zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Svatá Cecílie opouští historickou pracovnu ředitele Národního divadla

Ředitel Národního divadla Ondřej Černý

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Unikátní Hynaisův obraz z roku 1883 s názvem Svatá Cecílie, který byl do pracovny ředitele Národního divadla umístěn již koncem 19. století, opouští své místo a putuje do Národní galerie na výstavu Karel Škréta: Doba a dílo.

Významný obraz byl vytvořen jako dekorace pro operu českého skladatele Karla Bendla (1838-1897). Třítaktová komická opera, pojmenovaná po malíři Karel Škréta, měla premiéru 11. 12. 1883 v Národním divadle. Libreto napsala Eliška Krásnohorská podle stejnojmenné veselohry A. V. Svobody-Navarovského: obraz maluje Škréta podle své lásky Veroniky, která mu stojí modelem. I přesto, že Škréta měl šanci uprchnout před zatčením, neudělá to a dokončuje svůj obraz. V momentě, kdy je zatýkán, na rozloučenou s klášterem, kde malba vzniká, odhaluje své dokončené dílo obraz svaté Cecílie hrající na varhany. Všichni jsou dojati jeho krásou, podmaršál odpouští Škrétovi trest a zasnubuje jej s Veronikou. V nadšeném obdivu provolávají všichni slávu umělci a jeho dílu.

Svatá Cecílie od Vojtěcha Hynaise (1854-1925), který ve svých pouhých 29 letech vytvořil bezesporu své největší dílo, oponu pro Národní divadlo, má tedy zcela jistě své opodstatněné místo na výstavě zaměřené na dobu a dílo Karla Škréty, která se uskuteční v termínu 26. 11. 2010 až 10. 4. 2011 v Národní galerii. Do Národní galerie bude umístěn už několik měsíců před zahájením výstavy z důvodu restaurátorských prací.

Významný obraz s sebou nese také zajímavou historii: „Obraz byl původně rekvizitou. Na tom, že neskončilo jeho dění právě mezi rekvizitami, nese zásluhu tehdejší hospodář a pokladník ND Bohumil Forman, který si obraz vzal k sobě domů“, vysvětluje kurátor výstavy profesor Vít Vlnas a upřesňuje: „Právě tento muž chtěl mít doma zvěčněnou svou ženu, která díky své kráse a půvabu měla tu čest stát modelem pro onu rekvizitu velkému umělci Hynaisovi. Díky této skutečnosti se tedy obraz dochoval a byl předán před více jak sto lety do historické pracovny ředitele.“

Do historické pracovny se obraz opět vrátí těsně po ukončení této výstavy. „Do té doby bude pracovnu zdobit zapůjčený obraz z Národní galerie od malíře Václava Brožíka (1951-1901) s názvem Portrét Karoliny hraběnky Nostitzové, rozené Chodkové,“ říká mluvčí Národní galerie Petra Jungwirthová.

26.4.2010 10:04:55 Redakce | rubrika - Ze zlaté kapličky