zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Divadelní tipy 25. týden

Bandité pro baladu

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

13. komnata Renaty Prokopové
Herečka Renata Prokopová se musela vyrovnat s tím, že oba její synové po narození trpěli závažnými zdravotními problémy. Společně s manželem ale náročnou péči o ně zvládli. Jejím příběhem provází Tomáš Jeřábek. Režie M. Ekrt Válková. Herečku Renatu Prokopovou, rozenou Visnerovou, znají televizní diváci především ze seriálů Rodinná pouta a Modrý kód. Po studiu DAMU získala angažmá v Divadle Příbram, pak účinkovala ve Švandově divadle v Praze, a nakonec se stala členkou divadelního souboru Vosto5 i jiných divadelních uskupení. S manželem Petrem Prokopem má syny Františka a Eduarda. František se narodil o patnáct týdnů dřív. Narozené miminko vážilo jen 800 gramů a přístroje mu musely pomoct s dýcháním. Brzy malý František musel dokonce zabojovat o život. Podstoupil několik lékařských zákroků a dvě operace zraku. Ani příchod druhého syna na svět nebyl snadný. Eduardovi lékaři záhy diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu. Renata s dětmi zůstala sedm let doma a naplno se jim s manželem věnovali. Kluci jsou dnes soběstační a dělají svým rodičům radost. Prokopovi se umějí dívat na svět s nadhledem a žít s trpělivostí, humorem i nadsázkou a jsou příkladem pro nemálo rodin, které na jejich cestě životem provázejí podobné strasti.
Vysílání: 19.6., 21.40 hod., ČT1
Opakování: 25.6., ČT1

Kila hrajou
Na osobitého představitele dramatických i komických postav Čestmíra Řandu vzpomínají: příbuzní, J. Pleskot, H. Trojanová, F. Filip, Č. Císař a další (2007). Režie Z. Gawlik. Robustního herce, rybáře a celoživotního fanouška Slávie Čestmíra Řandu si připomeneme prostřednictvím archivních ukázek i výpovědí syna, manželky, kolegů a přátel. Stále živá filmová a televizní díla, která sledujeme v reprízách, nám připomínají tohoto herce a divadelního režiséra. Všichni si dobře vybavujeme herecké prostředky, které jej charakterizovaly. Hovoří syn Čestmír, manželka Dagmar, Č. Císař, F. Filip a další.
Vysílání: 20.6., 00.40 hod., ČT1

Dva chrámy Josefa Kemra
Osobitý herec i člověk ve vzpomínkách B. Bohdanové, K. Fialové, T. Medvecké, L. Skořepové, M. Steinmasslové, J. Hrušínského, B. Rösnera, Z. Svěráka a dalších (2005). Režie P. Kotek. Narodil se do skromných poměrů 20. června 1922 v Praze. Na jeviště poprvé vstoupil jako jedenáctiletý komparsista v operetě Polská krev v Divadle na Vinohradech. Protože otec trval na řádném povolání pod penzí, vystudoval Josef obchodní školu na Žižkově. Přitom pracoval jako prodavač, číšník, promítač, elektromontér... Za okupace utekl k divadlu, kterému zůstal věrný do konce svého života (jako přední člen Činohry Národního divadla). Ztvárnil mnoho rolí i ve filmu a televizi. Zemřel 15. ledna 1995. Leží na hřbitově u kostelíka sv. Matěje, v hrobě, který označil svým jménem už mnoho let před svou smrtí. Na Josefa Kemra vzpomínají B. Rösner, M. Steinmasslová, R. Hrušínský, E. Glancová a další.
Vysílání: 21.6., 10.35 hod., ČT1
Opakování: 25.6., ČT1

Bandité pro baladu
Filmový muzikál o cestě a touze herců brněnského Divadla Husa na provázku uvést svou slavnou verzi legendy o Nikolovi Šuhajovi na Zakarpatské Ukrajině, v prostředí odkud Nikola pocházel, a konfrontovat ji s pohledem našich současníků. Televizní premiéra koprodukčního filmu ČT. Hrají: J. Zadražil, T. Marečková, M. Huba, N. Lichý, E. Vrbková, A. Mokoc, D. Teleky, B. Polívka, M. Donutil a další. Kamera P. Příkaský. Scénář a režie V. Morávek. Obdiv k osudu zakarpatských Ukrajinců je hlavním motivem nového filmu Vladimíra Morávka s názvem Bandité pro baladu. Legendu o Nikolovi Šuhajovi zpracoval režisér jako road-movie z ukrajinské Koločavy. Film z obrazů skládá lyrickou grotesku o jedné epochální cestě, která může být cílem. Ale taky nemusí. Hlavním výrazovým nástrojem se tu stává střih, stavící vedle sebe, často do produktivního konfliktu, různé záběry, výpovědi i významy. Ve filmu hrají herci brněnského Divadla Husa na provázku, kde byla několik let na repertoáru dnes kultovní Balada pro Banditu autorů Miloše Štědroně a Milana Uhde, vedle nich se objevují Martin Huba nebo legendy dřívějšího „Provázku“ Bolek Polívka či Miroslav Donutil. Samozřejmě zazní písně z Balady pro Banditu Miloše Štědroně, někdy v podání Jihočeské filharmonie, jindy slovenské kapely ZVA. „Celá Jihočeská filharmonie se s námi vydala točit na Koločavu, byl to zážitek pro ně i pro nás, muži a ženy v oblecích s hudebními nástroji se brodili koryty řeky nebo se snažili překonat nekonečné kopce Zakarpatí,“ dodává Minařík. Morávek zapojil místní obyvatele, trochu v duchu formanovských filmů šedesátých let 20. století. Ve filmu je velmi těžké rozpoznat, co je realita a co inscenovaná realita. Proto tam nakonec asi nejvíc excelují Martin Huba a Pavla Tomicová, lidé, kteří dokážou hrát tak, že to žijí," říká režisér Vladimír Morávek.
Vysílání: 18.6., 22.00 hod., ČT art

10.6.2024 15:06:54 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 29 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Lípa Musica 2024

Články v rubrice - Z éteru

Z první řady: Činoherní klub

Petr Nárožný (Impresário ze Smyrny)

Impresário ze Smyrny
Petr Nárožný jako přítel operních umělců (a umělkyň zvláště) v komedii C. Goldoniho s ...celý článek


Alois Švehlík – 85 let

Alois Švehlík

Neobyčejné životy - Alois Švehlík
Portrét charismatického herce a vynikajícího dabéra, který osobně přibliž ...celý článek


Z první řady... Jakub a jeho pán

Karel Heřmánek a Jiří Bartoška (Jakub a jeho pán)

Jakub a jeho pán
Jiří Bartoška a Karel Heřmánek v titulních rolích komedie Milana Kundery v představení Div ...celý článek


Divadelní tipy 29. týden

Vladimír Dlouhý

Ten, který skákal přes kaluže
Jeden z největších talentů své herecké generace Vladimír Dlouhý a jeho zběsil ...celý článek


Divadelní tipy 30. týden

Zlata Adamovská

Televizní klub neslyšících
Portrét Stanislava Kleisnera, jedinečného představitele naší pantomimy s více ne ...celý článekČasopis 29 - sekce