zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Barokní památky Plzeňského kraje v létě ožijí

Plasy - kostel Nanebevzetí P. Marie

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Autentickou dobovou hudbu, divadlo, ohňostroje, iluminace, poutě, chutě i vůně - prostě baroko všemi smysly - zažijí v červenci a srpnu návštěvníci více než dvou desítek památek Plzeňského kraje. Postupně od 3. července do 24. srpna 2014 během šesti prodloužených víkendů od čtvrtka do neděle ožijí zámky, kláštery, kostely i krajina na dvaceti čtyřech místech v šesti západočeských regionech festivalem nazvaným “6 týdnů baroka”. “Vůbec poprvé v takové šíři a podobným zážitkovým způsobem představíme široké veřejnosti památkové skvosty z tohoto období, které jsou jedním z největších bohatství Plzeňského kraje,” říká autorka celkového konceptu festivalu Kateřina Melenová ze společnosti Plzeň 2015 o.p.s., která festival připravuje ve spolupráci s místními partnery, majiteli objektů a řadou odborníků. Letošní program je ochutnávkou zážitků, které příští rok čekají na návštěvníky ještě rozsáhlejšího festivalu 9 týdnů baroka, který na těchto i dalších místech proběhne v rámci projektu Plzeň - Evropské město kultury v létě 2015.

“9 týdnů baroka se v roce 2015 stane nejrozsáhlejším festivalem barokní kultury u nás. Představí v devíti oblastech Plzeňského kraje, které odborníci vytipovali jako unikátní svébytné celky, během devíti letních týdnů přes šedesát nejdůležitějších památek a míst,” láká Kateřina Melenová.

Letošní ročník otevřel na zámku v Nebílovech 3. července komponovaný večer dobových zábav Barokní noc s vůněmi a chutěmi baroka, symfonickým koncertem a originálním ohňostrojem Teatrum pyrotechnicum. Týden na Plánsku a Tachovsku proběhne v čase svatoannenské pouti. Barokní noc v Tachovském muzeu 24. července představí v bývalém františkánském klášteře a okolí dva významné tachovské rodáky: varhanáře Vincence Gartnera a malíře Eliáše Dollhopfa. U kostela sv. Anny u Plané bude také připraven program s dobovou atmosférou - tradiční řemesla, barokní kuchyně, hudba, divadelní představení Kouzelná flétna a kulturní Autobus 2015. V zaniklé obci Výškovice nedaleko Chodové Plané, kterou si vybrali pro svoji dílnu krajinářští architekti, aby vytvořili v rámci projektu Recovering landscape novou vizi pro vysídlené území, proběhne koncert kytaristy Vladimíra Václavka. V neděli pak ožije kostel v Brodě nad Tichou hudebním recitálem.

Oblast Stříbro a Konstantinovy Lázně se představí v době konání Zahradních slavností ve Svojšíně. Program zde začne 31. července pěším výletem po barokních památkách a Barokní nocí s večerními iluminacemi a ohňostrojem na návsi v Cebivi před kulisou chátrajícího zámku. “Dále pak navštívíte Santiniho kapli Sv. Václava a Vojtěcha v Ostrově u Stříbra, zámeckou slavnost ve Svojšíně, zážitkový program na obnovené cestě mezi malebným městem Úterý a Vidžínem nebo Barokní noc v Kladrubech s tanečním představením Andrey Miltnerové Barokní tělo odhaleno, které se odehraje přímo v klášterním kostele od stavitele Jana Blažeje Santiniho,” doplňuje Kateřina Melenová. Večer v Kladrubech opět zakončí dobový ohňostroj Teatrum pyrotechnicum.

Program v oblasti Plasy – Kralovice - Radnice, který proběhne v době konání plaské pouti, začne 14. srpna otevřením nové naučné stezky po jedné z nejslavnějších starých poutních cestě spojující dvě stavby vytvořené stavitelem Janem Blažejem Santinim - cisterciácký klášter v Plasích a poutní kostel v Mariánské Týnici. Program tohoto víkendu dále nabídne například zastávku na rodinné farmě u Mokošů, Barokní noc v Radnicích s hudbou a lidovým barokním divadlem, iluminacemi a ohňostrojem u kaple od Kiliána Ignáce Dientzenhofera na Kalvárii, dále koncert souboru Barocco sempre giovane v nově zrekonstruovaném poutním kostele v Mariánské Týnici nebo recitál světově renomovaného varhaníka Edoarda Bellottiho v klášterním kostele v Plasích.

Program posledního barokního týdne na Manětínsku začne 21. srpna v půvabném městečku Rabštejn, kde v kostele Panny Marie Sedmibolestné zazní varhany a svíce osvítí barokní alej do dvora Vranova. V rámci víkendu se také otevře zahrada zámku v Manětíně v rámci poslední stylové Barokní noci, kdy například soubor Victoria ve spolupráci se souborem En Garde! provede madrigalovou komedii L‘Amfiparnaso a noc osvítí závěrečný ohňostroj Teatrum pyrotechnicum. “Těšte se také na koncert u kaple v zaniklé obci Račín, pouť přes Březín do Nečtin s iluminovanou cestou ke Kapli svaté Anny s koncertem Oldřicha Janoty. Tečku za letošním festivalem udělá koncert Lukáše Vendla & Harmonia Delectabilis v kostele sv. Barbory v Manětíně,” uzavírá Kateřina Melenová.

BAROKO A KRAJINA
České baroko je fenomén, oceňovaný odborníky i kulturními veřejností v celé Evropě. Jedním z významných ohnisek českého baroka jsou právě západní Čechy. Třicetiletá válka zpustošila krajinu v srdci Evropy, její obnova však nastoupila s nemenší silou. Z mnoha zemí Evropy a zejména z Itálie přicházeli umělci, aby se na této proměně podíleli. Nebyl to jen nový stavitelský a umělecký styl, dodnes otištěný ve skvostných stavbách měst. Baroko doslova zasáklo do naší země a stalo se uměleckým vyjádřením pocitů a vztahů i těch nejprostších lidí. Vznikly komponované cesty, křížky, kapličky, křížové cesty, krajinné průhledy, místní poutní kaple a kostely, zámky i zámečky, mlýny, usedlosti. V tisíciletém vrstvení krajiny je barokní etapa intenzivně zapsaná jako základ dnešní české kulturní krajiny.
Krásu západočeského baroka formovali umělci zvučných jmen - otec Kryštof a syn Kilián Ignác Dientzenhoferovi, či náš nejoriginálnější barokní architekt Jan Blažej Santini, jehož unikátní styl barokní gotiky nikde jinde ve světě nenajdete. Hlavními klenoty, které daleko přesahují region, jsou stavby a výtvarná díla vzniklá činností velkých klášterů. Jsou jimi klášterní komplexy cisterciáckých Plas s poutním areálem Mariánská Týnice, benediktinské Kladruby, klášter premonstrátek v Chotěšově a augustiniánská Pivoň. Kraj zachovává také poutní tradice, které jsou nejsilnější v Klatovech a v Domažlicích. Přes padesát dalších poutních míst nabízí spočinutí a krásné prostředí pro kontemplaci. Jižní části Plzeňska dominuje zámek Zelená Hora nad městečkem Nepomuk, které je místem narození sv. Jana z Nepomuka.

21.7.2014 12:07:36 Redakce | rubrika - Zveme ...

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Bastard (Městské divadlo Brno)

Články v rubrice - Zveme ...

Michael Sheen v pyžamu v jubilejní hře NT Live

Michael Sheen (Nye)

Michael Sheen je znám především z rolí Tonyho Blaira ve filmu Královna či anděla v seriálu Dobrá znamení, sám ...celý článek


Boha v Las Vegas uvede Divadlo Na zábradlí

Bůh v Las Vegas (Julie Hrnčířová)

Divadlo Na zábradlí připravuje poslední premiéru sezony – v režii tandemu Petr Erbes a Boris Jedinák pop ...celý článek


Na jevišti se objeví Věštkyně

Věštkyně

Na jeviště Divadla Na Fidlovačce přichází hostující inscenace Věštkyně. V hlavních rolích bláznivé komedie div ...celý článek


Trochu buřtový, trochu medový večer

Buřty v medu (Foto: Dan Drahotský)

Soubor Kozel ve fraku, který se věnuje tvorbě na poli pantomimy a pohybového divadla, uvádí novou inscenaci Bu ...celý článek



Časopis 20 - sekce

HUDBA

Výlet žáků ZŠ Pražačka na brněnský muzikál Heidi

Žáci ZŠ Pražačka a herci muzikálu Heidi (Hudební scéna MdB)

V sobotu 11. května 2024 se žáci ZŠ Pražačka spolu s rodiči vydali na nezapomenutelný výlet do Brna. Tento den celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Literární tipy 20. týden

Nezávislý maestro Andrea Camilleri

Romantické hrady, Rýn a dívka jménem Lorelei
Hluboké údolí nejdůležitější evropské řeky je, kam oko dohlédn celý článek

další články...