zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Basbarytonista Bryn Terfel v titulní roli komické opery

Don Pasquale

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

G. Donizetti: Don Pasquale
Velšský basbarytonista Bryn Terfel v titulní roli tříaktové komické opery o podvedeném starém mládenci na skladatelovo a G. Ruffiniho libreto. Dále účinkují: O. Peretyatko, I. Hotea, M. Werba a další. Sbor a orchestr londýnské Královské opery Covent Garden řídí Evelino Pido (Premiéra). Doktor Malatesta (Markus Werba) přichází k zámožnému starému mládenci Donu Pasqualovi (Bryn Terfel) s radostnou novinou. Nalezl pro něho nevěstu. Je krásná jako anděl a čistá jako luční květinka, protože před hříchy tohoto světa byla dlouho ukryta v klášteře. Jmenuje se Sofronia (Olga Peretyatko), ve skutečnosti mladá vdova Norina, je prý Malatestovou vzdálenou příbuznou. Rozdychtěný Pasquale požaduje, aby mu dívku okamžitě přivedl. Pasqualův synovec Ernesto (rumunský tenorista Ioan Hotea) miluje Norinu, ale od strýce prý nikdy nedostane svolení ke svatbě, a dokonce ho vydědí.

Doktor Malatesta vysvětluje Norině, co vlastně zosnoval. Vdovička má předstírat, že je jeho něžná sestřenka Sofronia, až ji představí Donu Pasqualovi, který ji vlastně nikdy neviděl. Má vystupovat jako nevinnost sama, ale až bude sepsána a podepsána svatební smlouva, pak má učinit starému mládenci ze života hotové peklo. Don Pasquale bude tak strašlivě pod pantoflem, že učiní všechno možné, aby se této dračice zbavil. Pak už nebude nic bránit tomu, aby Don Pasquale svolil k sňatku Noriny a Ernesta. Mezitím však dojde ke spoustě nedorozumění a odehraje se řada komických scén.
Libretistou Donizettiho Dona Pasquala byl italský politický exulant Giovanni Ruffini, který se uchýlil do Francie. Pro své libreto volně oprášil starší anglickou hru Bena Jonsona, která vypráví o bláznivém starci, který si vzal mladou ženu.
Vysílání: 21.5., 20.15 hod., ČT art

9.5.2022 10:05:40 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

MARTA

Články v rubrice - Z éteru

Česká filharmonie Open air 2022

Česká filharmonie Open air 2022 (Foto: Petr Kadlec)

Česká filharmonie Open air 2022
Přímý přenos jednoho z nejatraktivnějších koncertů letní sezony z pražského ...celý článek


Operní tipy 25. týden

Lukáš Klánský

Marc Coppey – koncert z Buquoyského paláce v Praze
Koncert z děl W. A. Mozarta, A. Dvořáka a francouz ...celý článek


Klasika tipy 26. týden

Koncert pro papeže

Pocta J. A. Bendovi
Koncert Komorní filharmonie Pardubice k výročí skladatele Jiřího A. Bendy, od jehož nar ...celý článekČasopis 25 - sekce