zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Seznamte se v Národopisném muzeu s romskou kulturou!

Výstava Otevřená cesta / The road is open / Phundrado drom

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Národní muzeum společně s brněnským Muzeem romské kultury otevírá od 3. června novou výstavu s názvem Otevřená cesta. Ta je k vidění v Národopisném muzeu Národního muzea. Jejím realizátorem je brněnské Muzeum romské kultury, konkrétně specializované pracoviště Centrum Romů a Sintů v Praze.

Výstava Otevřená cesta / The road is open / Phundrado drom představuje hlavně výtvarné sbírky Muzea romské kultury a podtrhuje význam samotného muzea jakožto unikátní instituce, jediné svého druhu v širším evropském kontextu. K vidění jsou také například kromě obrazů i malované talíře, dřevořezby, ručně vyráběné hudební nástroje, nejrůznější nádoby či dokonce originální sošky a plastiky vyrobené ze zátek od piva.

Projekt Phundrado drom kombinuje galerijní prezentaci s muzejním konceptem tzv. otevřeného depozitáře. Výstava představuje prostřednictvím vybraných sbírkových předmětů několik nejpozoruhodnějších umělců s osobitým stylem. K vidění jsou například díla Jána Berkyho, Rudolfa Dzurka, Daniela Kováče, Júlia Lakatoše nebo Markéty Šestákové.

Výstavní projekt je součástí budování Centra Romů a Sintů v Praze, jež je finančně podpořeno Norskými fondy. V současné době ještě nemá zpřístupněno sídlo (vila ve Velvarské ulici čeká na rekonstrukci), přesto už nyní nabízí široké veřejnosti spektrum vzdělávacích a kulturních aktivit včetně výstavy Otevřená cesta / The Road is Open / Phundrado Drom.
„Jedná se o jedinečnou příležitost nahlédnout do vzorku z obsáhlých výtvarných sbírek Muzea romské kultury, seznámit se s pozoruhodnými příběhy vesměs neškolených umělců – Romů a Romek – stejně jako představit jejich díla v kontextu současnosti,“ říká o výstavě ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Celá výstava je výsledkem tvůrčí spolupráce dvou výjimečných osobností uměleckého světa, hostujících kurátorek Petry Hanákové a Emílie Rigové – držitelka prestižní slovenské ceny Oskara Čepana, v roce 2021 získala také Cenu Muzea romské kultury za reflexi romské identity a komplexní kritiku stereotypizace Romů prostřednictvím špičkové a široce oceňované umělecké tvorby stejně jako za dlouhodobou spolupráci a účast na projektech Muzea romské kultury.
Výstava bude k vidění v prostorách Národopisného muzea Národního muzea do 31. května 2024.

20.6.2022 18:06:17 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Otáčivé hlediště

Články v rubrice - Výstavy

Jan Pištěk: Skryté příběhy - malba jako dotek jiného světa

Jan Pištěk - Skryté příběhy

Galerie Správy Pražského hradu v Letohrádku Královny Anny – Belvedéru hostí od 13. června do 7. září 202 ...celý článek


V Brně se otevřelo muzeum iluzí Absurdia

Absurdia

Brno se dočkalo nové kulturní atrakce, muzeum iluzí Absurdia, které slavnostně otevřelo své brány veřejnosti v ...celý článek


Maria Bartuszová poprvé samostatně v Česku

Malé prázdno plné malého nekonečného vesmíru

Alšova jihočeská galerie letos poprvé v České republice představuje samostatnou výstavu významné sochařky Mari ...celý článek


Pravěká dobrodružství Eduarda Štorcha

Z expozice (Národní muzeum)

V letošním roce si Národní muzeum připomíná 100 let od převzetí archeologické sbírky Eduarda Štorcha, kt ...celý článek



Časopis 29 - sekce