zvláštní poděkování
Volný.cz

Herečka Alena Doláková napsala knihu

Alena Doláková (Foto: M.Feuereislová)

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Mladou herečku Alenu Dolákovou znají diváci třeba z pohádky Tři bratři, televizní mini-série Vodník nebo komedie Pepa. Nyní vydává svou knižní prvotinu s názvem Anna z Hollywoodu, jenž je velmi otevřeným a částečně také autobiografickým vyprávěním o cestě holky z vesnice, která se vydá dělat hereckou kariéru do Los Angeles.
Kmotrami knížky se staly Aleniny kamarádky a kolegyně Jana Plodková, Ester Geislerová, Štěpánka Fingerhuto-vá, Elizaveta Maximová, Bára Jánová, Sara Sandeva, Denisa Nesvačilová a další. Větší počet patronek autorka zvolila proto, aby bořila klišé o konkurenci a nevraživost mezi herečkami a také podporovala myšlenku sesterství.

„Pár měsíců jsem přemýšlela, co chci vůbec psát. Ta skrytá témata, o kterých mluví ženy jen s nejbližšími kamarádkami, a často až po pár decích na kuráž, byly nakonec to, co jsem chtěla poslat do světa. A právě ne nějak těžce a ublíženě, ale s nadějí, že všechna traumata jdou uzdravit. A že se i těm nejtěžším jde zasmát. Věřím v to,“ vzpomíná Doláková na vznik knihy. Se psaním má při-tom bohaté zkušenosti, je autorkou úspěšného sloupku Zrzka v Hollywoodu, psala pro lifestylové časopisy fejetony a ve volných chvílích si také píše stand-upy.
Jednou z kmoter knihy je herečka Bára Jánova, které stejně jako hlavní hrdinka Anna a její autorka, měla tendence zkusit štěstí za velkou louží: „Jela jsem tam na herecký kurz a u Alenky jsem měla domluvené ubytování. Hned, jak jsem ji poprvé viděla, věděla jsem, že ji už nikdy nenechám odejít ze svého života,” vzpomíná Jánová na čtyřleté kamarádství s Dolákovou. Báru Jánovou čeká i přes částečná omezení poměrně rušná zima. „Budu natáčet Slunečnou, dále naskakuju do představení Benátky pod sněhem a brzy vyjde limitovaná kolekce mikin a triček, na kterých jsem spolupracovala s jednou sportovní značkou,” prozradila.

To Štěpánka Fingherutová ambice prosadit v Hollywoodu nikdy neměla. „Neříkám, že bych nechtěla hrát v zahraničí, ale rozhodně ne v USA. Americký trh mě spíše děsí,” uvedla Štěpánka, která se s Dolákovou seznámila díky společnému natáčení filmu Dvojníci: „Na place jsme se nepotkaly, ale přišla na premiéru v uplých barevných šatech, byla hrozně hot a působila strašně nedostupně, doteď si to pamatuju! Začaly jsme se bavit až několik měsíců na to. Myslím, že to bylo ve Varech a já poznala, jak skvělá je a věděla jsem, že se s ní chci kámošit. Je pro mě moc důleži-tá,“ přiznává sympatická herečka, jenž se právě chystá na natáčení televizního seriálu a odlože-nou premiéru Vytržení panny z Barby jejího domovského Divadla v Dlouhé.
Stejně tak Denisa Nesvačilová nikdy netoužila po kariéře v cizí zemi. „Neumím tak dobře jazyky, takže bych se necítila v herectví dostatečně svobodně. A to víc si ale cením, když se k tomu někdo odhodlá, jako třeba Alena. Doteď nedokážu pochopit, kde v sobě vzala tolik vnitřní síly a odvahy, je fakt hustá,“ vypráví na konto své kamarádky Denisa, které aktuálně září v seriálu Slunečná.

Naopak Sara Sandeva a Elizaveta Maximová o herecké dráze v zahraniční uvažují. „Pnutí jet do ciziny jsem měla a mám pořád, stejně jako většina herců, i když to nahlas nikdy nepřiznají. Nejen proto se velice těším na Aleniny, tedy Anniny příběhy z Hollywoodu,“ říká Elizaveta Maximová a vzpomíná na seznámení s autorkou nové knížky. „Napsala jsem Aleně na Instagramu, že mě neskutečně baví její fejetony, a že bych ji moc ráda poznala osobně a pozvala na kafe. Hned, jak jsme se poprvé viděly, objaly jsem se jako kdybychom se znaly léta. A první "kafe" vyústilo v několik lahví Prosecca a povídání si do pěti hodin rá-no,“ směje se. Podobně na první setkání s Alenou Dolákovou vzpomíná také Sara Sande-va: „Nevím už kde přesně jsme se seznámily, ale pamatuji si ten moment. Byla jsem s jinou kamarádkou na kávě a Alenka byla v té kavárně taky a zrovna psala tuhle knížku! Pozdra-vily jsme se a objaly, jak kdybychom se znaly celé roky! A já jsem teď pyšná kmotra.“
Dalšími patronkami knihy jsou hudebnice Gabriela Heclová, herečky Eliška Soukupová, Lenka Olšanová a Tereza Rumlová. Titul Anna z Hollywoodu vychází v nakladatelství Motto. Audiovizuální čtení kmoter z knihy se bude vysílat každé úterý a čtvrtek na IGTV Aleny Dolákové až do Vánoc.

23.11.2020 20:11:04 Redakce | rubrika - Novinky...

Časopis 04 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jsme v pohodě  (ND)

Časopis 04 - sekce

DIVADLO

Divácká anketa Křídla 2019-2020 zná své vítěze

A. Slanina,H. Kratochvilová,P. Gazdík,A. Antalová,P. Ulrych

Tradice divácké ankety o nejoblíbenějšího herce, herečku, inscenaci a tvůrčí počin vznikla v Městském divadle celý článek

další články...

HUDBA

Queen: A Night at the Odeon

Queen: A Night at the Odeon

Queen: A Night at the Odeon
Unikátní záznam koncertu kapely Queen živě odvysílaného na Vánoce v roce 1975. celý článek

další články...