zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Britská show Led Zeppelin Symphonic

Britská show Led Zeppelin Symphonic

autor: Zdroj: Pořadatel koncertu   

zvětšit obrázek

Přestože aktivní dráha skupiny trvala pouhých 12 let, zanechali „Zeppelini“ nesmazatelnou stopu v historii hudby. Svojí tvorbou se stali nesmrtelnými a inspirovali další legendární rockové formace jako Black Sabbath, Guns N’ Roses či Metallica. Hity jedné z nejvlivnějších kapel si mohou fanoušci připomenout letos 14. a 16. května. Do Prahy a Brna se totiž chystá jedinečná britská show Led Zeppelin Symphonic. V rámci tour navštíví i sousední Slovensko a Polsko. Bratislavský koncert se odehraje 15. května, po vystoupení v Brně se ansámbl přesune do Varšavy (17. května) a Hlivic (20. května).

Led Zeppelin i přes své krátké působení výrazně ovlivnili hudební scénu – jsou považováni za jednoho ze zakladatelů hard rocku a předchůdce heavy metalu. Při příležitosti chystaných koncertů britských hudebníků, kteří vzdávají hold těmto rockovým velikánům, jsme připravili několik zajímavostí o Led Zeppelin.

7 zajímavostí o Led Zeppelin

1. Název inspirovaný slavným bubeníkemBubeník Keith Moon se sice proslavil v kapele The Who, ale jeho vliv se neomezuje pouze na ni. Právě z jeho úst totiž vyšla narážka, která vedla ke konečnému jménu Led Zeppelin. Moon prohlásil, že kapela půjde dolů jako olověný balonek („go over like a lead balloon“). Jde o frázi, která vyjadřuje nenaplnění očekávání. Členové nové kapely se toho chytli. Akorát z balónku udělali vzducholoď a mírně upravili začátek názvu.

2. Zpěvák Robert Plant nebyl první volbou
Stačilo málo a hlas Led Zeppelin mohl znít jinak. Jimmy Page totiž nabídl místo zpěváka nejprve Terrymu Reidovi. Ten ale odmítl, a tak konečná volba padla na Roberta Planta. Terry Reid kromě Led Zeppelin nepřijal ani nabídku od Deep Purple.

3. Pocta J. R. R. Tolkienovi a Pánu prstenů
V mnoha textech svých písní Led Zeppelin odkazují na slavné romány Pán prstenů a Hobit od J. R. R. Tolkiena. Mezi příklady můžeme uvést skladbu Ramble On, kde se explicitně objevují Glum či temná země Mordor. Tolkienovými knihami jsou inspirované také písně Misty Mountain Hop a The Battle of Evermore.

4. Nejlepší bubeník všech dob
John Bonham, po jehož smrti roku 1980 se skupina rozpadla, byl prestižním hudebním magazínem Rolling Stone vyhlášen nejlepším bubeníkem všech dob. Ocenění získal také zakladatel a kytarista Jimmy Page. Toho hudební kritici prohlásili třetím nejlepším kytaristou historie. Do elitních žebříčků se ve svých kategoriích probojovali i zpěvák Robert Plant a baskytarista John Paul Jones.

5. Album za 30 hodin
Nahrávání debutového alba Led Zeppelin trvalo pouhých 30 hodin. Jimmy Page pro to měl praktický důvod. Aby si udržel uměleckou nezávislost, rozhodl se nahrávání zaplatit sám. Stálo ho více než 1 700 liber. Investice se mu však vyplatila, jelikož deska na prodejích vydělala přes 3,5 milionu liber.

6. V televizi už ve 13 letech
Jimmy Page se poprvé objevil v televizi v roce 1957. Stalo se tak v talentové show od BBC. Už tehdy skvěle ovládal kytaru. Na otázku moderátora, co by chtěl jednou dělat, odpověděl, že by se rád stal vědcem a pracoval na výzkumu léčby rakoviny.

7. 50 let od vzniku loga
Letos si připomínáme půl století od představení loga Led Zeppelin. V roce 1973 jej vytvořila umělecká skupina Hipgnosis (konkrétně Storm Thorgerson a Aubrey Powell). Původně mělo sloužit pouze jako část obalu alba Houses of Holy, ale okamžitě se stalo ikonickým po celém světě. Hipgnosis patřili ve svém oboru mezi esa. Navrhli přebaly i pro další hudební legendy jako Pink Floyd (včetně známého Dark Side of the Moon) či Genesis.

Show Led Zeppelin Symphonic, která připomene legendární skupinu, přijede do Česka už v květnu. Fanoušci rockové hudby se mohou těšit 14. května na koncert v pražském Kongresovém centru a 16. května na brněnském Výstavišti, v pavilonu F. Kromě toho Led Zeppelin Symphonic vystoupí také v Bratislavě (15. května), Varšavě (17. května) a Hlivicích (20. května).
Vstupenky na vystoupení Led Zeppelin Symphonic jsou již nyní v prodeji v síti Ticketportal.cz.

13.3.2023 09:03:09 Redakce | rubrika - Koncerty

Časopis 22 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Za poklady Broumovska

Články v rubrice - Koncerty

Mando Diao slaví 20 let na scéně

Mando Diao

Švédští rockeři, které v podstatě nejde zařadit do žádné rockové škatulky, letos slaví neuvěřitelných 20 let! ...celý článek


Dropkick Murphys rozhýbou Ledárny

Dropkick Murphys (Foto: Dave_Stauble)

Americká celtic-punková kapela Dropkick Murphys opět zavítá do České republiky. 21. srpna vystoupí pod širým ...celý článek


Michael Prostějovský Superstar

Michael Prostějovský (Foto: Khalil Baalbaki)

Dvouhodinový slavnostní koncert se odehraje 26. května 2023 na Nové scéně DJKT a zazní během něj především muz ...celý článek


Unikátní koncerty Mind Floyd v Praze a Pardubicích

Martin Růža

Vzpomínky na legendární Pink Floyd zpěvák Martin Růža se představí s Českým akademickým orchestrem v rámci uni ...celý článek



Časopis 22 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Bolest a sláva režiséra Pedra Almodóvara

Antonio Banderas (Bolest a sláva)

Bolest a sláva
Antonio Banderas jako stárnoucí režisér prožívající tvůrčí i životní krizi v zatím nejosobně celý článek

další články...