zvláštní poděkování
Quantcom.cz

NDM uvede ve světové premiéře muzikál Interview

Tomáš Savka (Interview)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

V komorním prostředí Divadla „12“ uvede muzikálový soubor Národního divadla moravskoslezského ve světové premiéře
29. listopadu 2023 INTERVIEW – hudební příběh rozhovoru moderátora a zpěvačky, který se vyvine jinak, než si oba představovali. Muzikál pro dva herce pro NDM vytvořili brněnský skladatel Zdeněk Král, libretisté Marek David (zároveň spoluautor námětu a režisér) a Tomáš Novotný (ten napsal i texty písní).

Do rozhlasového studia přichází vycházející pěvecká star. Rozhovor s ní má vést unavený, vyhořelý moderátor, kterého ta práce už očividně otravuje. Nijak se nepřipravil; zpěvačku si splete s asistentkou, co mu má uvařit kafe. Ona z něho taky není nadšená a dává to zpočátku jasně najevo. Rozhovor se ale vyvíjí úplně jinak, než oba čekali…Je to cesta do svědomí, vyrovnávání se s minulostí, cesta k vzájemnému porozumění. „On je jako moderátor rutinér, nemá už o hosty prakticky zájem. Ale ona ho fakt vyškolí – je to osobnost! A na povrch vyplavou během toho povídání zásadní věci,“ naznačuje průběh představitel role Moderátora, držitel dvou cen Thálie Tomáš Savka. Veronika Boráková alias NIKA je mladá skladatelka a zpěvačka, pro kterou je role Zpěvačky první divadelní zkušeností. A práci s týmem muzikálu NDM si pochvaluje. „Tomáš Savka je úžasný. Na zkouškách není cítit žádný stres, nikdo mi tam nedal najevo, že dělám divadlo poprvé. Tomáš mi dokáže vysvětlit, když mi něco nefunguje, a podpořit, když se mi něco podaří. Má obrovskou zkušenost a stojí nohama na zemi.“ Její hrdinka se musí během večera vyrovnat s komplikovaným vztahem k rodičům, především k otci. Moderátor zase řeší vztah k dceři.

Původně tvůrčí tým psal roli zpovídané zpěvačky pro Patricii Janečkovou. Spoluautorkou námětu je šéfka souboru Gabriela Petráková. Veronika Boráková měla být Patriciinou alternací, ale nakonec bylo i Patriciiným přáním, aby roli dostala NIKA a aby se v práci na muzikálu pokračovalo.
Památce nedávno zesnulé Patricie soubor dílo věnuje.

Skladatel Zdeněk Král spolupracuje v NDM poprvé. Oslovila ho šéfka muzikálu Gabriela Petráková, která přišla i s námětem původního díla. „Hodně jsem o hudebním stylu Interview přemýšlel a rozhodl jsem se, že ho nepojmu nijak bombasticky – se zářivými, klenutými romantickými melodiemi – ale, i vzhledem k textu a tématu, jsem ho pojal více komorně, s přesahy do jazzrocku, vážné hudby a minimal music. Není však nutné se obávat. Kdo slyšel někdy mou hudbu, ten ví, že nepíši pro sebe, ale pro posluchače, takže je to hudba velmi příjemná, živá, propracovaná, s důrazem na detail, na čistotu emocí. Hudba, která se snaží být co nejvíce přesná z hlediska emočního i intelektuálního. (… ) To hlavní, na čem Interview hudebně stojí, není barva zvuku, ale melodické, rytmicky živé písně a jejich pěvecká interpretace,“ říká Zdeněk Král.

Termíny + vstupenky na muzikál Interview na www.ndm.cz.

28.11.2023 09:11:45 Redakce | rubrika - Muzikály