zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Ošklivec nebo hezoun

Vojtěch Kotek a Marta Dancingerová (Ošklivec)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Činoherní klub v Praze uvádí nevšední komedii Mariuse von Mayenburga z roku 2007 OŠKLIVEC. V roli ošklivce/ neošklivce se představil Vojtěch Kotek (Lette). V dalších rolích účinkují Václav Šanda (Karlmann, syn byznysmenky), Marta Dancingerová (Fanny, Letteho manželka, byznysmenka) a Martin Finger (šéf, plastický chirurg).
Režisér Braňo Holíček velmi přesně osciluje mezi tématy co je vlastně krása. Kam až může zasáhnout touha po kariéře. Jak se projevuje krize identity… To vše má divák možnost sledovat na scéně, která je jednoduchá v symbolech. Dominují krabice, z nich herci nejen vytahují rekvizity, ale zároveň rozbalují nebo zabalují jednotlivá témata. Atmosféru balíkového depa podtrhuje klišé jedné soukromé rozhlasové stanice.

Autor předepsal, že se jednotlivé postavy nemají lišit v masce a kostýmu. Režisér Braňo Holíček sází na herecký projev a v tom mu všichni herci vycházejí vstříc. Martin Finger hraje manipulativního šéfa, který plně uplatňuje svou autoritu k dosažení prosperity firmy. Vedle toho působí jako strohý, ale zároveň kreativní plastický chirurg, který povedenou rekonstrukci obličeje aplikuje na další a další zájemce. Václav Šanda coby Karlmann je klasický niemand a patolízal, který disponuje jen “s lepší a pohlednější” tváří. Co by asistent neudělal proto, aby předběhl v hierarchickém žebříčku někoho lepšího. Jeho podřazenost je umocněná i v druhé postavě Syna byznysmenky, kde coby gay se plně podrobuje velení matky a rovněž uplatňuje svou podlézavost a snahu vytěžit z druhých co nejvíce.
Marta Dancingerová představuje Letteho manželku s lehkou grácií. Sděluje manželovi, že s ním navázala vztah z pouhého soucitu pro jeho ošklivost. Coby byznesmenka je naopak energická a opět velmi vypočítavá. K tomu vystupuje jako asistentka lékaře, případně jako doprovod manžela na operaci. V této poloze je v podstatě servilní.
Lette Vojty Kotka je velmi přesvědčivý. Jeho fotogenický obličej je v rozporu s tvrzením všech, že je vlastně ošklivý. O to víc působí věrohodně po “plastické operaci”, kdy je naopak krásný. Kotek velmi přesvědčivě nastoluje borcení osobního ega. To vše je umocněné s jeho genialitou, kterou uplatňuje ve výzkumu.

Titul Ošklivec představuje jednu z nejhranějších her současného německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Dramatik staví na ošklivém obličeji hlavního hrdiny. Tuto jednoduchou zápletku umocňuje hrou v časové smyčce, proměnou jednotlivých protagonistů, kteří všichni ztvárňují dvě postavy. Mayenburg do této komické absurdyty přimíchává vážné až filozofické úvahy na téma láska, krása, zodpovědnost vědce za svůj vynález, možnost zneužití i sebelepšího a mírového vynálezu… Dobrým nápadem je práce s klony hlavního hrdiny, který se následně v davu stejných obličejů ztrácí. Vizionářská předzvěst dopadu ztráty identity nebo jejího zneužití na sociálních sítích a v ostatním kyberprostoru je na místě.

Marius von Mayenburg: OŠKLIVEC
Překlad Kateřina Bohadlová; režie Braňo Holiček; dramaturgie Markéta Kočí Machačíková; scéna Nikola Tempír; kostýmy Lenka Odvárková.
Osoby a obsazení: Lette (Vojtěch Kotek); Karlmann (Václav Šanda); Fanny (Marta Dancingerová) a Scheffler (Martin Finger).
Premiéra 21. 9. 2021, psáno z reprízy 1. března 2023.

www.cinoherniklub.cz

13.3.2023 18:03:37 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 23 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Jak se vám líbí (LSS)

Články v rubrice - Recenze

Krokodýl ze Svratky aneb Mozart v Brně - jak se báje mění na pravdu

Robert Jícha, Milan Němec, Jonáš Florián

Městské divadlo v Brně otevřelo další sezónu open air na Biskupském dvoře. Jak bývá zvykem, a dnes už můžeme ř ...celý článekČasopis 23 - sekce

HUDBA

Katapult - Nostalgia

Přebal alba

Nostalgia je novinkové studiové album Katapultu, jehož vydání oddalovala covidová pandemie. Vychází v roce, kd celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Kryštof uprchl nejen pro víru k Bohu

Kryštof

Kryštof
Do kláštera chtěl utéct před světem, teď musí utíkat, aby si zachránil holý život. Televizní premié celý článek

další články...