zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Třeboňská nocturna budou hostit klasickou hudbu i jazz

Třeboňská nocturna (Foto: Ivan Malý)

autor: Zdroj press kit festivalu   

zvětšit obrázek

Mezinárodní hudební festival Třeboňská nocturna zahájí již 9. července svůj 21. ročník. Až do 13. července bude festival hostit špičkové umělce klasické hudby i jazzu z České republiky, Slovenska i Jižní Koreje. Vystoupí Jiří Bárta, Janoska Ensemble, operní pěvci Jana Sibera a Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice, Libor Šmolda se Zeurítií a mnozí další. Pětice večerů zavede návštěvníky do Státního zámku Třeboň i barokních kasáren, kostela sv. Jiljí či empírového Divadla J. K. Tyla.

„Z pozice violoncellisty pro mě Janoska Ensemble ztělesňuje neuvěřitelnou porci talentu, uměleckých předpokladů a emocí, což jsou entity, kterých v uměleckém světě stále ubývá. Jako dramaturg děkuji vedení festivalu za to, že máme možnost přivítat v Třeboni nejlepší světový soubor svého druhu. Na koncert se velice těším! ” Říká dramaturg festivalu Petr Nouzovský.
Festival zahájí 9. července v zámecké konírně komorní soubor Barocco sempre giovane s hostujícím korejským violistou Kyungsik Shinem, oceněného 2. místem na Mezinárodní hudební soutěži Pražské jaro 2023. Zazní dílo Antonia Vivaldiho, Maxe Brucha, Antonína Dvořáka či F. A. Hoffmeistera.

Po roce se vrací do Třeboně houslista Daniel Matejča spolu s klavíristou Janem Schulmeisterem, vítězové mnoha národních i mezinárodních soutěží. Loňský koncert vzbudil nadšené ohlasy publika a mnoho žádostí o znovuuvedení dvojice. Program 10. července v Divadle J. K. Tyla uvede Sergeje Rachmaninova, Arvo Pärta i Bélu Bartóka.
Violoncellista Jiří Bárta a houslista Milan Paľa vystoupí 11. července v nově zrekonstruovaném kostele sv. Jiljí s Goldbergovskými variacemi Johanna Sebastiana Bacha.
Již potřetí v řadě se uskuteční noční jazzové odbočení, a to v Tunel music baru. Po vyprodaných koncertech Chantal Poullain a Jiřího Stivína se představí jazzový kytarista Libor Šmoldas se zpěvačkou Zeurítií.

Mezinárodně uznávaný soubor Janoska Ensemble přijíždí do Třeboně 12. července. Bratři Janoskovi pocházejí z Bratislavy, dnes působí ve Vídni. Všichni ovládají několik nástrojů, z nichž si každý posléze vyvolil svůj hlavní. Členy souboru spojují nejen rodinné vazby, ale také společná hudební vize. Jejich virtuozita a improvizační umění jim dovolují široké repertoárové rozpětí od děl klasického repertoáru po vlastní skladby a aranžmá, překračující žánrové hranice. Soubor vystupuje v renomovaných koncertních sálech včetně newyorské Carnegie Hall, Musikvereinu a Konzerthausu ve Vídni či v Opeře v Sydney.
Tradiční pocty Emě Destinnové se letos zhostí sopranistka Jana Sibera a tenorista Aleš Briscein v doprovodu Komorní filharmonie Pardubice pod vedením Zbyňka Müllera.
Na letní festival naváže série zimních koncertů probíhajících v Divadle J. K . Tyla od října 2024 do března 2025. Vstupenky a kompletní program festivalu naleznete na trebonskanocturna.cz.

7.7.2024 17:07:29 Redakce | rubrika - Festivaly

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Magická Fontána

Články v rubrice - Festivaly

Letních slavností staré hudby zahájí vlámští a čeští hudebníci

Oltremontano Antwerpen

25. ročník mezinárodního festivalu Letní slavnosti staré hudby zahájí v úterý 16. července v pražských Emauzíc ...celý článekČasopis 29 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 30. týden

Zlata Adamovská

Televizní klub neslyšících
Portrét Stanislava Kleisnera, jedinečného představitele naší pantomimy s více ne celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Příběhy filmových legend - Paul Newman

Paul Newman (Newmanovy modré oči)

Newmanovy modré oči
Portrét legendárního amerického filmového a divadelního herce a režiséra. Francouzský d celý článek

další články...