zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Mistr a žák na Letní Letné

Z projektu Mistr a žák

autor: archiv divadla   

Stan na festivalu Letní Letná praskal 22. srpna 2007 ve švech. Odehrávala se tu premiéra inscenace Mistr a žák se zvláštním podtitulem "recyklovaná asijská commedia dell´arte á la Tarantino." Pro zájemce nestačila jedna repríza, muselo se přidat představení navíc 24. srpna 2007.
Autory projektu je SKUTR, dvojice režisérů Martin Kukučka a Lukáš Trpišovský, studujících v doktorském programu na pražské DAMU. Z jejich dílny vycházející skutečně originální kousky současného alternativního divadla. Už několik let se o tom mohou přesvědčit diváci pražského divadla Archa, ale zároveň si vyzkoušeli i např. letní scénu ND, Boudu či Divadlo Na zábradlí. Po loňském mezinárodním projektu Ráj světa a labyrint srdce zvolil tentokrát komornější – čistě pánské – obsazení, ale to neznamená, že dáma chybí…Čtveřice protagonistů, z nichž každý je nenahraditelný, vytvořili tanečník Martin Vraný, a herci – performeři Rostislav Novák, Jiří Kohout a Jakub Prachař.

Představení s vtipnou nadsázkou a humorem vypráví příběh o setkání mistra a jeho žáka, a kromě toho nechybí ani komická figurka stále zneuznaného sluhy a také osudové ženy, zpěvačky. Devadesát minut příběhu, v němž se propojuje akrobacie, taneční a fyzické divadlo, ale též techniky bojových umění, je doplněno slovní improvizací a živě interpretovanou hudbou, která přidává další dimenzi.

Mistr Martina Vraného je skutečným mistrem svého oboru, jeho taneční kreace stojí na pomezí proveditelnosti, ale i žák Rosti Nováka zvládá fyzické prvky velmi dovedně. Zlehčující prvek dodává sluha Jiřího Kohouta (jako by zástupce nás všech pohybových nekňubů), který naopak může zaperlit svým slovním – leckdy lehce drastickým - humorem. A jako třešnička na dortu pikantní kráska, která obstarává hudební a zvukový doprovod (bicí + hlas). Vzápětí odhalíme její identitu - je to Jakub Prachař.

Mistr si opečovává bílý kvítek v květináči jako symbol křehké dívky, kterou v návalu žárlivosti zabil a nyní musí hledat duševní klid ve východní filozofii, žák s podobnou květinou chce zase pomstít smrt své dívky. Ti dva si sednou do noty a outsider - sluha žárlivě střežící „svého“ mistra nelibě nese, že jej v oblíbenosti předběhl někdo jiný…

Je to nejen podívaná příjemná svou atmosférou, ale na rozdíl od mnohých tzv. alternativních projektů je i technicky perfektně provedena. Díky minimu textu a srozumitelné základní linii příběhu i tomu, že se na malém čtverci jeviště stále něco děje, je to představen vhodné i mezinárodní publikum. V dnešním divadelním světě, kde už všechno jednou bylo, se originalita hledá velmi těžce. V tomto případě se to opravdu povedlo!

27.8.2007 22:08:35 Jana Soprová | rubrika - Recenze

Časopis 25 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Proč bychom se netěšili na Smetanu (MdB)

Články v rubrice - Recenze

Judy - jiskřící duše, která se vydává všanc divákům

Monika Absolovoná a Jan Nedbal (Judy)

Inscenace JUDY není pro Divadlo Studia Dva novinkou. V české premiéře uvedlo text Petera Quiltera NA KONCI DUH ...celý článek


Proč bychom se netěšili na Smetanu s nadsázkou?

Andrea Zelová a Libor Matouš (Proč bychom se netěšili...)

Roku 1824 se narodil český významný hudební skladatel Bedřich Smetana. Rok 2024 - Rok české hudby se věnuje pr ...celý článek



Časopis 25 - sekce

OPERA/ TANEC

Premiéra 24 Bohemia Baletu se vrací

Bohemia Balet, Petr Zuska - Sinfonietta

Bohemia Balet, soubor Taneční konzervatoře hl. m. Prahy, se vrací s komponovaným programem Premiéra 24 do Diva celý článek

další články...