zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 9. týden

Louis de Funès (Oscar)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Duhová kulička
Lubor Tokoš jako svérázný venkovský dědeček a jeho městský vnuk vychutnávají radosti života (1985). Dále hrají: F. Novotný, A. Kohuth, M. Špánková-Hozová, J. Somr, P. Pospíchal, J. Brousková, V. Kubánková a další. Scénář K. Čabrádek a K. Kachyňa. Kamera V. Smutný. Režie K. Kachyňa. Vraťme se nyní do dětských let. Skoro každý z nás měl tenkrát duhovou kuličku a přes její něžné barvy vídal svět podivuhodně ztřeštěný. S podobnou kuličkou se setkáme i v dnešním křehkém příběhu, který vypráví o životní moudrosti a laskavosti. Začíná docela všedně – zaneprázdnění rodiče vezou svého syna k příbuzným do jižních Čech. Milan je zvědavý především na dědečka, o němž doma hodně slyšel – nejčastěji to, že se chová jako "malej". Pokud jde o první dojem, určitě ho nezklamal. Přijede s rodiči do nejlepšího, právě když strýc Václav s tetou honí po dvorku čuníka. Ferda totiž není jen obyčejné prase na vykrmení, ale i dědův kamarád. Proto ho také děda občas vypustí z chlívku, aby se proběhl. Tady se začínají odvíjet nitky příběhu o tom, jak stáří, které "chodí špatně, ale radí dobře", pomáhá mládí učit se radovat z každého dne, učí je vidět a rozpoznávat krásy (třeba právě s pomocí duhové kuličky), které jiní nevidí nebo vidí jinak. Do hlavní role svérázného dědečka obsadil K. Kachyňa Lubora Tokoše, který v ní doslova zářil.
Vysílání: 29.2., 16.35 hod., ČT1
Opakování: 01.3., ČT1

Oscar
Louis de Funès hledá správný kufřík a správného ženicha pro svou dceru. Slavná francouzská komedie plná záměn a nervů (1967). Dále hrají: C. Gensacová, C. Rich, A. Natansonová, S. Saurelová, P. Préboist a další. Režie Édouard Molinaro. Bohatého průmyslníka Barniera překvapí jednoho nedělního rána jeho zaměstnanec, drzý mladík Christian Martin, a požádá ho, aby mu zvýšil měsíční plat, protože si bude brát jeho dceru a nehodí se, aby tak bohatá dívka si brala muže s tak nízkým platem. Barnier je šílený vzteky a chce mladého muže okamžitě vyhodit. Ale Martin mu vysvětlí, že věnuje celý svůj majetek, který získal podvodnými transakcemi, své nastávající. Mimochodem, ty podvodné transakce se týkají podniku pana Barniera. Když Barnier uhodí na svou dceru, ta přizná, že má milence, a na radu pokojské Bernadetty ještě "přihodí", že s ním čeká dítě. A to je teprve začátek onoho šíleného dne neurotického Barniera, ve kterém se zaměňují kufříky i jména, kde dochází k nenapravitelným nedorozuměním, které ubohého Barniera stojí skoro život. Role uzurpátorského průmyslníka Barniera byla jednou z velkých hereckých příležitostí Louise de Funèse. Hrál ji dlouhá léta na jevišti a ve filmové adaptaci Édouarda Molinara, natočené téměř před padesáti lety, byl nedostižný.
Vysílání: 29.2., 21.10 hod., ČT1

Lucie a Marta
Jaroslava Adamová, od jejíhož narození brzy uplyne 95 let, a Ivana Andrlová v příběhu dvou žen, které i přes rozdíl věku a založení spojuje hluboká láska ke zpěvu a k hudbě... (1985). Dále hrají: E. Cupák, I. Klečka a další. Scénář I. Charvátová. Kamera V. Opletal. Režie J. Bělka. Lucie (I. Andrlová) je dívka před maturitou, bez rodičů a s nesmírnou touhou zpívat. Marta (J. Adamová) je naopak stárnoucí zkušená zpěvačka. Žije se svým manželem (E. Cupák) bez dětí v krásné vile, občas koncertuje. Když ji Lucie navštíví, Martu její zpěv okouzlí. Poskytne jí bydlení a začne se jí plně věnovat. Dívka se podřizuje tvrdému režimu, je Martě za všechno vděčná, ta ale postupně začne její život řídit... Nekompromisní, cílevědomou, ale i osamělou Martu si zahrála skvělá herečka Jaroslava Adamová, jež by v těchto dnech oslavila 95. narozeniny (*15. 3. 1925).
Vysílání: 01.3., 15.10 hod., ČT1

Klec
Pomsta zhrzené ženy, to je rafinovanost, krutost a šílenství. Lino Ventura a Ingrid Thulinová jako šelma a oběť ve francouzském dramatu (1975). Scénář a režie Pierre Granier-Deferre. Julien, bohatý majitel stavební firmy, jede po letech navštívit svou bývalou ženu. Ta bydlí v domě s velkou zahradou kdesi na předměstí. Když Juliena požádá, aby zaparkoval vzadu za domem, nepřikládá tomu žádný význam. I to, že se náhle propadne v kuchyni do sklepa, považuje jen za náhodu. Překvapeně zjistí, že se ve skutečnosti propadl do klece, od které nemá klíč. Ten má jeho bývalá žena a rozhodně nemá chuť ho použít. Chce si některé věci vyříkat, vyjasnit, možná i vyčítat, ale ví, jak to všechno chce skončit? Francouzský film Klec je film dvou hereckých hvězd Lina Ventury a Ingrid Thulinové.
Vysílání: 28.2., 23.50 hod., ČT2

Ruffian
Dostihovým závodům koní vtiskla na pár sezón nový dech. Americký film (2007). Hrají: S. Shepard, F. Whaley, N. Pryor, Ch. Belfordová, L. Baileyová a další. Režie Yves Simoneau. Asi jen málokteré jméno se zapíše do historie amerických závodních koní takovým způsobem, jako se to podařilo klisně Ruffian. Její kariéra byla obdivuhodná. O tom, že Ruffian je nevšední kůň, ale věděl zkušený chovatel a trenér Frank Whiteley od prvého okamžiku, kdy s ní zastavili u jeho stáje. A tak jen počkal, až nastane vhodný čas, kdy jeho čtyřnohá svěřenkyně mohla vstoupit na dostihovou dráhu... Dramatický příběh, jehož děj se odehrává na počátku sedmdesátých let minulého století, vznikl podle skutečnosti. Roli Franka Whiteleyho ztvárnil známý hollywoodský herec Sam Shepard, známý z filmů Nebeské dny, Paříž, Texas, Nechoď klepat na dveře, Bratři.
Vysílání: 29.2., 12.15 hod., ČT2

Anzio
Jeden z nejtragičtějších omylů spojeneckých sil za II. světové války v italsko-americkém válečném dramatu (1968). Hrají: R. Mitchum, R. Ryan, A. Kennedy, P. Falk, G. Giannini a další. Režie Edward Dmytryk a Duilio Coletti. Jedna z nejkrvavějších bitev II. světové války se odehrála mezi lednem a červnem roku 1944 poté, co se spojenecká vojska vylodila u Anzia, přibližně 60 km jižně od Říma. Ačkoliv cesta na Řím byla v té chvíli volná a válečný korespondent Dick Ennis (ve skutečnosti americký novinář Ernie Pyle) o tom podal přesvědčivou zprávu generálu Carsonovi (ve skutečnosti generál Mark Clark), velící generál Lesley (podle skutečného Johna P. Lucase) se tehdy fatálně rozhodl čekat. Armáda zůstala na místě, čekajíc na vylodění zbylých jednotek. Když konečně dostala povel k cestě na Řím, byly již německé síly dostatečně zkonsolidované a v nepřehledném prostoru získaly strategické pozice, které jim umožnily úspěšně čelit spojeneckému náporu. Bitva o Anzio stála spojeneckou armádu 43 000 obětí a definitivní ztrátu nadějí na rychlý postup přes Itálii. Film o této tragické kapitole dějin druhé světové války natočil v americko-italské produkci a převážně s italským štábem americký režisér ukrajinského původu Edward Dmytryk ve spolupráci s italským režisérem a scenáristou Duiliem Colettim podle knihy britského válečného korespondenta BBC Wynforda Vaughana-Thomase. Ústřední trojúhelník ztvárnili Robert Mitchum jako válečný korespondent, Peter Falk v roli desátníka a Robert Ryan jako generál.
Vysílání: 29.2., 20.00 hod., ČT2

Na sever Aljašky
Aljašský zlatokop Sam se vydává do Seattlu, aby přivedl snoubenku svého přítele. Ta se ale dávno vdala... John Wayne v americké romantické westernové komedii (1960). Dále hrají: Capucine, E. Kovacs, S. Granger a další. Režie Henry Hathaway. Sam McCord (John Wayne) je úspěšný aljašský zlatokop s pověstí starého mládence, který se odmítá oženit. Jednoho dne jej jeho přítel George (Stewart Granger) pošle do Seattlu, aby mu přivedl jeho snoubenku. Ta je však již dlouhou dobu vdaná. Sam poté v místním nevěstinci najde „náhradu“ za Georgeovu milovanou, a to krásnou a půvabnou prostitutku Michelle (Capucine). Té nabídne bohatství, pokud s ním odejde na Aljašku. Michelle tuto nabídku však pochopí tak, že se má stát ženou Sama, nikoli George, a tak přijímá. Věrný přítel Sam sice chce svému kamarádovi pomoci nalézt lásku, ale až příliš pozdě si uvědomí, že ji nalezl také...
Vysílání: 01.3., 20.00 hod., ČT2

Rudý dědek
Portrét kontroverzní osobnosti Zdeňka Nejedlého, který výrazně ovlivnil kulturní politiku a školství komunistického Československa 50. let. Režie J. Císařovský (Premiéra). „Rudý dědek“ byla všeobecně vžitá přezdívka pro Zdeňka Nejedlého, autora obsáhlých dějin české hudby, ale i kontroverzního politika, který zasáhl do podoby československého školství a kultury v 50. letech 20. století. Stýkal se s kulturní elitou první republiky, T. G. Masarykem, ale i s Klementem Gottwaldem. Dokument inspirovaný úspěšnou knihou historika Jiřího Křesťana zkoumá dopady totalitního způsobu myšlení na pojetí kultury a školského systému komunistického Československa 50. let.
Vysílání: 26.2., 20.20 hod., ČT art

James Cameron: příběh sci-fi (3/6)
Monstra. Režisér legendárních snímků Avatar, Terminátor či Propast uvádí fascinující exkurzi do světa vědecko-fantastických filmů. Americký dokumentární cyklus (Premiéra).
"Vlezl jsem si pod sedadlo a řekl tátovi, ať do mě strčí, až bude po všem." Takovou situaci zná asi každý, koho rodiče někdy vzali do kina na strašidelný film. V tomto případě je ale hodně důležité, kdo tuto větu pronesl a kterého z jeho dětských filmových zážitků se týká. Že šlo o snímek Vetřelec, to asi nikoho nepřekvapí. Bázlivým děckem ale nebyl nikdo jiný než dnešní král monster, režisér Guillermo Del Toro. James Cameron si k dnešnímu povídání pozval nejen jeho, ale i svého oblíbeného Stevena Spielberga, který bude vzpomínat na dravé dinosaury. Uvidíme ukázky z různých verzí Frankensteina, dále ze všech Vetřelců i Jurských parků, zaznamenáme však i kuriozity jako třeba Útok obří ženy. Své řeknou k tomuto podžánru také herci Sigourney Weaverová, Jeff Goldblum či Peter Capaldi.
Vysílání: 26.2., 21.45 hod., ČT art
Opakování: 28.2., ČT art., 03.3., ČT art

Rvačka mezi muži
Vloupání zapsané do filmových dějin. Francouzské drama (1955). Hrají: J. Servais, C. Möhner, R. Manuel, J. Dassin, M. Sabouret a další. Režie Jules Dassin (Ve francouzském a italském znění s titulky). Dnes již klasické dílo Rvačka mezi muži patří mezi nejlepší tzv. Film noir nebo-li žánru černého filmu a stal se vzorem pro mnohé filmy natočené v tomto duchu během dalších desetiletí, a to nejen ve Francii. Režisér Jules Dassin nepotřebuje k vyjádření napětí mnoho slov, černobílý obraz dodává dílu nevšední poezii a syrovost zároveň. Dassin vychází z autentického popisu prostředí pařížského podsvětí. O filmu lze směle říci, že je to vloupání zapsané do filmových dějin. Tony se po pěti letech vrací z vězení a pečlivě naplánuje poslední velkou loupež svého života. Samotné vyloupení klenotnictví proběhne podle plánu, ale pak do hry vstoupí náhoda a nepřátelský gang, který se pokusí všemi prostředky kořist ukrást. Neúprosná válka gangů si vyžádá krvavé oběti. Režisér Jules Dassin, který za svůj film získal v Cannes cenu za režii, si sám zahrál jednoho z gangsterů.
Vysílání: 27.2., 22.35 hod., ČT art

Odcházeti s podzimem
Letošní jubilantka Blanka Bohdanová v televizním filmu podle povídky Fráni Šrámka (1965). Dále hrají: V. Olmer, J. Větrovec, M. Želenská, J. Švabíková, P. Kostka, V. Harapes, O. Janovský, Z. Hadrbolcová, L. Skořepová, M. Zavadil a další. Kamera M. Harvan. Scénář a režie V. Krška. Dramatizace secesní povídky Fráni Šrámka Oklamal líčí příběh maloměstské krasavice, která vystřídala několik milenců z řad důstojníků místní posádky. Právě městem probleskne zpráva, že se z nešťastné lásky zastřelil poručík Bártl. Zprvu Erna přijímá zprávu cynicky, protože on jediný jí odolával. Poté si ale začne namlouvat, že její vztah k němu a snad i jeho k ní – byl ze všech flirtů ten nejhlubší, a stylizuje se do role vdovy... Snímek z roku 1965 o dilematu mezi iluzí a skutečným životem, mezi touhou a realitou, byl vyznamenán Zlatou nymfou na festivalu v Monte Carlu. Režie se ujal Václav Krška, jehož dílo představuje osobitý, lyricky laděný proud české filmové tvorby. Snímek je ukázkou hereckého mistrovství paní Blanky Bohdanové, která v těchto dnech oslaví významné životní jubileum.
Vysílání: 01.3., 20.20 hod., ČT art

Tenkrát o vánocích
Válečné svátky ve znamení míru? Otomar Korbelář ve filmu režiséra Karla Kachyni (1958). Dále hrají: R. Deyl ml., P. Haničinec, F. Hanus, J. Sovák, J. Vala, V. Menšík a další. Scénář: J. Beneš, F. A. Dvořák a K. Kachyňa. Kamera J. Illík. Československý prapor, vedený kapitánem Hlouškem, dobude slovenskou podhorskou vesnici dva dny před Štědrým večerem roku 1944. Z nedalekých německých pozic se ozývá vánoční a klasická hudba. Vojáci získají od svých velitelů souhlas k vánočním oslavám. Proti je jen strohý podporučík Jílek, o jehož minulosti se vyprávějí různé fámy a kterému vojáci nedůvěřují. Kapitán Hloušek se rozhodne pro průzkum nepřátelských pozic, který kromě menšího incidentu proběhne bez problémů. Svátky klidu a míru mohou začít jak u našich, tak u nepřátel. Jenže z německých reproduktorů se koledy ozývají s podezřelou hlasitostí...
Režisér Karel Kachyňa se ve svých prvních samostatných filmech (po spolupráci s Vojtěchem Jasným) věnoval vojenské tematice. Drama Tenkrát o vánocích natočil s řemeslnou zručností, projevil však velký cit pro vnitřní život a složitou psychologii svých hrdinů. Mohl se ostatně opřít o kvalitní herecký ansámbl, v čele s Otomarem Korbelářem, který ztvárnil kapitána Hlouška.
Vysílání: 01.3., 21.10 hod., ČT art

17.2.2020 08:02:57 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Milá Evičko, milý Luďku (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce

OPERA/ TANEC

Mesiáš v podání Jihočeského divadla

Mesiáš (Jihočeské divadlo)

G. F. Händel: Mesiáš
Scénické zpracování slavného oratoria Mesiáš v podání Jihočeského divadla, v režii Tom celý článek

další články...