zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Luděk Pešek Pachl: Provokuji všechny.

Luděk Pešek Pachl

autor: archiv   

Gallery Art Factory prezentuje mladého autora Luďka Peška Pachla, který svou tvorbou a životní dráhou přesáhl hranice českého teritoria. Jeho životní postoj je ironický k sobě a ostatním. Svým dílem, neuctivým a provokativním, však nevytváří negativní či destruktivní atmosféru. Luděk Pešek Pachl žije v Berlíně, v evropském městě, které nikdy nespí. Výstava potrvá od 17. dubna - 17. června 2007.

  • Co je pro vás současné umění? Co vás konkrétně zajímá? Co naopak přivádí do rozpaků?
    Současné umění je to, které právě současné je. Zajímá mne vše, co je tak nějak pobuřující, provokativní a nestravitelné, ale mám rád i klasiku - vstřebávám všechno, co mohu vstřebat. A nepřivádí mne do rozpaků vůbec nic. Tedy zatím...
  • Jaký vzkaz posíláte veřejnosti svými díly?
    Chtěl bych, aby se uspěchaný svět mými díly pokochal, pozastavil, zapřemýšlel, pousmál, v některých případech i chytil za nos... Světu vzkazuju, že si budu malovat co chci, kdy chci, čím chci a na co chci!
  • Proč jste si jako umělec vybral právě Berlín?
    Berlín téměř beze zbytku splňuje můj životní a kulturní standart. Je to multikulturní město - ne jako naše přeplněná, krásná, zakonzervovaná vesnice Praha.
  • Jak byste charakterizoval svůj projekt „116leté jubileum prvního zasunutí párku do rohlíku“?
    116leté výročí prvního zasunutí párku do rohlíku bude ve stylu show - akce – reakce. Jsem zvědav na komentáře jednotlivých děl - návštěvníci se budou moci vyjádřit v jednom případě i propiskou na předem připravené archy/blankety, takže se stanou také součástí výstavy. Podle nejlepšího komentáře pak toto dílo pojmenujeme. Pochopitelně budou k mání párky v rohlíku - ovšem v originálním pop- art stylu, je to překvápko!
  • Jsou nějaké zásadní rozdíly v českém a berlínském umění?
    Nejsem kompetentní srovnávat berlínské a české umění - nemám představu, jak žijí čeští umělci v Česku, znám jen pár českých umělců žijících v Berlíně - snad proto, že se jim v Česku nežije tak dobře (viz moje osoba). Neznám žádné zásadní rozdíly - jen jak řekl berlínský starosta „Berlín je chudý, ale sexy“.
  • Kdo vás inspiruje, koho obdivujete a koho skutečně nemáte rád ve světě umění?Inspirují mne média v jakékoli podobě, neobdivuji nikoho. Snad jen klobouk dolů před Andy Warholem, že dokázal skloubit reklamní job s uměním - ale i v pop artovém umění to byla také týmová práce. Osobně mám raději Roye Lichtesteina - snad jen proto, že je druhý v řadě (z mého hlediska). Nemám rád takové ty hippie kunst, ale to je asi přirozené z mého vývoje. Žijeme v realitě, a ne v nějakých mlžných představách, že budou na světě na sebe všichni hodní (představa to není špatná, ale je nereálná). A koho skutečně nemám rád? Konkrétního umělce? Momentálně nevím, nevzpomenu si.
  • Ve svém díle provokujete. Koho a proč?
    Provokuji všechny. Na otázku „Proč?“ mohu jen odpovědět, že proto. Nebo spíše – baví mě provokovat, je v tom určitá satisfakce z totality (i když jsem provokoval i za komunistů) - jsem rád, že je to pro nás pro všechny za námi. „Bez komoušů životem se prokoušu!“ (Vincent Venera)
  • Co byste vzkázal lidem, kteří nechápou rebel art?
    To chce čas... A ti, kteří toho času nemají nazbyt, ať se o to ani nepokoušejí. Je to individuální, jako celé umění.
  • 30.4.2007 02:04:57 Redakce | rubrika - Rozhovory