zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dokumentární snímek Baťa, první globalista

Baťa, první globalista

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Baťa, první globalista
Dokumentární film přináší nový pohled a fakta o historii rodiny Baťových. Originálním a výsostně vizuálně silným způsobem vypráví o jejich průkopnictví a globálním významu metod, kterými řídili svoje světové obuvnické impérium (2019). Režie P. Kerekeš. Dokumentární snímek natočený v koprodukcí České televize a francouzko-německé televizní stanice ARTE nevšedním způsobem vypráví o československém podnikateli Tomášovi Baťovi, „králi obuvi“, tvůrci světového obuvnického impéria a starostovi Zlína (1923–1932). Zároveň se soustřeďuje i na jeho pokračovatele a sleduje příběh Jana Antonína Bati a Tomáše Bati mladšího, kteří rovněž významně přispěli k rozvoji světového věhlasu firmy.

Tomáš Baťa spolu s bratrem Janem Antonínem a sestrou Annou založil v roce 1894 ve Zlíně obuvnickou firmu Baťa. Postupně z ní vytvořil rozsáhlý komplex zahrnující výrobu, obchod, dopravu, služby a finance. Stal se tak jedním z největších podnikatelů své doby, nicméně hranice Československa se brzy ukázaly být příliš těsné. Začala nejen expanze na zahraniční trhy, ale i zakládání poboček i celých měst na dalších kontinentech.
Snímek reflektuje Baťovy originální metody řízení výroby a obchodu a také jeho systém motivace zaměstnanců (tzv. Baťova soustava řízení). Základním úhlem pohledu je chápání Tomáše Bati jako prvního světového globalisty. Jeho postupy byly v rámci tehdejší úrovně podnikání revoluční a jsou dodnes využívány jako příklady v top managementu. Baťa rozsahem svých aktivit (35 oborů výroby, obchodu, dopravy, služeb a financí) působil na úroveň podnikání v Československu a nízkými cenami svých bot ovlivnil profil tehdejšího spotřebního průmyslu.
Tomáš Baťa spolu s budováním svého továrního areálu dokázal podle svých představ až futuristicky proměnit celé město Zlín. Jeho komplexní vize se spolu s dalšími továrnami a znalostmi z jeho Školy práce šířila do dalších míst v Československu, Evropě, Africe, Indii a Americe. Na tato místa se v dokumentu vypravíme a nevšedním způsobem poznáme jejich vliv na životy tamních obyvatel i jejich dnešní podobu.
Vysílání: 15.6., 21.00 hod., ČT2
Opakování: 16.6., ČT2

5.6.2023 15:06:03 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 28 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Projekt Casanova

Články v rubrice - Z éteru

Výtvarné tipy 28. týden

Jack Butler Yeats: ten, který maloval Irsko

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek


Filmové tipy 28. týden

Hugh Grant (Jak na věc)

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek


Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek


Literární tipy 28. týden

Osuduplné č. p. 100

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek


Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Nicolas Cage a Tye Sheridan  (Joe)

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek



Časopis 28 - sekce

HUDBA

Triumfální závěr 11. ročníku Beats for Love

Beats for Love 2025

Skončil 11. ročník největšího festivalu elektronické taneční hudby ve střední Evropě, Beats for Love. A byl to celý článek

další články...