zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Gloria musealis - nejzajímavější muzejní expozice

Pantheon Národního muzea

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Druhý květnový týden byl v Praze přímo nabit nejrůznějšími kulturními událostmi - knižní veletrh zahájený Nocí literatury, pouliční festival a svatojánský víkend v rámci Oslav Prahy, kterým se dostalo velké pozornosti. Poněkud v ústraní se odehrálo 13. května v Pantheonu Národního muzea vyhlášení osmého ročníku Národní soutěže muzeí Gloria musaealis 2009, kterou pořádá Ministerstvo kultury a Asociace muzeí a galerií ČR a která má upozornit veřejnost na přínos muzeí při ochraně a zprostředkování hodnot kulturního dědictví.

Hlavní cenou za nejlepší Muzejní výstavu roku bylo odměněno Slezské muzeum v Opavě za ztvárnění stálé expozice „Památník II. světové války – Doba zmaru a naděje“, přibližující válečné události prostřednictvím autentických předmětů, aranžovaných scén, dobových filmových záběrů, pomocí světelných a zvukových efektů. Multimediální ráz dodávají expozici infokiosky s vlastními prezentacemi, v nichž návštěvníci naleznou dobové fotografie, dokumenty, mapy a doprovodné texty ve třech jazycích.

Na další pozici se umístilo Muzeum východních Čech v Hradci Králové za stálou expozici „Královské město nad soutokem“ pro níž byl vytvořen model středověkého města před rokem 1420, který zobrazuje všechny známé, ale dnes již často nedochované církevní i světské objekty jako např. královský hrad, řádové komendy, kostely apod. Svou technologií umožňuje aktivní přístup návštěvníků k vyhledávání jednotlivých objektů a jejich identifikaci.

Moravské zemské muzeum v Brně „zabodovalo“ výstavou „Darwin“, která jako jediná v republice připomněla dvousetleté výročí narození Charlese Darwina a 150 let od vydání jeho slavného díla „O původu druhů přírodním výběrem“.

První cenu Gloria musaealis v další kategorii - Muzejní počin roku 2009 -získalo Technické muzeum v Brně za projekt „Nová tvář vodního mlýna ve Slupi“. Budova mlýna vystavěná nejspíše na konci 16. století patří mezi největší dochované stavby svého druhu na našem území. Mlýn ležící na Krhovicko-jaroslavickém náhonu řeky Dyje, vybavený čtyřmi či pěti koly a deseti mlecími zařízeními, se počítal v 17. a 18. století k největším na Moravě. Nová expozice společně s instalovanými stroji umožňuje návštěvníkům seznámit se v autentickém prostředí v úplnosti s vývojem mlynářské technologie od počátků pěstování obilovin po 20. století.

Uměleckoprůmyslovému museu v Praze patří druhé místo za projekt „Návraty paměti – Příběhy majetku obětí holocaustu“ a jako třetí se umístilo Muzeum hlavního města prahy s nově vybudovaným depozitářem.

Své vítěze mají rovněž muzejní knižní publikace. Jsou jimi kniha „Kroměříž zmizelá a znovu zrozená aneb Historie ukrytá pod dlažbou města“ Heleny Chybové, vydaná Muzeem Kroměřížska, která formou přístupnou odborné i laické veřejnosti seznamuje se stopami osídlení, zanechanými na území města nositely pravěkých kultur i našich slovanských předků. Dále byla oceněna publikace vydaná Památníkem Terezín „Franz Peter Kien“ Eleny Makarové a Iry Rabin a katalog ke stejnojmenné výstavě „Fenomén Baťa. Zlínská architektura 1910 – 1960“ vydaný Krajskou galerií výtvarného umění ve Zlíně.

24.5.2010 22:05:17 Redakce | rubrika - Zprávy

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Zprávy

Broumov je pátým městem v řadě hostícím kulatý stůl

Klášter Broumov (Foto: Marek Jehlička)

Ve čtvrtek 23. května 2024 se v Broumově uskuteční kulatý stůl v rámci projektu Closing the Gap pořádaném orga ...celý článek


DILIA vyhlásila nový grant

DILIA

DILIA pokračuje ve své podpoře mladých talentů. Po již tradičních a dlouhodobých projektech, jako jsou Cena Ev ...celý článek



Časopis 20 - sekce