zvláštní poděkování
Quantcom.cz

České filmy 36. týden

V. Dyk (Důvěrný nepřítel)

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Vyšší princip
Slavné okupační drama režiséra Jiřího Krejčíka podle povídky Jana Drdy o statečnosti starého profesora postaveného tváří v tvář smrti (1960). Hrají: F. Smolík, J. Brejchová, I. Mistrík, J. Šmíd, A. Postler, P. Kostka, R. Lukavský, M. Vášová, V. Lohniský a další. Scénář J. Drda a J. Krejčík. Kamera J. Tuzar. Drama Vyšší princip natočil v roce 1960 režisér Jiří Krejčík podle jedné z povídek Jana Drdy ze sbírky Němá barikáda. Příběh, který Jan Drda popsal, se skutečně stal. V tragické době heydrichiády, v červnu 1942, byl šestnáctiletý student příbramského gymnázia Antonín Stočes zatčen. Jeden ze spolužáků ho udal za to, že z časopisu Zdroj vytrhl fotografii Hitlera a hodil ji do koše. 29. června 1942 byl mladík spolu se svým otcem zastřelen. V Drdově povídce se oběťmi fašistické zlovůle stali tři maturanti, kteří malůvkami zesměšní fotografii Reinharda Heydricha ve vydání Národní politiky. Jediný, kdo veřejně projeví nesouhlas s tímto nelidským činem, je starý profesor klasických jazyků. Režiséra Jiřího Krejčíka povídka zaujala již v roce 1945, kdy vyšla v novinách. Ve spolupráci s autorem povídky se podařilo vytvořit scénář pro strhující filmové drama. Na úspěchu filmu se podílely velkou měrou i herecké výkony. František Smolík v titulní roli zde vytvořil svou snad nejlepší filmovou postavu. Film získal mnohá ocenění doma i ve světě. Jiří Krejčík si v roce 1960 přivezl z mezinárodního filmového festivalu v Locarnu cenu Mezinárodní federace filmového tisku, Jana Brejchová zde dostala Stříbrnou plachtu za nejlepší ženský herecký výkon. A navzdory tomu, že na filmovém festivalu v Benátkách ve stejném roce byl Vyšší princip odsunut do mimosoutěžního předvádění, nebylo možné pominout působivost díla a vynikající mistrovství Františka Smolíka, který zde získal Zlatou medaili za nejlepší mužský herecký výkon.
Vysílání: 07.9., 15.20 hod., ČT1
Opakování: 08.9., ČT1

Důvěrný nepřítel
Nadnárodní firma dokončuje projekt tzv. inteligentního domu, který má obyvatelům zajistit maximální pohodlí a bezpečnost. Finalizací projektu je pověřen programátor Andrej, který se do nádherného domu uprostřed hor stěhuje i se svojí čerstvou manželkou. To, co se zprvu jevilo jako pohádka, se pomalu ale jistě mění v noční můru. Televizní premiéra koprodukčního snímku ČT. Hrají: G. Marcinková, V. Dyk, Z. Porubjaková, O. Malý, A. Hajdu, P. Rímský, R. Luknár a další. Kamera M. Šácha. Scénář K. Janák a Ľ. Slivka. Režie K. Janák (Premiéra). Psychologický thriller z blízké budoucnosti o tom, jak se špičkové technologie mohou vymknout kontrole, respektive jak se z dobrého sluhy může stát zlý pán. Andrej (V. Dyk) pracuje jako programátor u nadnárodní firmy, která se zabývá vývojem tzv. inteligentního domu. Ten má znamenat revoluci v bydlení, má být ovládaný pouhým hlasem a má svým obyvatelům zajišťovat maximální pohodlí i stoprocentní bezpečnost. Andrej je pověřen finalizací celého projektu a společně se svojí čerstvou manželkou, ambiciózní sochařkou Zuzanou (G. Marcinková), se stěhují do funkčního prototypu inteligentního domu, do luxusní vily z kamene a skla, stojící na samotě uprostřed nádherných hor. To, co se zprvu jeví jako pohádka, se ale rychle mění v noční můru. Dům projevuje vysokou chybovost, v okolí domu se začíná pohybovat tajemný neznámý a pak se kdosi začne dvořit Zuzaně, která na samotě uprostřed hor zůstává velmi často sama, protože její manžel opakovaně odjíždí na pražské ústředí firmy. Zuzana hledá pomoc jak u své kamarádky Moniky (Z. Porubjaková), která za ní pravidelně jezdí a které se ve vztazích s muži pravidelně nedaří, tak u podivínského souseda Maxe (O. Malý), který žije nedaleko odsud jen se psem, tak i u Andrejova šéfa (A. Hajdu), který se za všech okolností tváří tak vstřícně a empaticky.
Vysílání: 08.9., 20.00 hod., ČT1

Kat nepočká
Jiřina Bohdalová v roli populární české herečky v příběhu z doby fašistické okupace (1971). Dále hrají: R. Brzobohatý, M. Růžek, J. Narenta, R. Lukavský, R. Schránil, A. Hegerlíková, J. Langmiler, N. Popelíková, M. Mach, J. Gýrová a další. Scénář N. Frýd. Kamera R. Stahl. Režie F. Filip. Praha válečná... Ve filmovém ateliéru se natáčejí poslední scény kabaretní operety, když se mezi přítomnými roznese, že hlavní hvězda Karla Hlinová (J. Bohdalová) byla zatčena gestapem. Zavládne strach, zděšení i obavy, ale producent Stanislav Dragant (M. Růžek) si ví rady. Využije svých známostí a Karla je druhý den propuštěna – natáčení může pokračovat. Známá herečka se však nemůže zbavit hrozivého pocitu, že je sledována a další akce nacistů bude následovat, byť ji Dragant se svým přítelem, německým obchodníkem Planettou (R. Brzobohatý), opakovaně ujišťuje o opaku. Mezitím je zatčen maskér Novák a na Karlu padne podezření, že ho udala. Jen ona však ví, že právě na Novákovu žádost pomohla neznámému muži – nepříteli Říše, ale nemůže to veřejně ventilovat. Film s řadou skvělých hereckých výkonů v režii F. Filipa a podle scénáře N. Frýda je zpracován podle skutečné události – je inspirován tragickým osudem české herečky Anny Letenské, jež byla popravena dne 24. října 1942 v koncentračním táboře Mauthausen. Působivý snímek uvádíme jako připomínku začátku 2. světové války, od něhož v těchto dnech uplynulo 80 let (1. 9. 1939).
Vysílání: 03.9., 23.00 hod., ČT2

Slavkovský advent
Jiří Lábus a Radek Holub v hlavních rolích strhujícího dramatu. V předvečer bitvy u Slavkova jsou v sázce čest, majetek i holé životy. Režie J. Abrhám (Premiéra). Na Tři krále, měsíc po bitvě u Slavkova, přijíždí zámožný měšťan Trassler zkontrolovat svůj statek. Nachází však jen ruiny kdysi honosného stavení a v něm umírajícího správce Kajetána a jeho ženu Ružku. Jaká tragédie se zde odehrála, když okolní vesnice přestály tažení francouzské, ruské a rakouské armády bez pohromy? Příběh nás zanese v čase o měsíc zpět, kdy ke Kajetánovi vtrhne první nezvaná návštěva – povýšený rakouský ubytovatel. Postupně se na statku vystřídají vojáci všech tří států, průchod každého vojska je pro usedlost a její obyvatele více a více zničující. Pokus o odpor vůči vojákům je vždy udušen v zárodku, slaboch Kajetán nemá sílu vzdorovat jejich násilí. Důstojníci, bojovníci, mužici! Hřmění děl, souboje šavlemi a pistolemi, krev a pláč! To vše čeká diváky ve skvěle zahraném a překvapivě pointovaném krátkém filmu, který sugestivně vystihuje atmosféru napoleonských válek i bezútěšné postavení obyčejných lidí, jejichž vzdor nespočívá v síle, ale ve vychytralosti.
Vysílání: 04.9., 22.00 hod., ČT art

26.8.2019 13:08:04 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 17 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Filmové tipy 18. týden

Dustin Hoffman (Maratónec)

Maratónec
Dustin Hoffman a Laurence Olivier jsou protivníci na život a na smrt. Americký film (1976). Dále ...celý článek


Literární tipy 18. týden

Vita a Virginia

Tajemství života KHM
Pátrání po nevyjasněných záhadách v životě básníka Karla Hynka Máchy (2010). Režie I. ...celý článek


Výtvarné tipy 18. týden

Tutanchamonova tajemství

Skryté skvosty II. (9/10) - Uherčice
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a o č ...celý článek


Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od ...celý článek


Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu ...celý článek


Oceněné drama Píseň jmen

Píseň jmen

Píseň jmen
Tim Roth a Clive Owen jako přátelé, do jejichž dětství vstoupila druhá světová válka. Oceněné ka ...celý článek


Kino Art: Na Chesilské pláži a Daleko od Reykjavíku

Daleko od Reykjavíku

Na Chesilské pláži
Jiná doba, jiná láska. Britská adaptace stejnojmenného románu Iana McEwana, nominovaného ...celý článek



Časopis 17 - sekce

DIVADLO

Hádka o umění v divadle Reduta

Petr Kubes, Petr Bláha a Pavel Čeněk Vaculík (Obraz)

Slavná komedie Yasminy Rezy Obraz slaví 30 let. A nemohla si dopřát lepší oslavu než premiéru26. 4. 2024 od 19 celý článek

další články...