zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Institut umění – Divadelní ústav

Na návrh Divadelního ústavu, příspěvkové organizace Ministerstva kultury, byl v dubnu 2007 vydán rozhodnutím ministra kultury ČR dodatek ke statutu Divadelního ústavu. V souvislosti s rozšířením statutu došlo zároveň i ke změně názvu. Místo Divadelní ústav nyní organizace ponese název Institut umění – Divadelní ústav.
Hlavním motivem této změny byla skutečnost, že dosavadní název již neodpovídal skutečné šíři záběru této organizace. Několik posledních let se věnuje i činnostem, které nesouvisí pouze s oblastí divadla. Jedná se o přirozený vývoj, jehož vize byla nastíněna v Koncepci rozvoje Divadelního ústavu 2004–2009 a naplňována autorem koncepce Ondřejem Černým, do 31. března 2007 ředitelem Divadelního ústavu. Návrh na rozšíření statutu a změnu názvu byl podroben i interní diskusi a projednán se zřizovatelem.

V žádném případě to však neznamená, že informační, dokumentační a odborné služby a vědecká i publikační činnost z oblasti divadla, které ústav poskytuje již několik desetiletí, budou nějakým způsobem omezeny. Naopak, tato činnost je neustále prohlubována a rozšiřována, o čemž svědčí např. i založení scénografické sbírky.
Institut umění (IU) jako jedno z oddělení Divadelního ústavu byl založen k 1. lednu 2005 a byly do něj přeřazeny aktivity a projekty přesahující oblast divadla. V porovnání s rozsahem činnosti i personálním obsazením Divadelního ústavu jde zatím o nevelké pracoviště, které však za dva roky svého působení prokázalo svou opodstatněnost a životaschopnost. Nicméně se ukázalo, že hierarchická podřízenost Divadelnímu ústavu se jeví při veřejné prezentaci i jednání s partnery a zřizovatelem jako nelogická a systémově obtížně vysvětlitelná. Ambicí IU je stát se zastřešujícím informačním, poradenským, vzdělávacím a produkčním centrem pro celou oblast umění.
Informační služby Institutu umění se odvíjejí od vytváření nového kulturního portálu, který je zaměřen na poskytování informací o grantech, stipendiích, příležitostech spolupráce, pracovních nabídkách, publikacích apod. Jako jeho součást je budován komplexní adresář kulturních subjektů a přehled dokumentů z oblasti kulturní politiky. Vědeckovýzkumná činnost IU spočívá v práci na dvou grantových projektech Ministerstva kultury zaměřených na kulturní politiku a zpracování „Vstupní analýzy současných vazeb trhu práce“, jejímž zadavatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí. Institut umění byl taktéž garantem vládou schválené „Koncepce účinnější podpory umění na léta 2007–2013“.
Součástí Institutu umění je i Česká kancelář programu Evropské unie Culture. Činnost této kanceláře (založené v roce 2001) se stala základem pro poskytování komplexního informačního a konzultačního servisu věnovaného koncipování a finanční podpoře uměleckých a kulturních projektů z domácích i zahraničních programů a fondů, především s důrazem na využití prostředků Evropské unie.

30.4.2007 01:04:03 Redakce | rubrika - Zprávy