zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 34. týden

Vášeň Anny Magnaniové

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tajnosti Paříže
Jean Marais jako šlechtic, který se neváhá postavit na stranu chudých a bezbranných. Francouzsko-italské romantické drama (1962). Dále hrají: J. Haworthová, D. Robinová, R. Pellegrin, P. Mondy a další. Režie André Hunebelle. Markýz de Sombreuil je bohatý šlechtic, který zároveň zastává významné místo ve státních službách. Večer, kdy v nesmyslném honu z jednoho večírku na druhý smrtelně zraní chudého dělníka, ho poznamená na celý život. Dělník umírá a Rodolphe de Sombreuil přebírá jeho závazky, musí se postarat o jeho mladičkou dceru Marii. Aby mohl splnit svůj slib, je nucen sundat svůj šlechtický kabát, obléknout košili přístavního dělníka a sejít mezi chudý pařížský lid, kde poznává pravou lásku.
Romantické drama natočil podle slavného románu Eugena Suea známý režisér André Hunebelle a do hlavní role markýze de Sombreuil obsadil Jeana Maraise.
Vysílání: 27.8., 20.00 hod., ČT2
Opakování: 28.8., ČT2

Otěže na krku
Brigitte Bardotová jako příliš krásná modelka, aby ji muž mohl jen tak opustit. Francouzsko-italská komedie (1961). Dále hrají: M. Darcová, M. Subor, C. Brasseur, B. Fresson, C. Berri a další. Režie Roger Vadim a Jean Aurel. Poněkud výstřední a krásná Sophie pracuje jako modelka a prestižním pařížském ateliéru. Žije přesně tak, jak řídí svůj malý citroen, tedy velmi lehkovážně s neustálou hrozbou srážek. Když se její miláček fotograf Philippe zakouká do elegantní, bohaté Američanky, zhroutí se jí celý svět. Ale rozzuřená Sophie chce buď všechno nebo nic. Buď získá svého přítele zpět nebo ho zabije. Sophie náhodně potká v baru dva mladíky, kteří jejímu kouzlu okamžitě propadnou a ona toho náležitě využije. Když si Philippe se svou kráskou odjede zalyžovat do Alp, Sophie se rozhodne uskutečnit svůj plán právě tam. Není proč otálet.
Vysílání: 28.8., 08.35 hod., ČT2
Opakování: 30.8., ČT1

Kapitoly z historie hororu (2/3)
Duchové. Herec, režisér a producent Eli Roth nás provede hlubinami filmové hrůzy. Americký cyklus. Známý americký herec, režisér a producent Eli Roth filmové horory nejen rád natáčí, ale především se na ně už od mladých let rád dívá. Tvůrce snímků jako Hostel nebo Přání smrti a přítel Quentina Tarantina, který ho obsadil do svých Hanebných panchartů, je také nadšeným průvodcem monotematickým cyklem Historie hororu, z něhož jsme příznivcům žánru vybrali tři nejzajímavější epizody: Démony, Upíry a Duchy. Dnes dojde na strašidelné i téměř romantické či dojemné příběhy duchařské. Uvidíme ukázky z filmů Poltergeist, Osvícení, Kruh, Šestý smysl a mnohých dalších. Pro fanoušky posledně zmíněného snímku skrývá díl jedno překvapení v podobě rozhovoru s jedním z hlavních představitelů.
Vysílání: 24.8., 23.25 hod., ČT art
Opakování: 28.8., ČT art

Vášeň Anny Magnaniové
Portrét první dámy italského filmu, jíž ležel u nohou svět. Italský dokument. „Zdá se, jako by vůbec nehrála, je naplno přirozená. Nebojí se být taková, jaká je, i se všemi nectnostmi. Ona to tam prostě bouchne,“ říká o své oblíbené herečce, kterou si sama zahrála na divadelních prknech, česká herečka Simona Stašová. Řeč je samozřejmě o italské hvězdě Anně Magnaniové (1908–1973), jejíž kariéra je spjata především s režisérem Robertem Rossellinim. Její výkon v dramatu Řím, otevřené město je nezapomenutelný, ale celosvětového uznání v podobě Oscara se jí dostalo až v roce 1955 za výkon v americkém snímku Tetovaná růže. Spolupracovala s velikány italské kinematografie. Kromě Rosselliniho (s nímž žila do té doby, než jí ho přebrala Ingrid Bergmanová) to byl Federico Fellini, Pier Paolo Pasolini, Mario Monicelli, Luchino Visconti či Jean Renoir.
Vysílání: 24.8., 00.30 hod., ČT art
Opakování: 29.8., ČT art

15.8.2022 13:08:44 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 39 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Medicus (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Russell Crowe a Christian Bale v westernu

3:10 Vlak do Yumy

3:10 Vlak do Yumy
Smrt nemívá zpoždění. Russell Crowe a Christian Bale v americkém westernu, nominovaném na ...celý článek


Výtvarné tipy 39. týden

Červená Lhota

Červená Lhota
Na kouzelný zámek ve vodách rybníka za Zlatovláskou ve společnosti P. Štěpánka, V. Janečkové, ...celý článek


Filmové tipy 39. týden

Poslední rodina

Afričan
Ona je neústupná podnikatelka, on zarputilý ochránce africké přírody, a stejně skončí v jednom stan ...celý článek


Život je hra: sto let Zdeňka Matějčka

Zdeněk Matějček

Život je hra: sto let Zdeňka Matějčka
Dobře potrestat může jen ten, kdo má rád. Metody světově uznávaného d ...celý článek


Velikáni filmu... Hallström a Nero

Pravidla moštárny

Pravidla moštárny
Musel se vydat daleko, aby pochopil, kam patří. Tobey Maguire v americkém filmu, oceněném ...celý článek


Příběhy filmových legend - Jim Carrey

Jim Carrey

Jim Carrey, Amerika bez příkras
Málokdo ví, že tento chlápek z amerických komedií k popukání je ve skutečno ...celý článekČasopis 39 - sekce

DIVADLO

Divadelná Nitra 2022

Divadelná Nitra 2022

Len pár dní nás delí od ďalšej kapitoly, ktorú Medzinárodný festival Divadelná Nitra začne písať v piatok 23. celý článek

další články...

HUDBA

Trautenberk nový singl a videoklip

Přebal k singlu

Trautenberk, v současnosti jedna z nejvíce klatovských skupin v republice, vydává nový singl s názvem Mužoretk celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Podzim s cyklem Musica non grata v ND

V. Šípová, A. Nwagbo, C. Kotlár (Ples v hotelu Savoy)

Premiéry revuální operety Ples v hotelu Savoy a pohádkové opery Švanda dudák, návrat Zásnub ve snu a poslední celý článek

další články...