zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Janáček Brno 2020 a Varhaní NEJ

Janáček Brno 2020

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Janáček Brno 2020
O 7. mezinárodním operním a hudebním bienále, které přibližuje život a dílo Leoše Janáčka, hovoří: R. Carsen, P. Sheffield, A. Poláčková, M. Ivanovič, M. Glaser, J. Heřman a další. Režie K. Fuksa. Mezinárodní operní a hudební festival Janáček Brno 2020 se vydal po stopách překotného vývoje v hudbě, který přinesl přelom 19. a 20. století. Během téměř tří týdnů nabídlo brněnské bienále vynikající operní inscenace, koncertní řadu, a především výjimečné umělce, jako jsou Robert Carsen, Jakub Hrůša, Karita Mattila, Pavol Breslik, Pavel Haas Quartet, Bamberští symfonikové, Jan Bartoš a další.
Navzdory složité situaci způsobené covidovou epidemií se podařilo zachovat program avizovaný v prosinci 2019 jen s minimem změn. Slavnostní zahájení festivalu patřilo Janáčkově méně často uváděné opeře Osud, jež však představovala na jeho skladatelské cestě výrazný krok v hledání pojetí moderní zpěvohry. Inscenace byla dílem světoznámého kanadského režiséra Roberta Carsena, který ji vytvořil se souborem Janáčkovy opery přímo pro festival v hudebním nastudování šéfdirigenta Marko Ivanoviće.
Neuskutečnily se premiéry dvou inscenací, které se měly na festivalu představit. Šlo o produkci Její pastorkyně Divadla Brémy v režii Armina Petrase a produkci Její pastorkyně v režii Clause Gutha připravenou londýnskou Královskou operou Covent Garden. V programu je nahradily inscenace Příhody lišky Bystroušky v režii Lindy Keprtové a v hudebním nastudování Martina Doubravského, kterou na festivalu uvedlo Divadlo F. X. Šaldy Liberec. Londýnskou inscenaci v programu zastoupila úspěšná brněnská inscenace Její pastorkyně v režii Martina Glasera, pod taktovkou šéfdirigenta Marko Ivanoviće a s Karitou Mattilou v roli Kostelničky. Slovenský hvězdný tenorista zas přednesl Janáčkův cyklus Zápisník zmizelého ve scénickém provedení.
Vysílání: 28.3., 02.10 hod., ČT art

Varhanní NEJ (4/6)
Další díl cyklu, ve kterém objevujeme ty nejzajímavější nástroje v Čechách a na Moravě. Za největšími varhanami se tentokrát vydáme do kostela svatého Jakuba Většího v Praze a kostela svatého Mořice v Olomouci. Moderují J. Polášek a M. Polášková. Režie J. Kolář (Premiéra). Varhany, nazývané také jako královský nástroj, jsou nejen vrcholem důmyslu a konstrukčního umu, ale také součástí kulturního dědictví, duchovním symbolem, zkrátka fenoménem. Nacházejí se v chrámech i malých vesnických kostelích. Často je míjíme bez povšimnutí, přesto téměř každé mají svůj příběh. V šestidílném dokumentárním cyklu představíme nástroje zajímavé co do velikosti, konstrukce, období vzniku, nástroje ohrožené, slavné i zapomenuté, a to vždy po dvou, výjimečně po třech, v každém dílu. Průvodcem nám bude herec Josef Polášek a jeho žena Michaela, která, jakožto varhanice, připojí své autentické postřehy ohledně každého nástroje a především, představí jejich zvuk. O pozoruhodnostech jednotlivých varhan budeme hovořit také se Štěpánem Svobodou, organologem Arcibiskupství pražského a v kontextu místním a historickém také s varhaníky a dalšími osobnostmi, které mají ke každému nástroji osobní vztah. Ve čtvrtém dílu cyklu Varhanní NEJ navštívíme pražský kostel svatého Jakuba Většího a kostel svatého Mořice v Olomouci, kde se nacházejí jedny z největších varhan u nás.
Vysílání: 29.3., 21.35 hod., ČT art
Opakování: 31.3., ČT art

13.3.2023 15:03:41 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

WILD! 2023

Články v rubrice - Z éteru

Lukáš Vondráček v Opavě

Lukáš Vondráček

Lukáš Vondráček v Opavě
Premiéra koncertu, ve kterém se fenomenální klavírista Lukáš Vondráček představí pu ...celý článek


G. Verdi: Síla osudu

Jonas Kaufmann a Anna Netrebko (G. Verdi: Síla osudu)

G. Verdi: Síla osudu
Světové operní hvězdy Anna Netrebko a Jonas Kaufmann v postavách osudem pronásledovaný ...celý článek


Hudební klasické tipy 24. týden

Hudební návštěva v muzeu: Prague Cello Trio

Koncert ze Schönbrunnu 2023
Tradiční letní koncert Vídeňské filharmonie ze zahrad paláce ve Vídni. Skladby ...celý článek


Operní tipy: Traviata a Růžový kavalír v Salcburku

A. Netrebko (Traviata)

Legendární salcburská Traviata
Slavná inscenace režiséra Willyho Deckera nejznámější Verdiho opery na Salcb ...celý článekČasopis 23 - sekce

DIVADLO

Hodinový hoteliér v divadle Reduta

Eliška Zbranková a Petr Bláha (Hodinový hoteliér)

Dva dědci jsou nucení žít spolu. A aby měli peníze alespoň na to nejdůležitější, přilepšují si pronájmem svého celý článek

další články...

HUDBA

Divokej Bill - Bazilišek

Přebal alba

Čekání na nové album Divokýho Billa je u konce! Na den přesně po šesti letech od vydání posledního studiového celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Drama Klér ověnčené mnoha cenami

Klér

Klér
Církev a víra, jak blízko a daleko mají k sobě. Polské drama ověnčené mnoha cenami (2018). Hrají: J. G celý článek

další články...