky V podvečer přednáší houslista Pavel Šporcl za doprovodu Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK řízeného T. Braunerem (2022). Režie Jakub Mayer. Celosvětově oceňovaný houslový virtuós Jan Kubelík složil šest houslových koncertů s orchestrem (1916–1924), Symfonii a moll i drobnější kompozice pro housle s klavírem. Takto například upravil z Fibichovy symfonické básně V podvečer "Poem", který pak pod tímto názvem proslul celosvětově. Vy jej uslyšíte v podání houslisty Pavla šporcla, který tuto líbeznou melodii přednesl v listopadu 2022 na koncertu ve Smetanově síni Obecního domu v Praze jako přídavek za doprovodu Symfonického orchestru hlavního města Prahy řízeného dirigentem Tomášem Braunerem.
Vysílání: 26.5., 22.15 hod., ČT art
Opakování: 28.5., ČT art

13.5.2024 09:05:17 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 30 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Z éteru

Mamzelle Nitouche v překladu a úpravě Oldřicha Nového

Mamzelle Nitouche

Mamzelle Nitouche
Proslulá opereta Florimonda Rongera zvaného Hervé v překladu a úpravě Oldřicha Nového (19 ...celý článek


Boris Godunov ze Scaly

Boris Godunov ze Scaly

Boris Godunov ze Scaly
Hudební drama z ruských dějin Modesta Petroviče Musorgského z Teatro alla Scala (202 ...celý článek



Časopis 30 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 30. týden

Zlata Adamovská a Jiří Langmajer (Milenci a vrazi)

Milenci a vrazi
Zlata Adamovská, Jiří Langmajer a Ondřej Vetchý ve filmové adaptaci slavného románu Vladimí celý článek

další články...