zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Michael Keprt: Břehy Gangy a Nevěsta z Korinthu

Maria a Richard Haanovi

autor: Z webu   

Královské město Rakovník slaví své slavné rodáky: bratry Karla a Emila Buriany. V rámci 18. ročníku festivalu vokální tvorby Rakovník bratří Burianů v místním divadélku zazpívali Richard a Maria Haanovi, na dalším koncertě pak zpěváci nejmladší generace, ve vzpomínkovém pořadu se povídalo o literární tvorbě bratří Burianů a Emy Destinnové. Ale především: premiéru tu měly dvě opery Michaela Keprta Břehy Gangy a Nevěsta z Korinthu – první z nich již zazněla v rámci Bušení do železné opony ve Stavovském divadle, druhá nyní vůbec poprvé! Světová operní premiéra v malém městečku je dnes záležitostí ojedinělou – a plné hlediště svědčilo o tom, že šlo pro místní opravdu o událost.

Pro rakovnické publikum to nebyla vůbec lehká zkouška – Michael Keprt píše hudbu sice harmonicky tradicionalistickou, příjemně poslouchatelnou, leč nevytváří žádné chytlavé melodie, a to ani v delších orchestrálních plochách. Vysílá krátké motivky, hudební nástroje jako by si mezi sebou povídaly a komentovaly, inspirovaly, podtrhovaly mluvené nebo zpívané slovo. Vůbec snadné není ani vstřebat tematiku děl, k nimž si libreto, v obou případech na námět Goetha, napsal skladatel sám – v hudebně-taneční baladě Břehy Gangy se vyrovnává s východní filozofií: velký Brahma krutým příběhem odpovídá na otázky modlícího se, aby údajně zvěstoval „univerzální princip milosti, který nerozlišuje osoby nízké a vznešené“. Ve srozumitelnější Nevěstě z Korinthu se střetává křesťanství s vírou v olympské bohy, především ale mrtvá snoubenka zahubí svého milého. Její matka, ač křesťanka, obě těla podle dávného obyčeje spálí, aby jejich duše nalezly klid v blízkosti bohů řeckého pantheonu.
Pod vedením skladatele hráli sólisté a členové orchestrů Státní opery Praha a Národního divadla, dobře zpívala většina sólistů: Josef Moravec, Jiří Kalendovský, Jaroslava Maxová, Martina Bauerová a Jiří Přibyl. Lubomír Havlák, v současné době duše rakovnického festivalu, nemá zvláštní režisérské tvůrčí ambice, na náznakové scéně tak spolu s choreografem Martinem Dvořákem především zaranžoval nástupy a jednoduché akce. Záslužné je především tedy samo uvedení novinek v Rakovníku – tím záslužnější, že by se nemělo jednat jen o jednorázovou záležitost, ale plánují tu dát při dalších ročnících festivalu další příležitost mladým skladatelům a s nimi snad i mladým inscenátorům.

Tylovo divadlo – Michael Keprt: Břehy Gangy, Nevěsta z Korinthu. Dirigent Michael Keprt, režie Lubomír Havlák, scéna Stanislav Hrdlička, kostýmy Lenka Křehová, choreografie Martin Dvořák. Premiéra 10. 5. 2005.

11.8.2005 14:08:27 Lenka Šaldová | rubrika - Zákulisí/ Klípky

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kultovní punkový opus Jubilee

Jubilee

Jubilee
Dokud je hudba dost nahlas, neuslyšíme, jak se hroutí svět! Kultovní punkový opus s mnoha známými p celý článek

další články...