Literární tipy na 33. týden
autor: archiv
zvětšit obrázekPřípad z Poodle Springs (Vysílání: 17.8., 22.05 hod., ČT1)
Těsně před svou smrtí v roce 1959 začal Raymond Chandler pracovat na svém osmém románu Případ z Poodle Springs. Stačil napsat jen čtyři kapitoly a krátký nástin dalšího děje. Román po letech dokončil spisovatelovými dědici najatý Robert B. Parker (v roce 1997 vyšel i česky). Příběh se odehrává ve městě bohatých Palm Springs (zde označovaných oblíbenou přezdívkou), kam se Marlowe přestěhuje se svojí movitou novomanželkou a kde si otevře detektivní kancelář, aby se neukousal nudou. Hned první případ ho zavede do oblíbeného terénu vražd, vydírání a čachrování s pozemky.
Filmová verze vznikla v roce 1998 v produkci společnosti HBO. Režií byl pověřen někdejší exponent Nového Hollywoodu Bob Rafelson (Malé životní etudy, Král z Marvin Gardens), který se vcelku věrně držel předlohy (kromě nepodstatného posunu času děje z 50. let do roku 1963) a do úlohy stárnoucího detektiva obsadil Jamese Caana. Stejně jako v jiných Chandlerových předlohách (a jejich filmových zpracováních) ani zde nehraje hlavní roli detektivní zápletka, která slouží jen k rozehrání náležité atmosféry a vykreslení mondénního prostředí nóbl zločinců i zašlých temných zákoutí, v nichž se pohybují grázlíci menšího kalibru, kteří chtějí na tomto světě taky něco urvat. Philip Marlowe, přinucený hrát zpočátku roli milujícího manžela, se do své obvyklé formy dostává poněkud pomaleji, ale pořád strčí do kapsy většinu čmuchalů, které nám obrazovka nabízí.
Pozdní léto (Vysílání: 18.8., 16.20 hod., ČT2)
Adalbert Stifter - jeden z nejvýznamnějších rakouských spisovatelů minulého století byl rodák z Horní Plané v české části Šumavy. Vážil si tradic, protože mu byly zárukou ustálených zvyků, poctivých přímých vztahů ve společnosti i rodině. Pod zdánlivě klidným povrchem jeho lidských postav se však skrývá horoucí duše - někdy citlivá, poctivá,jindy zlá a agresivní. V dokumentárním filmu z roku 1992 se vydáme po stopách Adalberta Stiftera, autora u nás ne příliš známého, o to více však nyní objevovaného.
Návrat na Brideshead (8/11) Opuštěný Brideshead (Vysílání: 21.8., 14.55 hod., ČT1)
Charles se vrací do Londýna bez Sebastiana, který zůstal v Maroku. Od jeho staršího bratra Brideyho dostane Charles zakázku namalovat sérii obrazů rodinného domu v centru města, který se musí prodat pro vylepšení finanční situace rodiny. Mladší dcera lady Marchmainové Cordelia je zklamaná ze Sebastianova osudu a ujišťuje Charlese, že vnitřní sílu jí dává víra. Charles pokračuje ve své umělecké kariéře a vydá se na dva roky malovat do Střední Ameriky. Po návratu do New Yorku se setká se svojí ženou Celií a zdá se, že jejich vztah bude pokračovat. Při cestě lodí do Anglie však Charles potká Sebastianovu sestru Julii, svoji platonickou lásku z dob studií...
Švýcarský Robinson (Vysílání: 21.8., 16.40 hod., ČT1)
Oblíbená knížka Johanna Wysse Švýcarský Robinson (1812, česky naposledy 1999) byla inspirována klasickým dílem Daniela Defoe o osudech trosečníka Robinsona Crusoe. Autor ji napsal především jako zdroj rad a ponaučení pro vlastní děti, ale postupem let se Švýcarský Robinson o rodině se třemi dětmi, která se v době napoleonských válek chce vystěhovat z rodného Švýcarska na Novou Guineu, stal jednou z nejpopulárnějších knih u všech generací. Vzniklo také nejméně deset filmových a televizních adaptací, přičemž nejznámější a také nejzdařilejší verze je z roku 1960, natočená Studiem Walta Disneyho. Její režií byl pověřen anglický tvůrce Ken Annakin (1914–2009), který už předtím natáčel disneyovské historické snímky (Příběh Robina Hooda a jeho družiny, Meč a růže), adaptace známých předloh (Tři muži ve člunu) a později se proslavil klasickými tituly Nejdelší den a Báječní muži na létajících strojích. Studio věnovalo na výrobu snímku velkorysý rozpočet (byl plánován jako vánoční film roku 1960) a náležitou pozornost věnovalo i hereckému obsazení, v němž vedle Johna Millse a Dorothy McGuireové v úlohách rodičů figurovali i populární představitelé z řad nastupující generace (James MacArthur, Tommy Kirk a Kevin Corcoran). Za zmínku ještě stojí účast významného japonského herce Sessua Hayakawy (mj. velitel zajateckého tábora v Mostu přes řeku Kwai), který působil v Hollywoodu už od dob němého filmu a který tu v jedné ze svých posledních rolí ztělesnil vůdce malajských pirátů. Natáčelo se v krásném prostředí ostrova Tobago a ve studiích Pinewood nedaleko Londýna.
Gentleman Josef Škvorecký (Vysílání: 21.8., 22.05 hod., ČT2)
Josef Škvorecký patří ke světově nejznámějším českým spisovatelům. Během svého exilu vrostl také organicky do kanadské kultury, byl významným pedagogem na torontské univerzitě a společně se svou ženou, Zdenou Salivarovou, vedl nakladatelství Sixty Eight Publishers. Režisér Petr Kaňka se za "Škvoreckými" vypravil za oceán a natočil film- spočinutí. Zrekapituloval samozřejmě přelomová literární díla, ale nejpřesněji filmem pojmenoval životní situaci manželů, kteří se respektují, a kteří přes všechnu slávu zůstali zcela osamoceni. Jen se svými vzpomínkami na bohatý a bouřlivý život.
Film získal 3. cenu na festivalu filmů o umění Arts -Film 2009
Čtenářský deník... Antonín Bajaja: Zvlčení (Vysílání: 22.8., 09.45 hod., ČT2)
Zlínský rodák Antonín Bajaja (1942), původním povoláním zemědělský inženýr, od roku 1989 pracoval jako rozhlasový redaktor, novinář, publicista a pedagog tvůrčího psaní. Celým svým životem i tvorbou je spjat se svým rodným krajem - Zlínskem. Mimo jiné také spoluzakládal pozoruhodný časopis pro kulturu a společenské dění Zlínského kraje ZVUK. Prózy začal psát v osmdesátých letech a po roce 1989 se dočkal i mnohých ocenění. Jeho zatím nejvýznamnějším dílem je "romaneto o vlcích, lidech a úkazech" nazvané Zvlčení, které v roce 2004 získalo ocenění Magnezia Litera. V kompozičně důmyslně stavěném díle se proplétají příběhy lidí a vlčí smečky v prostředí moravských Karpat a autor tak vytváří poutavý příběh s atraktivní a tajemnou zápletkou. Čtenářem v tomto pořadu cyklu Čtenářský deník bude cimbalistka, zpěvačka a skladatelka Zuzana Lapčíková.
Časopis 44 - rubriky
Články v rubrice - Z éteru
Filmové tipy 44. týden
Balada o pilotovi
Příběh muže, který v bojových letounech královského letectva přežil válečné krutosti a s ...celý článek
Výtvarné tipy 44. týden
Ruce, kruh a hlína
Zachování a rozvoj tradičních lidových řemesel je v rukou šikovných jednotlivců. Připrav ...celý článek
Velikáni filmu... Ewan McGregor
Mělký hrob
Mezi přáteli se na nějakou tu mrtvolu nehledí. Cenami ověnčený režijní debut Dannyho Boylea, kte ...celý článek
Hovory s TGM
Hovory s TGM
Jedno neobyčejné setkání dvou ikon první republiky – podle knihy Karla Čapka (2018). V r ...celý článek
Literární tipy 45. týden
Příběhy rukopisů: Alenka v říší divů Lewise Carrolla (1/4)Alenka inspiruje umělce už přes sto padesát let R ...celý článek
Znamenitý debut kultovního režiséra Paola Sorrentina
Přebytečný člověk
Nejsou dvojčata, ale přesto jsou v lecčem totožní – podobně jako zdánlivě rozdílné ...celý článek
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Zlatá šedesátá: Miroslav Ondříček
Portrét světově proslulého kameramana a blízkého spolupracovníka Miloše F ...celý článek
Filmové tipy 45. týden
Já, Lactobacillus
Příběh „zázračné bakterie“, která léčí, konzervuje a zároveň zušlechťuje mléč ...celý článek
Výtvarné tipy 45. týden
Evropské zámky
Cestovatelské tipy z Německa, Francie, Vídně, Anglie a Rumunska. Německý magazín z cyklu Eur ...celý článek
Den vzniku samostatného československého státu
František Ladislav Rieger
Básník, právník, vlastenec a zakladatel české moderní politiky. Dokumentární port ...celý článek
Komedie Happy-Go-Lucky
Happy-Go-Lucky
Je těžké být šťastný? Sally Hawkinsová v hlavní roli britské komedie Mikea Leigha, nominovan ...celý článek
Časopis 44 - sekce
DIVADLO
Zřít do tmy s režisérem Adamem Svozilem
Tvorbu režiséra Adama Svozila sleduji už od jeho studií na DAMU, kdy jsem v divadle DISK viděla inscenaci souč celý článek
HUDBA
Hudební tipy 44. týden
Doupě Divokýho Billa
Populární folkrocková skupina v nové sérii hudebních pořadů z pražského klubu Doupě. R celý článek
OPERA/ TANEC
FOK zahrají s Alenou Hron
Ve středu a čtvrtek 6. a 7. listopadu 2024 čeká Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK skvostný program, který s celý článek