zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Výtvarné tipy 24. týden

Milan Cais

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Milana Caise
Český výtvarný umělec a muzikant, spoluzakladatel skupiny Tata Bojs bojuje s chronickým tinnitem, který ho provází nepříjemným pískáním v levém uchu. Jeho příběhem provází Barbora Kroužková. Režie M. Tichý (Premiéra). Milan Cais spoluzaložil hudební skupinu Tata Bojs v roce 1988 ještě jako žák základní školy. Od začátku v ní působí jako zpěvák, bubeník a textař. V letech 1992 až 1999 studoval na AVU v Praze a dnes vytváří různé sochařské objekty, fotografie, kresby a videoinstalace. Před pěti lety mu během pobytu na horách začalo intenzivně pískat v levém uchu. Nejprve tomu nevěnoval zvláštní pozornost, protože byl zvyklý na hlučné prostředí. Očekával, že to přejde, ale pískání neustávalo. Navíc si všiml, že při telefonování slyší na levé straně jinak než na pravé. Vyzkoušel léčitele, ušní specialisty, akupunkturu a kombinaci klasické a alternativní medicíny. Po roce dospěl k závěru, že jediná cesta je přijmout tinnitus jako součást sebe sama. Začal jej akceptovat a učí se s ním žít, což mu přináší úlevu. Dokonce tinnitus zahrnul do své tvorby. Momentálně připravuje výstavu, kde bude jeden obraz na toto téma. Milan tvrdí, že je to pro něj vnitřní terapie – přes den totiž pískání díky dalším zvukům okolo moc nevnímá, ale v ateliéru je v naprostém tichu, tedy jen on a onen zvuk...
Vysílání: 13.6., 21.05 hod., ČT1
Opakování: 13.6., ČT1

Sto divů světa II (6/13)
Poznávání zajímavých míst naší planety. Region Puuc, Hofburg, chrámy Pugamu, Fórum Romanum, města Colonia del Sacramento a Petrohrad. Francouzský dokumentární cyklus. Kouzlo historie na nás dýchne při návštěvě oblasti Puuc v Mexiku. Rozprostírá se tam několik mayských měst, postavených mezi osmým a desátým stoletím našeho letopočtu. Rozhodně nemenší zážitek přinese i procházka Hofburgem, který byl po staletí sídlem habsburské dynastie a centrem císařské moci. Udiv rozhodně vyvolá pohled na obrovské buddhistické archeologické naleziště v Pugamu nebo na Fórum Romanum, které bylo centrem dění ve starém Římě. Podmanivá atmosféra historických čtvrtí nejstaršího uruguayského města Colonia del Sacramento může směle soupeřit i noblesou a krásou ruského Petrohradu.
Vysílání: 13.6., 17.10 hod., ČT2
Opakování: 17.6., ČT2., 19.6., ČT2

Národní klenoty: Kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře – tajemství jazyka
Miroslav Táborský představuje unikátní perlu barokní gotiky zařazenou na seznam světového dědictví UNESCO (2012). Režie O. Kallus. Na samém okraji Žďáru nad Sázavou se nad areálem bývalého kláštera zvedá kopec, který korunuje unikátní poutní kostel zasvěcený sv. Janu Nepomuckému. Jedná se o vrcholné dílo fenomenálního barokního stavitele Jana Blažeje Santiniho, jenž nevelkou stavbu obklopenou ambitem postavil v letech 1719–1722. Velmi členitý svatostánek je totiž s nadsázkou řečeno otevřenou knihou plnou symbolů spjatých s kultem našeho předního světce, jemuž je zasvěcen. Navíc je stavba vůbec nejoriginálnějším příkladem takzvané barokní gotiky, jíž se Jan Blažej Santini zcela vymykal dobovým konvencím a v mnohém předběhl vnímání architektury.
Vysílání: 14.6., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 16.6., ČT2., 18.6., ČT2

Mistři starých řemesel: Textil (5/8)
Jakým způsobem vznikaly věci denní potřeby před staletími? V novém dokumentárním cyklu nejlepší čeští řemeslníci oživují dobové metody při vytváření replik historických artefaktů. Režie T. Kratochvíl (Premiéra). Oděv, dnes tak samozřejmá věc, závisel v minulosti výhradně na domácí práci žen. Komplikovaný a zdlouhavý proces výroby tkanin, připomínající programování počítačů, býval vysoce oceňován a spojován s podstatou ženství. Skupina archeoložek rekonstruuje krok po kroku výrobu pravěkých a středověkých oděvů.
Vysílání: 14.6., 21.30 hod., ČT2
Opakování: 17.6., ČT2., 21.6., ČT2

Muzeum města Brna
Historické pozoruhodnosti za zdmi hradu Špilberk (2002). Režie P. Kudela. Návštěva Muzea města Brna, které sídlí od počátku 60. let na hradě Špilberku, nabízí řadu zajímavých exponátů a prostor včetně někdejších vězeňských cel v pevnostních kasematech a v neposlední řadě rovněž vyhlídku na město a množství nevšedních dokladů o historii Brna. Expozice muzea objevíme i v dalších významných brněnských památkách – Měnínské bráně a vile Tugendhat.
Vysílání: 14.6., 01.30 hod., ČT art
Opakování: 18.6., ČT art

Slavnostní znovuotevření Císařských lázní v Karlových Varech
Jedna z nejkrásnějších novorenesančních památek zlaté éry lázeňských staveb se po více než tříleté rekonstrukci opět vrací k životu. K slavnostnímu otevření Císařských lázní zahrají Karlovarský symfonický orchestr s houslistou Danielem Matejčou, večerem provede M. Eben, úvodní show připravili bratři Cabani. Režie R. Vodrážka (Premiéra). Jedna z nejvýznamnějších památek Karlovarského kraje – Císařské lázně – se veřejnosti poprvé otevřela 5. května 1895. Jednalo se tehdy o velké reprezentativní lázeňské zařízení s nejmodernějším provozem v tehdejší rakousko-uherské monarchii, jež sloužilo v největší míře rostoucí oblibě slatinných procedur. Po téměř třech a půl letech náročné rekonstrukce se tato budova opět otevře veřejnosti. U příležitosti slavnostního znovuotevření proběhne galakoncert, o jehož zahajovací show se postarali bratři Michal a Šimon Cabanovi. Během večera pak zazní skladby Antonína Dvořáka Karneval op. 92 a Symfonie č. 9 e moll op. 95 „Novosvětská“ – Allegro noc fuoco v podání Karlovarského symfonického orchestru. Spolu s ním exkluzivně vystoupí i historicky první český vítěz soutěže Eurovision Young Musicians, devatenáctiletý houslista Daniel Matejča. Zahrají skladbu Česká rapsodie Bohuslava Martinů ve verzi pro housle a orchestr. Večerem provede Marek Eben.
Vysílání: 16.6., 20.15 hod., ČT art

5.6.2023 17:05:50 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 40 - rubriky

Archiv čísel

reklama

The Addams Family (HdK)

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 41. týden

Hinduistické chrámy na jihu

Památky Indie: Hinduistické chrámy na jihu
Pokračování naučného cestopisného cyklu Svědkové času profesora ...celý článek


Film o snech a snění jednoho muže

Václav Helšus (Přežít svůj život)

Přežít svůj život
Psychoanalytická komedie Jana Švankmajera o snech a snění jednoho muže pozdních středních ...celý článek


Líbánky film o stínech, které dostihnou každého z nás...

Líbánky

Líbánky
Měl to být nejkrásnější den v jejím životě, pak ale doprostřed svatebního veselí vstoupil podivný h ...celý článek


Geniální architektura muže s duší Josefa Pleskota

Cesty Josefa Pleskota

Cesty Josefa Pleskota
Dokumentární film režisérky Jany Chytilové je věnován Josefu Pleskotovi, nejoceňovaně ...celý článek


Novozélandská komedie Hon na pačlověky

Hon na pačlověky

Hon na pačlověky
Husťáckej život si nevybrali, to on si vybral je. Novozélandská dobrodružná komedie pro ma ...celý článek


Výtvarné tipy 40. týden

Dlouhá zeď

Zvon zvonů
Odlít zvon o hmotnosti 9801 kg, který by symbolicky nahradil téměř 10 tisíc českých zvonů roztav ...celý článek


Spotlight vyznamenaný dvěma Oscary

Mark Ruffalo (Spotlight)

Spotlight
Lhaní mezi řádky. Investigativní tým z redakce deníku Boston Globe rozkrývá skandální případ sexu ...celý článek


Filmové tipy 40. týden

Válečník

Sestřičky
Život je procházka blátem, ale i tak má smysl. Jiřina Jirásková a Alena Mihulová v hlavních rolíc ...celý článek


Životy slavných - Władyslaw Strzemiński

Mžitky

Mžitky
Slavný malíř Władyslaw Strzemiński jako jedna z mnoha obětí komunistické zvůle. Polský film (2016). ...celý článek


Filmové tipy 41. týden

Rudolf Jedlička

Úsměvy Václava Šaška
Hostem J. Hanzlíka je významný český scenárista a dramaturg, který dnes slaví 90. naro ...celý článek


Místa filmový příběh o lásce

Místa

Místa
Napínavý příběh o lásce, zradě a pomstě v temné atmosféře devadesátých let na severu Čech. Koprodukčn ...celý článek


Casey Affleck v oscarové roli

Místo u moře

Místo u moře
Žádná vina není zapomenuta, pokud o ní ví svědomí. Casey Affleck v oscarové roli bezútěšného s ...celý článek


Drama v režii italského nestora Marca Bellocchia

První zrádce

První zrádce
Když promluvil, Cosa Nostra prohrála. Realistické vylíčení příběhu mafiána Tommasa Buscetty, j ...celý článekČasopis 40 - sekce

HUDBA

Močál Story Ivana Mládka

Ivan Mládek + učinkující muzikálu Močál story na TK

Na Malé scéně Hudebního divadla v Karlíně se sešel realizační tým muzikálu MOČÁL STORY Ivana Mládka. O otevřen celý článek

další články...