zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Víra tipy 26. týden

Příběhy obrácení

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Příběhy obrácení (1/6)
Na počátku spojovalo protagonisty dokumentu jediné, uvěřili v Boha. Jak to změnilo jejich životy? Dokument o lidech, kteří našli víru (2013). Připravili: J. Fišer, M. Rozbrojová, P. Kotrla a L. Cmíral. Šestice mladých konvertitů se poprvé setkává na společném natáčení v Brně. Katka a Karolína vyrůstaly v rodině, kde se střetávalo křesťanství s ateismem, ale o víru se příliš nezajímaly. Dnes navštěvují Sbor církve adventistů sedmého dne v Opavě a chystají se na svůj křest. Ten čeká i Dana, který bral náboženství spíše jako intelektuální zálibu. Před třemi lety ale nastal zlom a on se rozhodl vstoupit do Římskokatolické církve. Asi nejtěžší cestou jde hudebník Peter, který se snaží konvertovat k judaismu. Ačkoliv jeho otec židem je, jeho v této víře nikdy nevychovával. Anita, dnes Aiša, se s islámem setkala přibližně před rokem u své tety. Rodina se s touto změnou zatím stále smiřuje, hlavně otec, který je křesťan. To maminka Manuely je rozhodnutím své dcery nadšená. V hnutí Hare Krišna našla smysl svého života i novou lásku. Úvodní díl dokumentárního seriálu o lidech, kterým víra změnila život.
Vysílání: 29.6., 11.10 hod., ČT2
Opakování: 30.6., ČT2., 01.7., ČT2., 04.7., ČT2

Svatý Vojtěch
O životě národního světce a nejstaršího biskupa české krve, který bývá nazýván prvním Evropanem (2007). Připravil V. Hájek. V dokumentárním portrétu se seznámíme s dramatickým příběhem prvního pražského biskupa českého původu sv. Vojtěcha, který se stal patronem Polska, Uher a Čech. Vlastní národ ale tohoto vzdělaného Slavníkovce, který zastával v naší kotlině dosud neznámé hodnoty Západu, nechápal. Svou dobu předbíhající Vojtěch byl několikrát z Čech vyštván a nakonec odešel na misie do Pruska, kde zemřel mučednickou smrtí. Jeho ostatky byly vykoupeny a s úctou uloženy v polském Hnězdně. Již roku 999 byl Vojtěch kanonizován. Český kníže Břetislav I. si poté nenechal ujít příležitost a při válečné výpravě do Polska jeho ostatky uloupil a roku 1039 převezl do pražské katedrály. Národ, který se k Vojtěchovi kdysi zachoval tak macešsky, tak získal dalšího světce, který měl bdít nad jeho ochranou. Roku 1965 prohlásil papež Svatého Vojtěcha za předního patrona pražské arcidiecéze.
Vysílání: 02.7., 09.45 hod., ČT2

Slavnostní uvedení nového pražského arcibiskupa na svatovojtěšský stolec
Přímý přenos bohoslužby z katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Její součástí bude slavnostní inaugurace, po které se Jan Graubner stane 37. pražským arcibiskupem a 25. českým primasem. Režie J. Rásocha. Jan Graubner byl vysvěcen na kněze v roce 1973. V roce 1990 byl jmenován pomocným biskupem olomouckým. Za biskupské heslo si zvolil citát Quod dixerit vobis, facite (Co vám řekne, učiňte). V roce 1992 byl jmenován arcibiskupem olomouckým. Založil řadu církevních škol, vybudoval síť Charit. Inicioval Tříkrálovou sbírku a Dny lidí dobré vůle na Velehradě. V letech 2000 až 2010 byl předsedou České biskupské konference, pak místopředsedou a od roku 2020 znovu předsedou. Od roku 1999 je členem správní rady Univerzity Palackého v Olomouci. Z titulu arcibiskupského úřadu je Velkým kancléřem Cyrilometodějské teologické fakulty a členem její vědecké rady.
Vysílání: 02.7., 10.00 hod., ČT2

20.6.2022 09:06:23 Redakce | rubrika - Noc kostelů/ Víra

Časopis 33 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Časopis 33 - sekce

DIVADLO

Impresário ze Smyrny z Činoherního klubu

Stanislav Zindulka (Impresário ze Smyrny)

Impresário ze Smyrny
Petr Nárožný jako přítel operních umělců (a umělkyň zvláště) v komedii C. Goldoniho s celý článek

další články...

HUDBA

Polaris v říjnu rozproudí MeetFactory

Polaris

Fanouškům tvrdších žánrů udělá radost dnes oznámený koncert australské skupiny Polaris. Ta vystoupí v rámci sé celý článek

další články...