zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Život je dobrá věc je název výstavy v galerii Prostora

Obraz od Josefa Bolfa

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Galerie Prostora i v roce 2024 pokračuje se představováním sbírek současných výtvarných umělců. Nová výstava od čtvrtka 17. května 2024 ukáže díla současné výtvarné scény ze sbírky dvojice Jany Vojnárové a Josefa Bofa. Bude zahájena vernisáží v úterý 16. května 2024 od 17:30 hodin za přítomnosti těchto autorů. Součástí výstavy budou komentované prohlídky.

Sbírka Jany Vojnárové a Josefa Bofa ukáže díla například: Petr Cabalka, Adela Babanová, Radek Brousi, Jan Freiberg, Martin Gerboc, Jaroslav Grodl, Martin Herold, Igor Hosnedl, Anežka Hošková, Jakub Hošek, Krištof Kintera, Jiří Kovanda, Viktor Kopasz, David Landa, Laura Limburg, Ján Mančuška, Jan Merta, Svatopluk Mikyta, Jaromír Novotný, Zuzana Ondroušková, Petr Pavlík, Jiří Petrbok, Michal Pěchouček, David Pinkava, Ivan Pinkava, Daniel Pitín, Paul Ryan, Alžběta Říhová, Pavla Sceranková, Vladimír Skrepl, Pavel Šmíd, Markéta Soukupová, Jan Soumar, Jan Šerých, Lu Jindrák Skřivánková, Adam Štech, Matej Štetiar, Jakub Špaňhel, Jan Turner, Jiří Thýn, Tomáš Vaňek, Daniel Vlček, Iva Vodrážková, Jan Vytiska, Dušan Zahoranský.

Jana Vojnárová vystudovala ateliér malby u Vladimíra Skrepla, Michaela Rittsteina a Stanislava Diviše a ve své tvorbě tematizuje lidskou (zejména ženskou) figuru, kterou mnohdy abstrahuje či deformuje v kombinaci s neurčitým obrazovým prostorem. V jejích obrazech je patrná dvojrozměrná bariéra, za kterou můžeme nalézt rozvinuté lehce narativní příběhy postav a bytostí. Žánrová hravost s kompozicí tělesných vztahů někdy vede k volnějšímu, až k abstraktnímu malířskému rukopisu. Práce jsou přitom založeny na fotografiích, které Vojnárové slouží jako východisko či jako inspirace.

Josef Bolf absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval v ateliéru u Jiřího Načeradského, Vladimíra Kokolii a Vladimíra Skrepla. Během své kariéry se účastnil několika zahraničních stáží. Od roku 1996 byl členem skupiny Bezhlavý jezdec (aktivní v letech 1998 - 2002), kde spolupracoval s umělci jako Ján Mančuška, Jan Šerých a Tomáš Vaněk. Žije a pracuje v Praze. Bolfův umělecký styl lze charakterizovat jako výrazný melancholický jazyk s prvky grafiky, který osciluje mezi akrylem a olejem. Jeho práce odrážejí narativy z oblasti science fiction, komiksových knih a grafických románů, přičemž je patrný vliv středověké malby a uměleckých vizionářů, jako byl například William Blake.

O galerii Prostora
Prostora je galerie v centru Vinohrad, za kterou stojí architektka Marcela Steinbachová, zakladatelka ateliéru Skupina, spolku Kruhu a ředitelka jeho aktivit (přednáškové cykly o architektuře, festival Den architektury a festival Film a architektura, vydávání publikací). Prostora sídlí v bývalých telefonních ústřednách v Blanické ulici 9 nad náměstím Míru, v 1. patře. Název galerie vychází ze synonyma častěji používaného slova prostor, prostora ale definuje prostředí více vymezené, ohraničené, v tomto případě výstavní. Prostora se v minulém a současném roce zaměřuje na představení sbírek současných výtvarných umělců.

6.5.2024 16:05:02 Redakce | rubrika - Výstavy

Časopis 24 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Výstavy

Alšova galerie roste a intenzivně posiluje vášeň pro umění

Belvedere na Hluboké – Let It GROW Again!

Alšova jihočeská galerie představuje rozsáhlý výstavní projekt s názvem Belvedere na Hluboké – Let It GR ...celý článekČasopis 24 - sekce

HUDBA

Hudební tipy 24. týden

Karel Zich

Výroční ceny OSA 2023
Přímý přenos vyhlášení cen, které od roku 2006 udílí Ochranný svaz autorský. Účinkují celý článek

další články...