zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 50. týden

Život malířek sester Válových podle Ester Krumbachové

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Sto divů světa (6/13)
Unikáty ze seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Chrám ve Filé, města Cartagena, Fes, Dillí, Monte Albán, Modrá mešita v Istanbulu, jezero Titicaca. Francouzský cyklus dokumentů. Přístavní město Cartagena leží na severním pobřeží Kolumbie v Karibském moři. Cartagena bývala nejkrásnějším španělským koloniálním městem Karibiku. Soupeřit s ní mohla v době své největší slávy jen Havana na Kubě. Nicméně tam se po revoluci ponechaly všechny krásné stavby svému osudu. V Cartageně bylo naštěstí kulturní dědictví zachováno a současné restaurátorské práce toto historické bohatství navracejí životu. Když Britové vybudovali první Asuánskou přehradu, každoroční záplavy na Nilu způsobovaly, že ostrov Filé byl deset měsíců z dvanácti zatopen. Bylo tedy rozhodnuto toto jedinečné místo zachránit obdobným způsobem, jaký byl zvolen v případě chrámů v Abú Simbelu: spočíval v demontáži zřícenin a jejich rekonstrukci na novém místě. Tím se stal ostrov Agilkija, ležící přibližně tři sta metrů od původního ostrova. Tisíciletý Fes je prvním městem orientálního stylu v Maroku. Díky nádheře svého antického a osmanského dědictví je Istanbul význačnou turistickou destinaci a s přibližně deseti miliony návštěvníků se řadí na sedmé místo na světě. Na cestách po Indii bývá Dillí považováno za druhořadou zastávku, až po sousední Ágře a Rádžasthánu. A přesto Nové a Staré Dillí poskytují výmluvný obraz velikosti a protikladů současné Indie.
Vysílání: 13.12., 15.15 hod., ČT2
Opakování: 17.12., ČT2., 19.12., ČT2

Život malířek sester Válových podle Ester Krumbachové
Portrét slavných malířských dvojčat, představitelek směru nové figurace, od jejichž narození právě dnes uplynulo 100 let (1995). Režie E. Krumbachová. Květa Válová a její sestra Jitka se zařadily mezi nejvýraznější osobnosti českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století. Obě studovaly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze a v roce 1954 se staly členkami skupiny Trasa, se kterou společně vystavovaly. Spolu s Adrienou Šimotovou, Alenou Kučerovou a dalšími umělci patří k nejvýznamnějším představitelkám směru zvaného nová figurace. Květa Válová prožila celý život se svou sestrou v dělnickém prostředí Kladna, jež se pro ni stalo důležitým inspiračním zdrojem. Již v 50. letech vzniká rozsáhlý soubor figurálních robustních postav dělníků, slévačů a valcířů. Stejně jako pro sestru Jitku byla jejím hlavním vyjadřovacím prostředkem kresba, avšak zcela odlišného malířského projevu. Na přelomu 70. a 80. let spatřila světlo světa série obrazů zachycující až jakési konfliktní napětí, kdy do sebe "Květiny balvany" navzájem narážejí velkou silou. Samotný prostor obrazu je však na rozdíl od pojetí Jitky Válové jasněji členěn a naléhavě ve svých námětech dokazuje silné sociální cítění. Sestry Válovy se zúčastnily několika desítek výstav u nás i v zahraničí. Poslední velké retrospektivní v roce 2000 se však již Květa nedožila. Její dílo je zastoupeno v mnoha českých i zahraničních sbírkách. V březnu 2011 zemřela ve věku 88 let i Jitka. Dnes si připomínáme 95 let, které uplynuly od narození sester nerozlučně spojených nejen svým výtvarným talentem. V dokumentu z cyklu GENUS uvidíte obě tyto šarmantní ženy tak, jak je v roce 1995 zachytila Ester Krumbachová.
Vysílání: 13.12., 22.30 hod., ČT art

Adolf Loos – revolucionář mezi architekty
Dokumentární portrét architekta, nekompromisního kritika a provokatéra, který přestavěl naše uvažování o tom, co je architektura. Režie A. Kisil (Premiéra). Nový dokumentární snímek představuje odkaz architekta Adolfa Loose skrze nepublikované archivní materiály a osobní příběhy jeho rodiny a spolupracovníků, které se vážou k České republice i zahraničí. V Plzni a Praze spolu s Brnem se na území České republiky dle všeho nachází největší konvolut zachovaných realizací dnes světoznámého, dříve opomíjeného architekta, brněnského rodáka, vídeňského dandyho, československého občana a kosmopolity.
Vysílání: 14.12., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 18.12., ČT art., 20.12., ČT art

Po Královské cestě s profesorem Františkem Dvořákem
Se zasvěceným průvodcem navštívíme dům U Kamenného zvonu, Ungelt a Týnskou školu (2008). Připravili J. Drda a J. Hojtaš. Z paláců a objektů v bezprostřední blízkosti Staroměstského náměstí se bude profesor František Dvořák věnovat především vůbec nejcennějšímu pražskému středověkému domu U Kamenného zvonu, kde se narodil císař Karel IV. Představí i nevšední historii malebného Ungeltu, jenž po staletí sloužil jako chráněné středisko zahraničního obchodu, a budovu Týnské školy s nejstarším zachovalým pražským podloubím.
Vysílání: 14.12., 01.35 hod., ČT art
Opakování: 16.12., ČT art., 18.12., ČT art

6.12.2022 16:12:45 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 16 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Příběhy filmových legend: Meryl Streepová

Meryl Streepová

Meryl Streepová – tajemná a proměnlivá
Fenomenální chameleón, skromná hvězda bez skandálů. Francouzsk ...celý článek


Výtvarné tipy 15. týden

Planeta pokladů: Afrika

Planeta pokladů: Afrika
Odhalování památek světového kulturního dědictví UNESCO na kontinentu plném tradičn ...celý článek


Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom ...celý článek


Literární tipy 15. týden

Juliette Binocheová (Děti svého věku)

Roznese tě na kopytech
Jiří Dvořák a Milan Šteindler v televizním filmu podle slavného bestselleru Simony M ...celý článek


Koprodukční dokument o třech mužích

Tátové v rolích matek

Tátové v rolích matek
Co se stane s muži, když se stanou otci? Jak se mění psychicky a fyzicky během těhote ...celý článek


Příběh mafiána Tommasa Buscetty

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článek



Časopis 16 - sekce

HUDBA

Duben s festivalem JazzFestBrno

Emmet Cohen (Foto: Gabriela Gabrielaa)

Brno, 3. dubna 2024 – 30. dubna se po celém světě slaví mezinárodní den jazzu. V Brně ale budou slavit d celý článek

další články...