zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Libuše Šafránková pohledem jejího syna Josefa

Libuše Šafránková

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Libuše Šafránková
Životní příběh přední české herečky, která by se zítra dožila 70 let, pohledem jejího syna Josefa (2013). Připravili S. Nosková a J. Abrhám. Libuše Šafránková se narodila 7. června roku 1953 a vyrůstala ve Šlapanicích u Brna. Od dětství tíhla k divadlu. Byla žačkou Umělecké školy Jaroslav Kvapila, jedné z nejstarších a nejvýznamnějších škol svého druhu v České republice. Dramatické oddělení brněnské konzervatoře absolvovala v roce 1971. Již během studií hostovala v Mahenově činohře, kde si zahrála Shakespearovu Julii v Kaločově režii.

Profesní život Libuše Šafránkové se odvíjel s notnou dávkou hereckého štěstí. Ihned po ukončení konzervatoře zamířila do Prahy, kde získala angažmá v legendárním Divadle Za branou. Herečka s mimořádným talentem, která byla obdařena výjimečnou múzičností, byla u Krejči okamžitě pověřena velkým divadelním úkolem. Režisér jí ve své inscenaci Čechovova Racka svěřil roli Niny Zarečné. Po ročním působení na této scéně nastoupila v roce 1972 do pražského Činoherního klubu. Jako členka zdejšího ansámblu zaujala jako představitelka rolí sahajících od klasického typu naivky a servetty k modernímu dramatickému repertoáru. V roce 1992 společně se svým mužem Josefem Abrhámem Činoherní klub opustila a na krátký čas zakotvila v pražském Národním divadle, kde byla v letech 1992–1994 členkou činohry.
Před kamerou se poprvé objevila ve dvoudílné televizní adaptaci Babičky (1971) Boženy Němcové a okamžitě si jako křehká Barunka získala místo v srdcích diváků. Již od počátku své herecké kariéry Libuše Šafránková upoutávala pozornost svým půvabným zjevem, přirozeností a nezdolným temperamentem. Byla předurčena pro role princezen v nestárnoucích pohádkách Tři oříšky pro Popelku či Princ a Večernice, i sympatických mladých dívek jako byla Jana Vodičková v komedii Jak utopit Dr. Mráčka aneb Konec vodníků v Čechách. Charakterově bohatší postavy jí nabídly filmy Jiřího Menzela a Jana Svěráka, které představovaly důležité stupně na hereččině cestě ke zralým ženským postavám. Libuše Šafránková je držitelkou Českého lva za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli za snímek Kolja a ve stejné kategorii byla nominována za film Báječná léta pod psa. V roce 2003 získala cenu Týtý pro nejlepší herečku. Televizní diváci si jistě vybaví její roli v seriálu Náhrdelník, a i další příležitosti před televizními kamerami si připomeneme formou ukázek. Neobyčejný život této nezapomenutelné české herečky zachytil její syn Josef Abrhám.
Vysílání: 06.6., 22.15 hod., ČT art

29.5.2023 17:05:06 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 38 - rubriky

Archiv čísel

reklama

2 : 22 Duchařský příběh (Činoherní klub)

Články v rubrice - Z éteru

Tři holky jako květ z Fidlovačky

Tři holky jako květ

Tři holky jako květ
Eliška Balzerová, Iva Pazderková a Marie Doležalová v komedii o životě, do kterého patř ...celý článek


Film o pozdním znovushledání klaunského tria

Klauni

Klauni
Oldřich Kaiser, Jiří Lábus a Didier Flamand jako trio legendárních komiků, kteří se po letech znovu ...celý článek


Divadelní tipy 38. týden

Luba Skořepová

Úsměvy Bořivoje Navrátila
Hostem J. Hanzlíka byl významný český herec, který by v těchto dnech oslavil 90. ...celý článek


Divadelní tipy 39. týden

Vodňanský & Skoumal – Všechno je proměnlivé

Úsměvy Petra Štěpánka
Hostem Jaromíra Hanzlíka je přední český herec, který zanedlouho oslaví 75. narozenin ...celý článek


Z první řady MdB - Světáci

Petr Halberstadt, Michal Isteník, Jakub Uličník (Světáci)

Světáci
Kultovní filmová komedie z roku 1969 ožila na scéně Městského divadla Brno. Michal Isteník, Jakub U ...celý článekČasopis 38 - sekce

HUDBA

Tereza Mašková s romantickým videoklipem

Tereza Mašková (Foto: Oliver Žilák)

Úspěšná zpěvačka Tereza Mašková s fenomenálním hlasem je z výsledku nadšená: ,,Původně jsem chtěla natočit vid celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Komedie Petra Zelenky o natáčení jednoho filmu

M. Myšička (Ztraceni v Mnichově)

Ztraceni v Mnichově
Český novinář unese během tiskové konference devadesátiletého papouška, jediného žijící celý článek

další články...