zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 3. týden

Tajemství stavitelů pyramid: Král tyran

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tajemství stavitelů pyramid: Král tyran (3/6)
Byl Chufu, jehož jméno nese nejslavnější hrobka světa, megaloman odhodlaný v honbě za dokonalostí obětovat svůj lid? Epizoda z francouzského dokumentárního cyklu (Premiéra). Cyklus nás zavádí do dob, kdy se ve starověkém Egyptě stavěly pyramidy, od první vybudované pro faraona Džosera až po třetí a poslední pyramidu v Gíze, určenou k posmrtnému spočinutí faraona Menkauréa. Díky nejnovějším poznatkům současných archeologů a historiků se dozvídáme více o osobních životech panovníků i jejich architektů. Velkou pyramidu v egyptské Gíze, nejslavnější hrobku na světě, postavil faraon, jenž se proslavil rovněž svou krutostí. Archeologové dnes odhalují pravdu o Chufuově životě, získávají poznatky o mimořádných obřadech a odkrývají neuvěřitelné ztracené město stavitelů pyramid. Je snad jediný dochovaný div starověkého světa památníkem nelítostného tyrana?
Vysílání: 17.1., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 19.1., ČT2., 23.1., ČT2

Sto divů světa (3/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Města: Petra, Sydney, Copán, Istanbul, Antigua Guatemala, ostrov Bali a chrám v Luxoru. Francouzský cyklus dokumentů. Město Petra koncem osmého století před naším letopočtem vybudovali Endomité; po dvou stech letech bylo obsazeno Nabatejci. Ti mu díky jeho poloze zajistili prosperitu na karavanní stezce, po níž zboží putovalo mezi Egyptem, Sýrií, Jižní Arábií a Středomořím. Sydney, založené v roce 1788, bylo první evropskou kolonií na australském území. Dnes je to nejvýznačnější kulturní a finanční centrum kontinentu a vyhledávaná turistická destinace. Copán je mayské město, které dosáhlo největšího rozkvětu v sedmém století našeho letopočtu a opuštěno bylo přibližně v desátém století. Historikové soudí, že Istanbul představuje spolu s Athénami a Římem tři nejvýznamnější města antiky. Bali je indonéský ostrov "tisíců chrámů". Na zhruba pěti a půl tisících kilometrech čtverečních žije kolem čtyř milionů lidí. Luxorský chrám, postavený kolem svatyně Amon-Mína, byl zasvěcen mystériu života, který bůh Amon jakožto blahodárný Nil každoročně obnovoval.
Vysílání: 18.1., 15.30 hod., ČT2
Opakování: 20.1., ČT2., 22.1., ČT2

Dotknutí hvězd
Poutavý dokument o odvážné přestavbě Pražského hradu, české malosti a závisti a o vzácném přátelství prvního československého prezidenta s jedinečným slovinským architektem Josipem Plečnikem, od jehož narození dnes uplynulo 150 let (1996). Režie P. Grzinčič. Je jen málo architektů, kteří se tak výrazně zapsali do novodobých kulturních dějin Československa. Přední místo mezi nimi zaujímá slovinský architekt z Ljubljaně Josip Plečnik. Po návratu T. G. Masaryka v roce 1918 jako prezidenta nového Československa se vynořila otázka, jak proměnit Pražský Hrad tak, aby odpovídal nejen reprezentativnímu bydlení hlavy demokratického státu, ale aby vyjadřoval svým architektonickým vzhledem i vztah k dávným tradicím naší země. Masaryk vyzval a pověřil rekonstrukcí slovinského architekta, tehdy poměrně mladého, ale podle doporučení renomovaných osobností talentovaného a pracovitého Josipa Plečnika. Měl v tu dobu za sebou už několik významných solitérních děl v Ljubljani a velkého úkolu přestavby Pražského hradu se chopil jako neopakovatelné životní výzvy. Přestavba byla vskutku impozantní a zahrnovala celý areál Hradu včetně zahrad, nádvoří a paláců, které byly tehdy neobývané. Samozřejmě, že první návrhy "Akropole", jak hradčanský komplex sám Plečnik nazýval, byly tvrdě napadány soudobými osobnostmi kultury jako "zavlékání cizáckých představ" či projev neúcty k tradicím. Jen neochvějná víra v Plečnikův talent a autorita T. G. Masaryka a jeho dcery Alice umožnily Plečnikovi jeho návrhy realizovat. Posměchy a závist pronásledovaly jeho dílo po celou dobu jeho práce. Dnes je Plečnikova rekonstrukce Hradu považována za úspěšný a nadčasový projekt, který v sobě zahrnuje nejen velkorysá řešení urbanistická, ale i skvělou ukázku pojetí interiérů a detailní práce řemeslné, na kterou osobně dohlížel a která je vizitkou práce našich uměleckých řemeslníků. Za své vize a odvahu si Josip Plečnik, jehož 150. výročí narození si dnes připomínáme, právem vysloužil přízvisko "architekt demokracie" – svědčí o tom i návraty k jeho odkazu po pádu nesvobodného režimu v roce 1989, v éře prezidenta Václava Havla.
Vysílání: 23.1., 09.00 hod., ČT2

Tajnosti slavných obrazů: Georges Seurat
Přední francouzský postimpresionista. Dokument ARTE. Georges Seurat patří vedle Cézanna, van Gogha a Gauguina k nejvýznačnějším malířům postimpresionistického období. Všeobecně je Seuratovo jméno spojováno s pointilismem a divizionismem, metodou pracující drobnými tahy štětcem s jasnými barvami. Ve skutečnosti šlo o mnohem více. Je jedním z nejsložitějších a nejúžasnějších malířů obrazů novodobého umění. Jeho rozměrem rozsáhlý obraz Nedělní odpoledne na ostrově Grande Jatte byl vykládán velice různě. Je to zároveň obšírná a pozorná kronika i plod bezprostředního pozorování způsobů nové, průmyslové civilizace. Jde o analýzu zbavenou všech prchavých prvků. Velký obraz neděle v průmyslovém pařížském předměstí je především přesný portrét společnosti. Pod chladnou kronikou pulsuje jemná ironie, sklon zdůrazňovat nepředvídatelné stránky navenek ctihodné městské společnosti. "Žádný malíř mi nepřipomíná Molièra tolik jako Seurat. Molièrova Měšťáka šlechticem, což je balet plný půvabu, lyrismu a zdravého rozumu. Plátna jako Cirkus, Kankán nebo Nedělní odpoledne jsou také takové balety plné půvabu, lyrismu, humoru a zdravého rozumu", konstatoval Apollinaire.
Vysílání: 19.1., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 23.1., ČT art

Eero Saarinen
Portrét znamenitého finsko-amerického architekta. Francouzský dokument. Saarinen se narodil v roce 1910 ve Finsku do rodiny architekta Eliela Saarinena. Roku 1923 celá rodina emigrovala do USA. Postupně vystudoval tyto školy: Académie de la Grande Chaumiere v Paříži, Yale University (BArch. 1934) a Cranbrook Academy of Art. Do roku 1950 se Eero Saarinen podílel na návrzích svého otce, po jeho smrti začíná svou samostatnou kariéru. Svou pracovitostí na sebe záhy poutá velkou pozornost, nicméně jeho kariéra netrvá dlouho. Zemřel v roce 1961 ve věku pouhých jednapadesáti let. Jeho smrt, která jej zastihla ve chvíli, kdy se začínaly realizovat jeho nejvýznamnější návrhy, a obrovský rozsah a různorodost jeho rozpracovaného díla jej učinily poněkud problematickým pro kritiky a historiky architektury a díky tomu byl často přehlížen. Mezi nejvýznamnější práce Eero Saarinena patří Gateway Arch (Jefferson National Expansion Memorial) v St. Louis, hala letišť Dulles International Airport ve Washingtonu a TWA (nyní JFK) v New Yorku, mrakodrap CBS Building v New Yorku nebo správní budova firmy Deere & Company, kde byl poprvé použit Cor-Ten. Saarinen je také znám jako designér nábytku, například křesel Womb a Grasshopper a židle Tulip.
Vysílání: 19.1., 00.30 hod., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem se projdeme paláci a domy v Celetné ulici (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Druhá zastávka na Královské cestě bude patřit Celetné ulici, která získala svůj název po voňavých houskách. Pan profesor Dvořák ozřejmí historický význam této lokality, v níž kdysi stávalo druhé pražské královské sídlo, a bude vyprávět o jednotlivých palácích a domech hned několika architektonických stylů. Mezi starobylou zástavbou s krásnými portály a historickými domovními znameními zde narazíme i na dvojici pozoruhodných modernistických budov architekta Josefa Gočára, z nichž kubistický Dům U Černé Matky Boží patří mezi světové unikáty.
Vysílání: 22.1., 04.55 hod., ČT art

10.1.2022 10:01:36 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Koza aneb Kdo je Sylvie? (Divadlo Bez zábradlí)

Články v rubrice - Z éteru

Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek



Časopis 13 - sekce