zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ruská kultura v ČR - ohlédnutí

Labutí jezero/ Národní divadlo v Brně

autor: archiv divadla   

Festival Ruská kultura v České republice je dobrým příkladem propojení podnikatelské a kulturní sféry. Šestý ročník festivalu zahájil baletní galakoncert v Národním divadle v Brně a ve Státní opeře v Praze, sestavený z pas-de-deux z populárních baletních děl v podání vynikajících sólistů petrohradských divadel – Mariinského divadla a divadla Musorgského, za účasti tanečníků ND v Praze a v Brně.
Na programu večera nikdy nesmí chybět Čajkovského Labutí jezero, obzvláště ne v tomto roce, kdy uplynulo 130 let od jeho premiéry. V roce 1887 inscenoval tento balet v moskevském Velkém divadle pražský rodák Václav. J. Reisinger a jeho první zahraniční premiéra se konala roku 1888 v ND v Praze v choreografii Augustina Bergera. Za klasickou interpretaci se ovšem považuje až inscenace M. Petipy a L. Ivanova v Mariinském říšském divadle v roce 1895.

Galakoncert tedy logicky zahajovalo Labutí jezero a sice pas-de-deux Siegfrida a Odilie ze 3. dějství se sólisty ND v Brně a Praze Andreou Smejkalovou a Michalem Štípou. „Labutí téma“ se objevilo také v Umírající labuti na hudbu Saint-Saënse v choreografii M. Fokina v podání Ivanny Illenko z ND v Praze. Petrohradští sólisté Žana Ajupova a Igor Kolb pak tančili např. v duetu ze 3. jednání Manon (hudba J. Massenet, choreografie K. MacMillan), Irina Košeleva a Michail Savakov v adagio z pas-de-deux ze 2. jednání baletu Korzár (hudba R. Drigo, choreografie M. Petipa) a v pas-de-deux ze 4. dějství baletu Don Quijot vystoupil spolu s Majou Dumčenko i Michail Lobuchin, kterého jsme mohli při podobné příležitosti vidět před dvěma roky v ND v Praze.
Díky hvězdnému obsazení i repertoáru není divu, že zájem převyšoval nabídku, a tak je jen škoda, že si tento skvělý divácký zážitek nemohli dopřát i mnozí novináři.
„Ruská kultura v ČR“ je výbornou příležitostí jak prezentovat ruské divadlo a tanec české veřejnosti a nepochybně přispívá k rozvoji vzájemných kulturních vztahů. TVEL se rozhodla oceňovat osobnosti, které se v těchto aktivitách angažuji, a proto již potřetí udělila Cenu Korporace TVEL, jejímiž nositeli se tento rok stali umělci, kteří se podíleli na zprostředkování baletu Labutí jezero českému obecenstvu – Pavel Ďumbala, šéf baletu Státní opery Praha a Hana Vláčilová, choreografka a režisérka – za novou inscenaci baletu ke 130. výročí, Vlastimil Harapes - za interpretaci a prezentaci ruského baletu, Libuše Králová, vedoucí baletního oddělení Jihočeského divadla - za unikátní inscenaci Labutího jezera v divadle v Českém Krumlově, Zdeněk Prokeš, dramaturg představení Balet Gala – za dlouholetou spolupráci při realizaci festivalu a za dramaturgii brněnské inscenace Labutího jezera.

23.4.2007 01:04:23 Helena Kozlová | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Zemřel Dušan Grúň

Dušan Grúň

Zemřel slovenský legendární zpěvák Dušan Grúň (*26. 5 1942 - †22. 4. 2024). Narodil se v Žilině, ale jeh celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Fotografie Miloše Budíka v Praze

Vila Tugendhat ve fotografii Miloše Budíka

Muzeum města Prahy navazuje na výstavu Muzea města Brna Miloš Budík – Jsem fotograf, a představí hlavním celý článek

další články...