zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Hudební tipy 7. týden

Zuzana je zase sama doma

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Písničky z archivu
Písně Klaunova zpověď Petra Nováka, Sen Hany a Petra Ulrychových a Procitnutí Karla Černocha z roku1968. Režie M. Manolová. Petr Novák (1945–1997) byl český zpěvák a skladatel, který proslul řadou popových hitů, kde uplatňoval svůj charakteristický vysoko položený hlas a melancholicky romantický projev. Karel Černoch (1943–2007) byl český zpěvák, muzikálový herec, hudební skladatel a moderátor. Sourozence Petra a Hanu Ulrychovy výrazně ovlivnila opera. Petr je o pět let starší a v jeho prvních písničkách zpívá Hana zpočátku druhé hlasy. Big beat Vulkán s názvuky folk rocku, vliv slavných skupin šedesátých let a spolupráce s Alešem Sigmundem, to vše dvojici postupně proměňuje. Jejich písničky začaly od šedesátých let minulého století dobývat hitparády.
Vysílání: 12.2., 09.45 hod., ČT1

Písničky z klobouku
Melodie ze zábavného cyklu soutěžních pořadů (1984). Účinkují: P. Janů, H. Vondráčková, J. Korn, M. Králová a P. Rezek. Připravili L. Podhrázký a P. Vantuch. Písničky byly vystřiženy ze zábavného soutěžního cyklu osmdesátých let minulého století Šest ran do klobouku. Zahraniční melodie v českých poetických překladech Miroslava Černého, Zdeňka Borovce, Miloně Čepelky a Zdeňka Rytíře uslyšíte v podání zpěváků a zpěvaček Petry Janů, Heleny Vondráčkové, Jiřího Korna, Marcely Králové a Petra Rezka. Poslechněte si – Moje malá premiéra, Slunce, Láska k nám přilétá a Tulák po hvězdách.
Vysílání: 12.2., 14.30 hod., ČT1

Gott, Štaidl, Zelenková
Několik populárních písní v podání K. Gotta, J. Zelenkové a L. Štaidla (1983). Nekorunovaný král české populární hudby Karel Gott (1939–2019) byl mnohonásobným Zlatým slavíkem. V letech 1965–2019 prodal 50 milionů nosičů desek, což z něj učinilo nejúspěšnějšího českého interpreta. Během kariéry vydal 293 sólových alb v zahraničí i na domácí scéně. Ladislav Štaidl (1945–2021) byl český hudebník, kytarista, pianista, kapelník, skladatel, textař, hudební aranžér, zpěvák a podnikatel. Jeho starší, předčasně zesnulý bratr Jiří Štaidl psal texty k písním. Oba proslavila právě spolupráce s Karlem Gottem. S Gottovou hudební kariérou je rovněž neodmyslitelně spjata česká populární zpěvačka Jitka Zelenková. Téměř 14 let se zpěvákem vystupovala jako vokalistka a sólistka ve skupině Ladislava Štaidla. Prosadila se i jako samostatná interpretka spolupracující s předními českými textaři. V jejím repertoáru jsou především balady, swingové a jazzové písně a šansony.
Vysílání: 15.2., 14.00 hod., ČT1

Písničky kolem nás
Melodie 60. let 20. století s Orchestrem Karla Vlacha (1962). Zpívají: J. Vašíček, O. Szabová, Y. Simonová, M. Chladil a K. Gott. Čtyři písničky v interpretaci populárních zpěváků šedesátých let minulého století – Jiřího Vašíčka, slovenské zpěvačky Olgy Szabové, Karla Gotta, Yvetty Simonové a Milana Chladila – Jak malované, Po prednáške, Nevěřím a Jak to říci. Natočeno na koncertě s Orchestrem Karla Vlacha.
Vysílání: 16.2., 15.15 hod., ČT1

Balada z mlází
Filmová písnička (1965). Zpívají J. Suchý a J. Šlitr, od jehož narození nedávno uplynulo sto let. Kamera R. Milič. Režie V. Svitáček a J. Roháč. Fenoménem šedesátých let minulého století se stalo hudební divadlo Semafor autorské dvojice Jiří Suchý (*1. 10. 1931) – Jiří Šlitr (*15. 2. 1924 – †26. 12. 1969), z jejichž písniček se stávaly ve velké většině hity, ať už je zpívali autoři, nebo zpěváci populární hudby. Z poloviny šedesátých let minulého století také pochází televizní písnička Balada z mlází, kterou uvidíte inscenovanou v plenéru s dějovými peripetiemi a dramatickým vyvrcholením. Zajímavé je, že ji autoři nikdy na žádné desce nevydali a měla pouze podobu televizního klipu.
Vysílání: 17.2., 14.10 hod., ČT2

Gregory Porter a Metronomy na zámku Hérouville
Netradiční hudební spojení amerického jazzového zpěváka a anglické elektropopové skupiny na francouzském zámku. Na konci 60. let 20. století založil slavný skladatel a producent Michel Magne na zámku Hérouville první rezidenční nahrávací studio. Hudebníci se měli v Hérouville cítit jako doma. Mohli tam v klidu komponovat, nahrávat, užívat si jedinečného prostředí a účastnit se legendárních večírků majitele zámku. Iggy Pop, David Bowie, Pink Floyd, Elton John nebo Bee Gees, kteří na zámku nahrávali jsou jasným důkazem, že Hérouville má své nezastupitelné místo v hudební historii. Po zavření studia v roce 1985 byla budoucnost zámku velmi nejistá. Nakonec se o 30 let později podařilo zámek opět otevřít a umožnit opětovné nahrávání. I proto mohli v roce 2016 v Hérouville společně vystoupit Gregory Porter a kapela Metronomy.
Vysílání: 13.2., 22.50 hod., ČT art

Jó, to jsem ještě žil
Jiří Šlitr – spoluzakladatel Semaforu, muzikant, skladatel, výtvarník a člověk v buřince, od jehož narození zítra uplyne 100 let. Svědectví o jeho životě i smrti podávají J. Suchý, M. Horníček, E. Pilarová, L. Lipský, F. Havlík, J. Černý a další (1997). Režie O. Sommerová. Přestože skládal jako samouk, zpívají jeho písničky profíci i celé generace fanoušků. Když jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým, nemohl tušit, jak výrazně tato dvojice poznamená vývoj malých divadelních scén, a především specifickou atmosféru divadla Semafor. Byl u celé řady významných projektů a uměleckých činů šedesátých let. Jen velmi málo se vědělo o jeho soukromí. V dokumentu na Jiřího Šlitra vzpomínají J. Suchý, M. Horníček, E. Pilarová, L. Lipský, F. Havlík a J. Černý.
Vysílání: 14.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art

Na plovárně se Stevem Gaddem
Rozhovor Marka Ebena s legendárním americkým bubeníkem. Režie J. Hojtaš. Stephen Kendall Gadd se narodil 9. dubna 1945 v Rochesteru ve státě New York. Stevův strýc, vojenský bubeník, ho v sedmi letech přiměl, aby začal chodit na hodiny hry na bicí. V jedenácti letech už Steve hrál s Dizzym Gillespiem. Studoval hudbu na Eastman College v Rochesteru, hrál v dechovém souboru a koncertní kapele a po večerech v klubu s Chickem Coreou, Chuckem Mangionem, Joe Romanem a Frankem Pullarou. Po vysoké škole byl odveden do armády, kde tři roky působil ve vojenské kapele. Po skončení vojenské služby koncertoval a spolupracoval s big bandem v Rochesteru. V roce 1972 založil trio s Tony Levinem a Mikem Holmesem a odjel s nimi do New Yorku. Trio zaniklo, ale Gadd začal intenzivně pracovat jako studiový hudebník. Hrál také s Coreovou kapelou Return to Forever. V 70. a 80. letech absolvoval mezinárodní turné, nahrával s Paulem Simonem a se skupinou Electric Rendezvous Band kytaristy Ala Di Meoly. Koncem 70. let byl Gadd nejžádanějším a pravděpodobně nejnapodobovanějším bubeníkem na světě. V Japonsku se prodávaly přepisy jeho sól a všichni přední japonští bubeníci zněli jako on. Chick Corea to komentoval slovy: "Každý bubeník chce hrát jako Gadd, protože on hraje perfektně... Přinesl do bicí soupravy orchestrální a kompoziční myšlení a zároveň měl velkou představivost a skvělou schopnost swingu." Po absolvování Eastmanovy univerzity byl Steve povolán do armády. Během tříleté služby hrál na bicí ve vojenské kapele. Po odchodu z armády začal Steve vystupovat s big bandem v oblasti Rochesteru. Po přestěhování do New Yorku se stal jedním z nejvyhledávanějších studiových hudebníků ve městě. Právě jako studiový hudebník spolupracoval například s Chickem Coreou, Paulem Simonem, Donaldem Fagenem a Walterem Beckerem, Arethou Franklin, Carly Simon, Bobem Jamesem, Nancy Wilson a Joe Cockerem. V 70. a 80. letech Steve nahrál pět alb s Chickem Coreou, několik alb s Alem Di Meolou včetně Al's Electric Rendezvous, a nahrával a koncertoval s Gatem Barbierim, Georgem Bensonem, Stanley Clarkem, Steely Dan, Joe Cockerem, Maynardem Fergusonem, Robertou Flack, Jimem Hallem a samozřejmě, Paulem Simonem. Koncem 70. let se Steve stal nejen jedním z nejžádanějších bubeníků, ale byl také jedním z nejnapodobovanějších bubeníků v na světě. V 90. letech se stal Claptonovým prvním bubeníkem, čímž upevnil svou pověst jednoho z nejdokonalejších bubeníků své generace. Dnes je Steve stejně zaneprázdněný jako kdykoli předtím, má jeden z nejintenzivnějších nahrávacích a koncertních programů v oboru, tráví čas ve studiu a na cestách s Ericem Claptonem, Jamesem Taylorem a se svou vlastní skupinou – Steve Gadd Band.
Vysílání: 14.2., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 18.2., ČT2

Ikony Kamila Střihavky (5/10)
Anna K hostem v novém hudebním cyklu věnovaném osobnostem české scény, které se nesmazatelně zapsaly do historie. Režie M. Levek. Anna K je další ze souputníků Kamila Střihavky. Tato česká zpěvačka a skladatelka se na české hudební scéně pohybuje již 30 let a za svou tvorbu získala nejen spoustu hudebních ocenění, ale i respekt v hudební branži a hudebního publika. Její hudební i osobní příběh, je silně inspirativní, s přesahem mimo hudební branži. V připravované třetí sérii Ikon, je jedinou zástupkyní něžného pohlaví a její třicetileté přátelství s Kamilem Střihavkou slibuje opět velmi osobní zpověď.
Vysílání: 16.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 17.2., ČT art., 20.2., ČT art

Rande s hvězdou II: Jewel
V roce 2010 vystoupila nedaleko Chicaga, ve městě Joliet zpěvačka, jejíž životní příběh zahrnuje zradu matky a koncert pro papeže. Americká zpěvačka Jewel svou tvorbou už od mladí učarovala zkušenějším kolegům. Její písně obdivoval třeba Sean Penn a Bob Dylan jí jednou dokonce přirovnal k mladé Joan Baezové. Její první album patřilo k nejprodávanějším debutovým albům všech dob. Přestože musela během své kariéry řešit i složité rodinné situace, její tvorba stále dokázala bodovat v hitparádách. Na koncertě v roce 2010 v Rialto Square Theatre v Illinois odehrála své největší hity Hands, kterou v roce 1998 živě zahrála i papežovi, nebo Who Will Save Your Soul nominovanou na cenu Grammy. Zajímavým momentem vystoupení bylo i provedení skladby Per La Gloria D’adorarvi z opery Griselda.
Vysílání: 16.2., 22.50 hod., ČT art
Opakování: 22.2., ČT art

Grandsupertingltangl (5/14) - R. A. Dvorský
Jiří Suchý uvádí cyklus z dějin české písničky (1970). Dále účinkují: L. Dorůžka, F. Spurný a Z. Petr. Kamera V. Holomek. Scénář a režie I. Soeldner. Rudolf Antonín Dvorský (*24. 3. 1899 – †2. 8. 1966) se zapsal do podvědomí naší veřejnosti jako skvělý zpěvák, skladatel, herec a především jako kapelník souboru Melody Boys. Již od dětství miloval hudbu. Začínal jako klavírista v kabaretu Červená sedma. V první polovině 20. let minulého století založil vlastní soubor Melody Boys. V jeho orchestru se vystřídala celá řada známých zpěváků a zpěvaček, spolupracoval i s herci a herečkami (I. Zemánková, Sestry Allanovy, O. Kovář, V. Burian, H. Vítová, Z. Kabátová a další). Ve třicátých letech se Melody Boys stali nejpopulárnějším orchestrem u nás. Pořádali zájezdová představení, vystupovali v nejskvostnějších hotelích Karlových Varů, barrandovských Terasách a baru Lucerna. Poslouchat Melody Boys bylo v té době tzv. módním příkazem. Hráli hudbu pro všechny věkové kategorie, od lidovek po nejnovější světové taneční rytmy. R. A. Dvorský se svým orchestrem vystupoval i ve filmech Jedna z milionu, Krb bez ohně, U pokladny stál, Tři muži ve sněhu nebo Kristián. Skladatel napsal na dvě stě melodií, ze kterých jsou dodnes některé velice populární. Např. nejprodávanější Pohádka o konvalinkách, Pár kouzel znát, Praho, já tě mám rád, Sing, sing nebo Jipi jipi jou... Svůj soubor vedl do roku 1944. Toho roku onemocněl tuberkulózou a bojoval o život. V roce 1947 mu zemřel jediný syn Miroslav. Po neúspěšném útěku za hranice byl roku 1953 zatčen a odsouzen k pěti letům vězení. Zemřel 2. srpna 1966 a je pohřben ve svém rodném městě. Na skladatele, dirigenta a herce v pořadu vzpomínají spolupracovníci, o prvním setkání s ním vypráví publicista a muzikolog L. Dorůžka i manažer Lucerny F. Spurný, skladatel Z. Petr, který byl deset let redaktorem v nakladatelství R. A. Dvorského, připomene jeho význam v této oblasti. A poklonu jako zakladateli české populární hudby mu vysekne i J. Suchý, průvodce pořadem, v němž zazní spousta slavných melodií ze starých českých filmů.
Vysílání: 18.2., 20.15 hod., ČT art

Recitál Jiří Suchý – Jiří Šlitr
Nejznámější písničky divadla Semafor v autorském podání J. Suchého a J. Šlitra, od jehož narození uplynulo tento týden sto let (1965). Dále účinkují: V. Kahovcová, J. Bažant, S. Zeman, L. Štaidl, K. Turnovský a další. Scénář J. Suchý a J. Roháč. Kamera S. Milota. Režie J. Roháč. Textař a spisovatel Jiří Suchý (*1. 10. 1931) v úvodu zdůrazňuje, že ačkoliv je tento pořad věnován dvěma umělcům, vystupovat bude většinou jenom jeden z nich, tedy on sám. Účinkuje totiž v písních, které zhudebnil jeho kolega Jiří Šlitr (*15. 2. 1924 – †26. 12. 1969). Ale není to tak úplně pravda, mimo jiné se skladatel pěvecky projeví v písni Klokočí. Diváci si tak mohou znovu připomenout, jak obrovským hudebním talentem disponoval tento český skladatel, instrumentalista (vynikající klavírista), zpěvák, herec a výtvarník, jehož život se uzavřel předčasně v pouhých 45 letech. Šlitr významně ovlivnil českou populární hudbu; na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén. V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým. Spolu s Jiřím Suchým pak vytvořil tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a hudební divadlo šedesátých let 20. století a zahájila éru divadel malých scén. Jejich podobu částečně zachytil i tento televizní pořad v režii Jána Roháče.
Vysílání: 18.2., 20.40 hod., ČT art

Zuzana je zase sama doma
Největší hity autorů Jiřího Šlitra, od jehož narození nedávno uplynulo sto let, a Jiřího Suchého (1961). Ve slavné éře divadla Semafor dále hrají a zpívají: Z. Stivínová, H. Hegerová, E. Pilarová, W. Matuška, J. Suchý, J. Šlitr, K. Štědrý a další. Kamera E. Landisch. Režie E. Sadková. Koncem padesátých a začátkem šedesátých let se v Praze zrodilo nové, netradiční hudební divadlo Semafor. Jeho představení brzy našla bouřlivou odezvu u diváků a nejinak to bylo s představením Zuzana je sama doma, jehož další pokračování pod obměněným názvem zaznamenala tehdy Československá televize. A tak se i dnes můžeme vrátit do doby, kdy vznikaly první hity naší populární hudby, kdy na divadle zpívaly její největší pěvecké hvězdy, tehdy ovšem začínající a takřka neznámé. Mimochodem titulní roli hrála Zuzana Stivínová, která v 60. letech emigrovala (teta dnes známé herečky stejného jména). Populární písničky Malé kotě, Árie měsíce, Na okně seděla kočka, Ach, ta láska nebeská či Zuzana napsala autorská dvojice Jiří Šlitr a Jiří Suchý a zazní v originálním podání W. Matušky, E. Pilarové, H. Hegerové a dalších. Populární písničky Malé kotě, Árie měsíce, Na okně seděla kočka, Ach, ta láska nebeská či Zuzana napsala autorská dvojice Jiří Suchý a Jiří Šlitr, od jehož narození 15. února uběhlo sto let.
Vysílání: 18.2., 21.25 hod., ČT art

12.2.2024 14:02:38 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 15 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Hra, která se zvrtla (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Karel Kryl – 80 let

Karel Kryl

Občan Karel Kryl
Mýtus a legenda, která neunesla podivnou svobodu a blbou náladu. Dokumentem si připomínáme ...celý článek


Mezinárodní den Romů

Ida Kelarová

Paĺikerav – Děkuji
Hudební oslava dnešního Mezinárodního dne Romů z pražského Rudolfina. Letošní konc ...celý článek


Nerez & Lucia a Neřež trio

Nerez & Lucia

Nerez & Lucia a Neřež trio
Koncert dvou vynikajících českých skupin, jejichž protagonisté Vít Sázavský, Luc ...celý článek


Hudební tipy 15. týden

Karel

Karel
Jediný, neopakovatelný, milovaný. Karel Gott pohledem dokumentaristky Olgy Malířové Špátové. Celoveče ...celý článek


Hudební tipy 14. týden

PSH Nekonečný příběh

PSH Nekonečný příběh
Stylizovaná dokumentární show o vzniku, úspěchu i pádech populární rapové formace PSH ...celý článekČasopis 15 - sekce

DIVADLO

Divadelní tipy 14. týden

Jiří Frejka

Úsměvy Karoliny Slunéčkové
Jaromír Hanzlík vzpomíná na milou kolegyni a přítelkyni Karolinu Slunéčkovou. Sk celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

Česká taneční platforma slaví 30 let

420PEOPLE, Why things go wrong (Foto: Kamil Hauptmann)

Vytrvalost, kontinuita, mezinárodní uznání české taneční scény, to vše charakterizuje 30 let České taneční pla celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 15. týden

Collin Farrell (Oklamaný)

U mě dobrý
Kdo dokáže převézt bandu podivných skořápkářů? Jedině banda ještě podivnějších přátel! Česká kom celý článek

další články...