zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Vladislav Vančura – 130 let

Rozmarné léto

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Rozmarné léto
Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným..." Úsměvná novela Vladislava Vančury, od jehož narození nedávno uplynulo 130 let, v proslulém filmovém přepisu Jiřího Menzela (1967). Hrají: R. Hrušínský, V. Brodský, F. Řehák, M. Myslíková, J. Drchalová, J. Menzel a další. Scénář V. Nývlt a J. Menzel. Kamera J. Šofr. V poněkud zpustlých říčních lázních na břehu řeky Olše se denně setkávají tři postarší pánové: majitel lázní Antonín Důra, sečtělý abbé Roch a major ve výslužbě Hugo. Počasí je nestálé, většinou poprchává, a tak má pan Důra nouzi o zákazníky. Většinu času tudíž tráví v rozmluvách a drobných půtkách se svými přáteli. Žádná hádka ovšem není tak vážná, aby ji nespravila sklenice vína a pár utopenců s cibulí. Rozruch do jejich života však přinese potulný kouzelník Arnoštek a především jeho půvabná schovanka Anna. Ta totiž hned při prvním večerním vystoupení okouzlí každého ze tří svérázných filosofů. A ti se o ni začnou každý po svém ucházet... Vladislav Vančura, od jehož narození v těchto dnech uplyne 130 let, za své nejlepší dílo považoval právě útlou knížku rozprav tří přátel, v nichž se zabývali smyslem existence, krásou a věrností žen a nepostižitelností rozmarů letního počasí. Ovšem hlubokomyslná věta jednoho z nich "Tento způsob léta..." se stala známou až díky filmu, který v roce 1967 natočil režisér Jiří Menzel. S naprostou jistotou a velkou uměleckou erudicí zvládl problém adaptace Vančurovy prózy do řeči filmových obrazů. Vytěžil z ní obrazy plné krásy, poezie a životní moudrosti. A přesně věděl, kdo se do postav, promlouvajících krásným, ale přece jen literárním jazykem, převtělí – Rudolf Hrušínský, Vlastimil Brodský a František Řehák. Půvabnou Annu ztvárnila Jana Preissová, tehdy ovšem pod svým dívčím jménem Drchalová.
Vysílání: 26.6., 15.45 hod., ČT1
Opakování: 28.6., ČT1., 29.6., ČT3

Úsměvy Vladislava Vančury
Dnes společně s J. Hanzlíkem zavzpomínáme na významného literáta a režiséra, od jehož narození letos uplynulo 130 let (2005). Režie P. Vantuch. Dnes si připomeneme tvorbu klasika české literatury Vladislava Vančuru (*23. 6. 1891 – †1. 6. 1942). Jeho původní profesí bylo lékařství, pak se ovšem vydal na uměleckou dráhu. Věnoval se filmové tvorbě jako režisér a proslul zejména díky své literární činnosti. Možná, že pro mnohé z vás bude překvapením, jak často byla jeho díla zpracovávána v českém filmu a televizních inscenacích. Je to ovšem zcela logické, protože jeho svérázná poetika a specifický humor vždy lákaly tisíce čtenářů a přitahovaly tak i zájem filmařů. Je zajímavé, že za svého života se žádného zfilmování svého díla nedočkal. A máme pro vás ještě jedno překvapení. Speciálním hostem dnešních Úsměvů byl režisér Jiří Menzel, který byl velkým Vančurovým obdivovatelem a zfilmoval dva jeho romány (Rozmarné léto a Konec starých časů). Pořad uvádíme jako vzpomínku na Vladislava Vančuru, který se narodil před 130 lety.
Vysílání: 27.6., 08.15 hod., ČT1

Usmívej se, lásko má
Tereza Brodská v půvabném příběhu o rozmarech lásky podle povídky Vladislava Vančury, od jehož narození včera uplynulo 130 let (1995). Dále hrají: V. Javorský, P. Nárožný, P. Kostka, J. Štěpánková, J. Paulová, P. Pelzer, L. Trojan a další. Scénář F. Pavlíček. Kamera A. Nožička. Režie J. Dudek, od jehož úmrtí zítra uplyne dvacet let. Povídka Vladislava Vančury, od jehož narození uplynulo 130 let, Usmívající se děvče ze sbírky Luk královny Dorotky se odehrává v poklidné letní atmosféře okresního města a vypráví o milostném vzplanutí mladého právníka Jindřicha k Alžbětě, dceři advokáta. Tato láska musí proplout mnoha úskalími: příkazy nerudného otce, sváděním půvabné vdovy Andulky či hněvivými vrtochy Alžběty. Posléze, za vydatného přispění tuláka a flašinetáře Houry, který celé město potěšil svou vlezlou milostnou písní, dojde k potěšující a láskyplné shodě. Scénář k televizní hře napsal náš významný televizní a filmový scenárista, spisovatel a dramatik František Pavlíček a režii měl Jaroslav Dudek.
Vysílání: 24.6., 15.50 hod., ČT3

14.6.2021 10:06:58 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 13 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bílá voda (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Oceňovaný film Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod

Paříž, 13. obvod
Život mladých Pařížanů bojujících o své místo na slunci. Francouzský film oceněný Zlatou p ...celý článek


Filmové tipy 13. týden

Poslední závod

Poslední závod
Krkonoše, 1913. Schyluje se k lyžařskému závodu na 50 kilometrů, v němž se Češi poprvé utkaj ...celý článek


Filmový portrét Anny Kareninové

Anna Kareninová (Je nalezena tím, koho hledá)

Je nalezena tím, koho hledá
Filmový portrét ceněné české překladatelky Anny Kareninové, která zítra slaví s ...celý článek


Výtvarné tipy 12. týden

Jaroslav Plesl (Skryté skvosty II. )

Skryté skvosty II. (3/10) - Zlatá Koruna
Herec Jaroslav Plesl prozradí, co se návštěvník obyčejně nedozví a ...celý článek


Literární tipy 12. týden

Příběhy rukopisů: Bídníci Victora Huga

Úsměvy Bohumila Hrabala
Jaromír Hanzlík skrze filmové ukázky připomíná osobnost a tvorbu spisovatele Bohumi ...celý článek


Výtvarné tipy 13. týden

Za zvukem valašského dřeva

Velechrám v Ulmu – nejvyšší kostel světa
Staleté osudy a současný život výjimečné gotické stavby. Něm ...celý článek


Bohumil Hrabal legendární spisovatel

Hrabalova chata
Legendární chata slavného spisovatele prochází rekonstrukcí. Středočeský kraj koupil chatu ...celý článek


Velikáni filmu... Franco Zeffirelli

Ch. Gainsbourgová (Jana Eyrová)

Jana Eyrová
Chtěli z ní vychovat poslušnou ovci. Vyrostla v sebevědomou mladou ženu. Britský koprodukční fi ...celý článek


Filmové tipy 12. týden

Andělské oči

Teroristka
Iva Janžurová v titulní roli černé komedie o tom, že westernoví hrdinové ještě nevymřeli. Koprod ...celý článek


Leni Riefenstahlová – konec mýtu

Leni Riefenstahlová

Leni Riefenstahlová – konec mýtu
Nejkontroverznější filmařka všech dob dala svůj velký talent k dispo ...celý článek



Časopis 13 - sekce