zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Filmové tipy 22. týden

Boxér

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Tátova volha
Matka s dcerou se vydávají ve starém autě za nečekaným tajemstvím a skrytými vztahy zemřelého otce a manžela. Film uvádíme při příležitosti významného životního jubilea herečky E. Balzerové, která v těchto dnech slaví 75. narozeniny. Koprodukční snímek ČT (2018). Hrají: E. Balzerová, T. Vilhelmová, E. Vášáryová, E. Holubová, B. Polívka, M. Myšička a další. Scénář I. K. Jestřábová a J. Vejdělek. Kamera V. Smutný. Režie J. Vejdělek. V centru svérázné road movie Jiřího Vejdělka jsou dvě ženy, matka a dcera, které se při pátrání po skrytém životě svého nejbližšího rozhodnou navštívit jeho dávné milenky. Kostýmní výtvarnice Eva (E. Balzerová) nečekaně ovdověla. Manžel Ludvík se jí ani nestačil svěřit, že kromě jejich dcery Terezy (T. Vilhelmová) má ještě stejně starého nemanželského syna. Alespoň tak to naznačuje pečlivě ukrytá a náhodně objevená dětská kresba. Eva je rozhodnutá nečekané odhalení velkoryse ignorovat, ale Tereza, které se vlastní život sype pod rukama, se k přízraku nevlastního bratra upne. Společně s matkou se vydávají Ludvíkovým starým autem (veteránem značky Volha) po stopách jeho bývalých milenek a přátel, aby o tajemství zjistily víc...
Vysílání: 28.5., 20.10 hod., ČT1

Trojí život
Je možné žít šťastně se dvěma najednou? Komedie o bigamistovi v nesnázích (2018). Hrají: J. Plouhar, V. Khek Kubařová, H. Vagnerová, J. Hána, S. Rojková a další. Scénář M. Dadák. Kamera V. Smutný. Režie J. Sommer. Marek (J. Plouhar) miluje Martu (H. Vagnerová) a žije s ní. Zároveň ale miluje i Soňu (V. Khek Kubařová) a také s ní žije. Marta a Soňa o sobě nevědí. Markovi se daří dvojí život tajit. Před oběma ženami předstírá, že část týdne tráví pracovně v jiném městě – ve skutečnosti ale zůstává stále v Praze a jen se stěhuje z bytu do bytu. Funguje to perfektně. Každá z žen má svoje pozitiva a díky pravidelným změnám nepropadají Markovy vztahy stereotypu. Marek ale není žádný podrazák. Své dva životy bere seriózně. Obě ženy miluje a s oběma to myslí docela vážně. Zařídil jim stejné útulné byty, protože je spravedlivý (a zrovna měli slevy). Nechtěl být bigamistou, ale nějak se to tak vyvinulo, nějak do toho prostě spadl. Marek věří, že díky dokonalému systému může udržet svůj dobrodružný způsob života v chodu a vyhnout se všem úskalím. Funguje mu to perfektně a on je na sebe pyšný. Až jednou po mejdanu se stane něco, s čím opravdu nepočítal...
Vysílání: 02.6., 21.55 hod., ČT1

Divoch
Utekl na pustý ostrov, ale v patách má bohatou manželku a nezkrotnou blondýnu. Catherine Deneuveová a Yves Montand ve francouzské komedii plné hádek a honiček (1975). Dále hrají: L. Vannucchi, V. Dobtcheff a další. Scénář a režie Jean-Paul Rappeneau. Nelly má těsně před svatbou. Její nastávající je žárlivý ohnivý Ital, který si myslí, že manželka je jeho majetek. A tak Nelly utíká před manželstvím, příbuznými, zkrátka za svobodou. Na útěku se ještě zastaví u svého bývalého přítele, aby jí vrátil dluh. Ten se však k ničemu nemá, a tak mu Nelly ukradne drahocenný obraz. V patách má žárlivého milence a okradeného přítele. Na svém útěku potká muže, který nechce nic víc než jen pěstovat svou zeleninu a v klidu žít na svém ostrově...
Vysílání: 27.5., 22.40 hod., ČT2

Boxer
Láska je dar a stojí za to o ni bojovat. Milostné drama z občanskou válkou rozpolceného Belfastu. Irsko-americký film (1997). Hrají: D. Day-Lewis, E. Watsonová, B. Cox, K. Stott a další. Režie Jim Sheridan. Čtrnáct let strávil Danny Flynn v belfastském vězení. Vešel do něj jako devatenáctiletý mladíček za atentát, jehož se s ostatními členy IRA zúčastnil, vychází z něj jako dospělý muž, který ztratil nejkrásnější roky svého života a už nechce páchat násilí. Jenže z Irské republikánské armády se nevystupuje. A rozum – i rozumní lidé – Dannymu radí: Odjeď pryč! A pak je tu Maggie, dívka, kterou tehdy miloval, na kterou myslel celých těch čtrnáct let a která teď před ním stojí skutečná. Jenže to není tatáž Maggie. Je vdaná, má syna a muže ve vězení. A irská žena, jejíž muž sedí ve vězení, je posvátná, nedotknutelná. Toho, kdo by se o ni pokusil, čeká kulka do hlavy. O důvod víc, aby Danny odešel někam daleko. Ale Danny nechce odejít. Tady je doma, a tady chce teď žít. Film získal řadu mezinárodních cen – mj. nominace na 3 Zlaté glóby. Jim Sheridan se irské problematice věnuje řadu let (připomeňme jeho účast na filmech Jménem IRA, Ve jménu otce, Moje levá noha).
Vysílání: 27.5., 00.25 hod., ČT2

Most u Remagenu
Legendární boj o poslední most přes Rýn, jehož dobytí by zkrátilo druhou světovou válku... Americký válečný velkofilm, natáčený u Prahy (1969). Hrají: G. Segal, B. Gazzara, R. Vaughn, B. Dillman, V. Olmer, R. Jelínek, R. Kalina, J. Schánilec a další. Režie John Guillermin. Je březen 1945 a válka v Evropě se už pomalu chýlí ke svému konci. Spojenecká vojska při dobývání německých pozic potřebují získat důležitou kótu. Nezničený most u Remagenu jako poslední umožňuje vojskům obou nepřátelských stran dostat se přes řeku Rýn. Jeho dobytí může významně napomoci zcela ochromit německou armádu a porazit nacistickou hrůzovládu Adolfa Hitlera. Zatímco spojenci postupují vpřed malými, ale účinnými útoky, Němci mají připravený sebevražedný plán. Pod vedením majora Paula Krugera chtějí most zničit, i když představuje poslední ústupovou cestu pro obyvatele z města. Zvláštní jednotka pod velením nadporučíka Phila Hartmana dostává rozkaz dobýt most bez jeho poškození. Vše tak závisí na hrdinství několikačlenné skupiny amerických vojáků... Režisér John Guillermin svůj film natáčel v někdejším Československu (jednak na Barrandově, v Davli u Prahy, částečně v lokalitách města Mostu určených k destrukci) a po násilných politických událostech v roce 1968 a invazi vojsk Varšavské smlouvy jej dokončil v zahraničí. Úlohu důstojníka Phila Hartmana v jeho příběhu ztvárnil americký herec George Segal, známý z filmů Loď bláznů, Král Krysa, Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Kdo zabíjí nejlepší evropské šéfkuchaře? a Na úrovni. Pro našince je též zajímavé, že se v mezinárodním obsazení setkáme s řadou českých herců (Vít Olmer, Jan Schánilec, Pavel Prokop, Rudolf Kalina, Rudolf Jelínek). Vedle přesvědčivých hereckých výkonů dodnes zůstávají působivé bitevní scény, které místy vytvářejí dojem dokumentární autenticity. Hudbu k Mostu u Remagenu napsal známý a vyhledávaný filmový skladatel Elmer Bernstein.
Vysílání: 01.6., 20.00 hod., ČT2

Odvrácená strana Hollywoodu (2/4)
John Wayne jako Čingischán a atomové prokletí, které stálo zdraví a život mnoha lidí. To byl film Dobyvatel. Francouzský dokumentární cyklus. Psal se rok 1955 a v Nevadské poušti se za obrovské pozornosti nejen místních obyvatel natáčel velkolepý snímek Dobyvatel s Johnem Waynem v hlavní roli. Na tom by samo o sobě nebylo nic mimořádného, kdyby Wayne nehrál legendárního Čingischána a domorodí vesničané mongolské nájezdníky, a kdyby v oblasti zrovna tou dobou neprobíhaly testy jaderných zbraní. Výsledek byl z mnoha důvodů hrozivý. Miliardář Howard Hughes, který snímek financoval, ho hned po dokončení uznal za katastrofálně špatný a dal skoupit všechny jeho kopie, jež veřejnost nesměla spatřit nejméně dvě další desetiletí. Mnohem horší byl ale fakt, že od padesátých do devadesátých let podlehlo skoro sto lidí, kteří se podíleli na natáčení, různým formám rakoviny. Byl mezi nimi i sám John Wayne.
Vysílání: 29.5., 23.05 hod., ČT art
Opakování: 31.5., ČT art

Moderní historie britské kinematografie: Šedesátá léta (1/4)
Beatles, James Bond i sociální dramata Kena Loache. První část britského dokumentárního cyklu. Nový čtyřdílný dokumentární cyklus představuje jakýsi přelet nad nejdůležitějšími dekádami současného britského filmu. Je nabitý exkluzivními rozhovory s tvůrci, ukázkami z filmů i ze zákulisí natáčení. K první epizodě tvůrci trefně poznamenávají: „Britskou kinematografii navždy změnil sociální realismus, swingující Londýn a americké peníze. Ale jak dlouho může večírek vydržet?".
Vysílání: 30.5., 22.00 hod., ČT art
Opakování: 01.6., ČT art

Hvězdy stříbrného plátna: Orson Welles
Od Občana Kanea k Procesu aneb herecká cesta legendárního umělce. Britský dokumentární cyklus. V obsáhlých dokumentárních cyklech věnovaných velkým osobnostem světové kinematografie najdeme jméno Orsona Wellese hned dvakrát. Dnes si připomeneme zejména jeho dráhu hereckou, neboť je pravdou, že hlavní role nehrál jen ve svých filmech. Orson Welles se natolik proslavil svými režijními počiny, že dnes málokdo ví, že začínal na divadle, a to už v pouhých šestnácti letech, daleko od rodné Ameriky, v Irsku. Poté kočoval s ochotnickou divadelní společností po USA, hrál, režíroval, psal a koketoval s rozhlasem. V třiadvaceti způsobil Americe dnes už legendární šok svou sugestivní rozhlasovou adaptací Války světů H. G. Wellese. O další dva roky později už měl smlouvu s filmovým gigantem RKO, roku 1941 přišel jeho hvězdný počin jménem Občan Kane a pak už jeho profesní život připomínal dlouhý a prudký tobogán. Zemřel v sedmdesáti letech uprostřed rozdělané práce.
Vysílání: 01.6., 23.45 hod., ČT art
Opakování: 04.6., ČT art., 06.6., ČT art

20.5.2024 10:05:49 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Z éteru

Mexické drama Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení

Bez zvláštních znamení
Putování matky za ztraceným synem syrovou krajinou severního Mexika – končinam ...celý článek


Filmové tipy 26. týden

Hrdinové z Telemarku

Tak tohle je ten svět...
Skvělý režisér nestárnoucích filmových komedií Oldřich Lipský, od jehož narození u ...celý článek


Výtvarné tipy 26. týden

Renoir: portrétista proměn

Velká Británie z výšky II: Národní poklady
Karel III. jako nový panovník Spojeného království spravuje male ...celý článek


Literární tipy 25. týden

Kafka - Milena

Kafka (5/6) - Milena
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. P ...celý článek


Helena Třeštíková výročí

Helena Třeštíková

Na návštěvě u Heleny Třeštíkové
Ohlédnutí za ranou tvorbou dnes světoznámé tvůrkyně dokumentárních filmů s ...celý článek


Sarajevský atentát 1914 – 110 let

Sarajevo 1914

Sarajevo 1914
Konspirace v pozadí události, která zahájila první světovou válku. Koprodukční film České tel ...celý článek


Dobové drama Arvéd

Michal Kern (Arvéd)

Arvéd
Osudy tajemného okultisty Arvéda Smíchovského, který se zaprodal jak nacistům, tak po válce komunistů ...celý článek


Příběhy filmových legend

Nicole Kidmanová

Nicole Kidmanová: oči dokořán
Narodila se na Havaji, ale je nejzářivější australskou hvězdou všech dob. Fra ...celý článek


Literární tipy 26. týden

Kniha snů Karen Blixenové

Kafka (6/6) - Dora
Jeden z největších spisovatelů 20. století ve víru tvorby, lásky i vnitřních démonů. Pre ...celý článek


Výtvarné tipy 25. týden

Ztracené poklady Egypta: Prokletí mumie

Mýty a fakta historie - Egypt (5/6)
Záhada Rosettské desky. Strhující příběh vzácného archeologického pokla ...celý článek


Dokument Špion v FBI

Robert Hanssen

Špion v FBI
Robert Hanssen je zdánlivě rodinný typ, oddaný katolík a kariérní agent FBI. Přitom zradí důvěr ...celý článek


Filmové tipy 25. týden

Ivan Trojan (Jedna ruka netleská)

Jedna ruka netleská
Jiří Macháček a Ivan Trojan v černé komedii o věčném smolaři (2003). Film uvádíme u pří ...celý článek


Ivan Trojan – 60 let

Ivan Trojan (Šarlatán)

Šarlatán
Měl výjimečné léčitelské schopnosti, ale musel bojovat i s vlastními démony. Drama inspirované živ ...celý článekČasopis 25 - sekce