zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Liška Bystrouška v podání souboru Divadla na Vídeňce

Příhody lišky Bystroušky (Foto: Monika & Karl Foster)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

L. Janáček: Příhody lišky Bystroušky
Opera inspirovaná přírodou podle literární předlohy Rudolfa Těsnohlídka v podání souboru Divadla na Vídeňce (2022). Pod taktovkou Giedré Šlekyté účinkují: Mélissa Petitová v titulní roli, dále M. Siljanov, A. Vomáčková, J. Kurucová, M. Bakonyi a Vídeňští symfonikové. Divadelní režie Stefan Herheim. Televizní režie Tiziano Mancini (V českém znění s titulky). Tříaktová opera Příhody lišky Bystroušky, k níž složil geniální hudbu Leoš Janáček, vznikla na skladatelovo libreto podle literární předlohy Rudolfa Těsnohlídka. Světová premiéra zpěvohry se uskutečnila 6. ledna 1924 v Brně.

Děj se odehrává v moravské vísce a okolních lesích. Starý revírník (Milan Siljanov) chytí v lese malou lišku Bystroušku (Mélissa Petitová) a přinese ji domů. Liška se musí bránit trýznění kluků, psu Lapákovi (Ya-Chung Huang) i výčitkám pyšného kohouta, kterého nakonec zadáví i se všemi slepicemi. Když ji chce lesník ztrestat bitím, vyškubne se a uprchne do lesa. Zde se za letní noci seznámí s krásným lišákem Zlatohřbítkem (Jana Kurucová), s nímž zakrátko oslaví svatbu a mají spoustu dětí. Koloběh života z přírodního prostředí v propojení s lidskými osudy se v duchu revírníkovy filozofie opakuje. Operní příběh uvidíte v nastudování operního souboru divadla Na Vídeňce v režii Stefana Herheima, na scéně Silke Bauerové. Moravský skladatel Leoš Janáček (3. 7. 1854 – 12. 8. 1928) uměl sbírat drahokamy, obrazně řečeno, v prachu polních cest. Jeho opera o třech jednáních Příhody lišky Bystroušky se prosazuje na světových jevištích stále intenzivněji, stává se jednou z nejpopulárnějších děl svého autora. V Lidových novinách, které po léta odebíral, sledoval Janáček seriál kreseb malíře Stanislava Lolka, doprovázený humoristicky laděnými texty Rudolfa Těsnohlídka. Byly to příběhy ze života lesní zvěře a jejich hrdinkou byla chytrá a temperamentní liška. Nějakou dobu nosil skladatel myšlenku v hlavě a pak, v průběhu let 1922–1923 operu o lišce Bystroušce dokončil, přitom libreto si napsal sám.

Janáček chtěl v Lišce oslavit krásu a velikost přírody, vzdát hold nekonečnému koloběhu života a posléze-znovu vyzpívat obdiv ženské kráse. K tomu všemu mu stačil prostinký příběh, v němž se mihne několik lidský postav, a několik zvířecích typů, které ostatně jsou těm předchozím až podivuhodně podobné. Děj je prostoupen duchaplnými záměnami, plnými symboliky, i bezděčnými paralelami: jezevec – farář, kantor – komár (Levente Páll), paní revírníková – sova (Alžběta Vomáčková). Panovačný kohout je domýšlivý omezenec a slepice jsou cosi jako kavárenské klepny. Jenom revírník je pouze revírníkem, lidský typ se všemi člověčími vlastnostmi, chybami i přednostmi, a Bystrouška je půvabná, vášnivá, pomstychtivá i milující máma – symbol přírody i věčného ženství.
Vysílání: 21.10., 20.15 hod., ČT art

14.10.2024 10:10:53 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 46 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Životy slavných - Carla

Carla

Carla
Život na špičkách není jen potlesk a sláva, ale také dřina, odříkání a bolestná životní rozhodnutí. P ...celý článek


Tajemství života Bedřicha Smetany

Tajemství života Bedřicha Smetany

Tajemství života Bedřicha Smetany
Co bylo skutečnou příčinou smrti zakladatele české národní hudby? Názory ...celý článek



Časopis 46 - sekce