zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Literární tipy 43. týden

Nahý mezi vlky

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Hříchy pro diváky detektivek (3/10) - Poslední varování
Zdánlivě poklidnou atmosféru módního salónu naruší smrt jedné z manekýnek. Oblíbený cyklus detektivních příběhů, do kterých tentokrát zasahuje Dagmar Veškrnová (1995). Dále hrají: E. Balzerová, T. Töpfer, O. Brousek ml., J. Ornest, K. Doležalová, P. Rajchert, L. Hlavica, M. Štěpánek a další. Kamera J. Kadaňka. Scénář a režie D. Klein. Další příběh oblíbeného cyklu Hříchy pro diváky detektivek se odehrává v jednom moderním pražském klubu. Zdánlivě poklidnou atmosféru zde naruší smrt jedné z krásných manekýnek. Jak se ukáže, šlo o vraždu. A můžeme prozradit, že nepůjde jen o tu jednu. Později je zavražděn i jeden z majitelů módního ateliéru. Módní přehlídkou začíná detektivní příběh, v jehož centru je salon Slunce východu a jeho manekýnky předvádějící exotické modely ze vzdálených končin Indie, Bali a jiných zemí. Během přehlídky krásná Tanja (K. Doležalová) najde mrtvou a zavánějící rybu v botě, což ji znepokojí. Je totiž milenkou spisovatele Vydry (P. Rímský) a její manžel (L. Hlavica) na ni velmi žárlí. Podezření na nevěru má i spisovatelova manželka (E. Balzerová). Takže když je Tanja nalezena zavražděná, je nasnadě milostný motiv. Detektiv (T. Töpfer) a jeho kolega (O. Brousek ml.) však vypátrají i další motivy. Když je zavražděn i majitel salonu Weiss (J. Ornest), do řešení vražedné křížovky vítězně vstoupí Dáša (D. Veškrnová).
Vysílání: 27.10., 11.00 hod., ČT1

Nahý mezi vlky
Poslední dny v Buchenwaldu mezi přežitím a morálkou. Nová adaptace stejnojmenného románu Bruna Apitze (2015). Hrají: F. Stetter, P. Schneider, S. Groth, S. Tambrea a další. Režie Philipp Kadelbach. Hans Pippig se v dubnu 1943 dostává za šíření bolševické propagandy do koncentračního tábora Buchenwald. Během nadcházejících let se stane členem táborové buňky, která plánuje ozbrojený převrat, jenž má nastat ve chvíli, kdy budou Němci vyklízet tábor před postupující západní frontou. Na jaře 1945 se do tábora s jedním z mnoha transportů dostává malý chlapec, kterého tam v kufru propašoval přítel jeho otce. Pippig chlapce náhodou objeví a rozhodne se za pomoci kolegů ze skladiště oděvů pro vězně a zabavených věcí chlapce v táboře schovat a uchránit před jistou smrtí. Film z produkce společnosti UFA Fiction představuje druhou adaptaci stejnojmenného románu Bruna Apitze z roku 1958. Autor, který sám coby komunista strávil osm let v koncentračním táboře Buchenwald, v knize vypráví sice fiktivně vystavěný příběh, ale vycházel při tom z reálných událostí a v jednotlivých postavách (byť pozměnil jejich jména) vycházel z lidí, které v táboře poznal. Nejinak je tomu s figurou malého chlapce, která vychází z příběhu Stefana Jerzyho Zweiga, o němž Apitz slyšel, ale sám se s ním nesetkal. Zweig, známý dnes jako buchenwaldské dítě, se do tábora dostal jako tříletý v roce 1944 s otcem a za pomoci vězeňských funkcionářů přežil až do osvobození.
Vysílání: 21.10., 23.40 hod., ČT2

Uchem jehly
Setkání evangelického faráře Pavla Klineckého s šéfredaktorem nakladatelství Portál Martinem Bedřichem. Režie J. Semschová (Premiéra). Říká se, že lidé v dnešní době knihy nečtou. Zejména děti ztratily o literaturu zájem. O tom, zda je situace opravdu tak vážná a knihám hrozí nebezpečí, že nepřežijí do dalšího století, si bude Pavel Klinecký povídat s ředitelem nakladatelství Portál Martinem Bedřichem. Ale i o jeho vlastní cestě k literatuře a o tom, na co je důležité myslet, aby bylo nakladatelství úspěšné a například i o tom, proč je podle jeho názoru současná čínská literatura zrcadlem Evropy.
Vysílání: 27.10., 12.45 hod., ČT2
Opakování: 28.10., ČT2., 29.10., ČT2

Gepard
"My jsme byli lvi a gepardi. Po nás přijdou šakalové a hyeny." Bouřlivá Sicílie 19. století ve francouzko-italské filmové fresce vyznamenané Zlatou palmou v Cannes (1963). Hrají: B. Lancaster, C. Cardinalová, A. Delon, P. Stoppa, L. Morlacchiová a další. Režie Luchino Visconti (V původním znění s titulky). Filmová adaptace románu Giuseppa Tomasiho di Lampedusy nás zavede na Sicílii 19. století. Na pozadí bouřlivých událostí let 1860–61, kdy ostrov dobyla Garibaldiho revoluční vojska, vypráví o šlechtickém rodu Salinů – který měl ve svém znaku právě geparda. Konfrontuje odcházející svět hrdé, ale konzervativní šlechty a nových, nastupujících společenských vrstev s rozdílnými hodnotami i morálkou. Ve filmu, který v roce 1963 získal Zlatou palmu na MFF v Cannes, zazářili Burt Lancaster, Claudia Cardinalová či Alain Delon. Viscontiho film je velkorysou podívanou glosující společenské změny – a je velkorysý i svou délkou: tu však vyváží vynikající umělecký zážitek, kde se mistrovská režie spojuje s neméně výbornými hereckými výkony, kamerou, kostýmy (Piero Tosi nominován na Oscara) i výpravou a hudbou (Nino Rota). Po realistickém snímku Země se chvěje natočil režisér Luchino Visconti během 50. let několik spíše psychologických filmů a věnoval se divadlu a opeře. Další velký úspěch v jeho tvorbě i v kontextu italského poválečného neorealismu znamenal film Rocco a jeho bratři z roku 1960. Následovaly především výpravné historické fresky. Vynikaly nejen skvělým hereckým obsazením, ale také důrazem na historické detaily a mistrovskou kresbou prostředí a charakterů postav a také výraznou rolí hudby a výtvarné složky. Právě tyto snímky přinesly Viscontimu nejvíce uznání a úspěchů a dodnes patří k pokladům italské i světové kinematografie.
Vysílání: 26.10., 20.20 hod., ČT art

14.10.2019 08:10:51 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek



Časopis 13 - sekce