Výtvarné tipy 8. týden

autor: Česká televize
zvětšit obrázekKouzlo panenek: V pohádkovém světě (2/2)
Patří mezi nejstarší dětské hračky a jejich historii si připomeneme ve filmu výtvarníka, filmaře a sběratele Ivana Steigera. Když se ve výlohách hračkářství objevily první porcelánové hlavičky z biskvitu, přestali se lidé zajímat o staromódní panenky ze dřeva, papírmašé nebo vosku. Krásné a jemné obličeje nás okouzlují dodnes. Kritici však vyžadovali do výrazu tváře více charakteru. A tak se na začátku našeho století začalo razit heslo: umělecké panenky se musí podobat dětem odnaproti. Ale vývoj šel dál a je z toho dnes náramně bohatá kolekce sběratele pana Ivana Steigera.
Vysílání: 20.2., 14.55 hod., ČT2
Opakování: 22.2., ČT2
Dlouhá zeď: Zrození Číny
Již třetí tisíciletí je tento div světa – nazývaný též jako Velká čínská zeď – symbolem rozlehlé říše. Britský dokument. Vydejme se na putování po nejznámějších úsecích ikony světového stavitelství, která se vine působivou a velmi rozmanitou krajinou. Pohled na Wan–li čchan–čcheng – tedy Zeď dlouhou deset tisíc li, jak zní její oficiální název, je ohromující. Výstavba některých jejích částí se datuje do období před více než 2500 lety a její celková délka včetně všech odboček čítá přibližně 21 tisíc kilometrů, tedy polovinu rovníkového obvodu Země. Její vznik nejčastěji spojujeme s obdobím vlády dynastie Čchin, jež vešla do dějin coby první sjednotitelé Číny. Právě tehdy byl také poprvé použit název Dlouhá zeď. K další významným změnám ve vývoji zdi pak došlo za vlády mocné dynastie Ming, jíž se ve 14 století podařilo svrhnout Čingischánovy následníky.
Vysílání: 20.2., 18.05 hod., ČT2
Opakování: 22.2., ČT2., 26.2., ČT2
Technické klenoty: Mosty (7/8)
Možná jedna z prvních oblastí stavitelství, kam lidská civilizace kdysi namířila své úsilí, byly mosty. V sedmém dílu dokumentárního cyklu nás Miroslav Táborský provede po třech významných mostech u nás a vyjeví, jak se napříč historií tyto stavby vyvíjely. Režie O. Kallus. V naší zemi je mnoho unikátních technických památek, jejichž význam překračuje hranice a čas. Díky talentu, umu a odvaze našich předků byl vytvořen jedinečný odkaz, který můžeme považovat za naše národní industriální dědictví, ať už jde o mosty, textilky, mlýny nebo vojenské pevnosti. Každý z osmi dílů cyklu je založen na představení tří technických památek, které v dané kategorii staveb představují milníky ve svém oboru a společně reprezentují technologický vývoj v dané oblasti. Zatímco efektní kamera zachycuje jejich působivou industriální podobu ze vzduchu, země i v podzemí, zvídavý průvodce Miroslav Táborský vysvětluje funkce jednotlivých památek a ozřejmuje jejich význam v rámci společenského a historického kontextu. Důležitý je zde důraz na účel staveb a jejich efektivitu, a také na vynalézavost našich předků, přičemž příběhy vzniku jednotlivých staveb jsou zde rámovány životními osudy jejich stavitelů. Divákům tak každý díl nabídne nejen inspiraci, ale i nové, překvapivé pohledy, příběhy a informace s památkami spojené.
Vysílání: 22.2., 21.25 hod., ČT2
Opakování: 23.2., ČT2., 25.2., ČT2
Renoir a dívka s modrou stuhou
Fascinující příběh portrétu Irene Cahen d'Anvers – Dívky s modrou stuhou, který se ocitl v Göringově sbírce. Francouzský dokument. Příběh obrazu začal špatně ihned po jeho vzniku v roce 1880. Portrét své dcery, který vešel ve známost jako „Malá Iréne“ nebo „Dívka s modrou stuhou“ si u Renoira objednal známý bankéř, hrabě Louis Cahen d´Anvers. Výsledek se mu ovšem nelíbil do té míry, že si jej ani nepověsili na zeď. Osud nechtěného plátna pak zrcadlil pohnuté osudy Iréne, až se během 2. světové války stál součástí Göringovy sbírky. O jeho znovunalezení se zasloužila francouzská kurátorka Rose Vallandová, jejíž informace byly nesmírně cenné bezprostředně po válce, kdy majitelé začali svá díla hledat.
Vysílání: 20.2., 21.10 hod., ČT art
Opakování: 21.2., ČT art., 25.2., ČT art
Přitažlivost věže
Dokument o českých mašinistech a architektu Karlu Hubáčkovi, který uvádíme k příležitosti jeho nadcházejících stých narozenin (1997). Připravili J. Fándli a M. Šandová. Málokteré dílo moderní české architektury má takový význam jako televizní věž na Ještědu. V době stavby to bylo odvážné technické dílo. Normalizace z něj udělala symbol svobodného tvůrčího ducha. V době současné to je znak města Liberce. Autorem projektu věže a mnoha dalších projektů a realizací staveb je architekt Karel Hubáček. Dokument Přitažlivost věže představuje architekta Karla Hubáčka a další přední osobnosti naší architektury, které vyznávají inspiraci technikou a inženýrský přístup. Výstava Mašinisti ve Fragnerově galerii připomněla kořeny tohoto originálního myšlení, které krystalizovalo v Liberci od konce šedesátých let. Mašinisti je hanlivý název, jenž dali pražští páni profesoři skupině mladých architektů, kteří pracovali pod vedením Karla Hubáčka a Miroslava Masáka v libereckém ateliéru SIAL. O této líhni talentů hovoří architekti, kteří našli později významné uplatnění u nás i v cizině: M. Rajniš, E. Přikryl, M. Baum (Německo), z mladší generace R. Kousal. Prostřednictvím tohoto dokumentu se tak můžete setkat s člověkem, který dokázal v každé době vydobýt prostor pro tvůrčí práci, a přitom neztratil vnitřní svobodu.
Vysílání: 20.2., 22.50 hod., ČT art
Identita: Češi ve světě (7/7)
Pionýři světového úspěchu Alfons Mucha, Karel Teige a Ladislav Sutnar. Mladí Češi a jejich stopy v zahraničí. Legendární tuzemské exportní značky v minulosti a dnes. Světový dosah festivalu MUOVO a Bienále Brno. Nový dokumentární cyklus o grafickém designu. Uvádí Aleš Najbrt. Tento díl cyklu Identita se zaměří na ty, kteří proslavili grafický design ve světě. Od Alfonse Muchy, přes Ladislava Sutnara, který se ve Spojených státech proslavil natolik, že je považován za průkopníka moderní vizuální komunikace. Ale i mladí čeští designéři se stali přirozenou součástí české „soft power“: Čile komunikují se světem, vydávají úspěšné publikace, vyučují na školách v zahraničí a přednášejí na konferencích po celém světě.
Vysílání: 22.2., 20.15 hod., ČT art
Opakování: 25.2., ČT art., 28.2., ČT art
Moulin Rouge
Britský film, věnovaný životu francouzského malíře Toulouse-Lautreca (1952). Hrají: J. Ferrer, Z. Z. Gaborová, S. Flonová, C. Nollier a další. Režie John Huston. Film režiséra Johna Hustona z roku 1952 vypráví příběh malíře Henriho de Toulouse-Lautreca, který následkem osudového pádu zůstává malého vzrůstu. Žije, obklopen tanečnicemi a prostitutkami v pařížských barech, ale zůstává vnitřně osamocený. Jeho umění a alkohol jsou mu prostředkem, jak uniknout ze žalostné skutečnosti. Film získal Stříbrného lva na MFF v Benátkách v roce 1953. Hlavní role ztvárnili José Ferrer, Zsa Zsa Gaborová a Colette Marchandová.
Vysílání: 22.2., 21.00 hod., ČT art
TIP!
Časopis 29 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Čro Vltava uvádí audio sérii Psí voják Filip Topol

Filip Topol, frontman skupiny Psí vojáci a výrazná osobnost české kultury, by se 12. června dožil šedesáti let ...celý článek
Výtvarné tipy 29. týden

Kronika starověkého Egypta: Metropole
V říši faraonů se objevila některá z nejstarších a největších měst li ...celý článek
Literární tipy 28. týden

Tchajwanská čítanka: Liglav Awu
Portrét přední autorky z tchajwanského kmene Paiwan. Režie H. Honcoop. Cykl ...celý článek
Corinna Harfouch v oceněném dramatu Lara

Lara
Láska k hudbě převýšila lásku k synovi i sobě samé. Virtuozní (2019). Dále hrají: T. Schilling, R. Boc ...celý článek
Hvězdy plátna: Swayze, Weaverová, O'Toole

Já, Patrick Swayze
Neobyčejný život plný umění, dřiny a bolesti. Americký dokument. Patrick Swayze popletl ...celý článek
Filmové tipy 28. týden

Slavnostní zakončení MFF Karlovy Vary 2025
Marek Eben provází závěrečným slavnostním předáváním cen vítězům ...celý článek
Filmové tipy 29. týden

Velký Waldo Pepper
Robert Redford jako pilot v tragikomickém příběhu z počátků letectví. Americký film (197 ...celý článek
Příběhy hvězd: Reynolds a Ryanová

Já, Burt Reynolds
Idol žen a neohrožený kaskadér měl svá tajemství i své démony. Unikátní americký dokument ...celý článek
Nicolas Cage v roli vyvrhela ve filmu Joe

Joe
Drsný příběh o přátelství. Nicolas Cage v roli vyvrhela, který se řídí vlastními instinkty, a po jeho b ...celý článek
Kapitoly z rodinné kroniky - Medkové

Medkové: Osudová Letná (1/6)
Kapitoly z rodinné kroniky o politice, kumštu, revolucích i kontrarevolucích s ...celý článek
Výtvarné tipy 28. týden

Skvost města světel: příběhy pařížské radnice
Jak vznikal a co v sobě skrývá méně povědomý skvost architekt ...celý článek
Časopis 29 - sekce
DIVADLO
Divadelní tipy 29. týden

Zajíc v pytli
Hudebně zábavné představení Miloslava Šimka a Luďka Soboty z divadla Semafor (1984). Spoluúči celý článek
HUDBA
Brixtn a Šimon Opp spojí síly v Cross Clubu

Kapela Brixtn, tvořená bratrskou dvojicí Matěje a Štěpána Jelenových, vystoupí v sobotu 19. července 2025 na o celý článek
OPERA/ TANEC
Adam Plachetka: Letní koncerty a lektorská činnost 2025

Světově uznávaný basbarytonista Adam Plachetka, který zazářil na prknech Vídeňské státní opery i prestižní Met celý článek