zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Láska z mládí: jak hluboko nás může potopit vlastní lest?

Roman Zach a Lucie Žáčková (Láska z mládí)

autor: archiv divadla   

zvětšit obrázek

Divadlo Bez zábradlí uvedlo v premiéře hru Ivana Calbérac LÁSKA Z MLÁDÍ. Diváci se mohou těšit na velmi chytrou komedii plnou okázalostí, vtipných gagů a hlavně tak trochu i na ponor do lidské duše. Autor vystihuje s velkou nadsázkou sociální rozdíly a hlavně pózování. Klíčuje otázky, kdo je vlastně bohatý a chudý? Velmi vtipně tepe do maloměšťácké přetvářky, ale i vychytralosti z nouze…

Pro herce a hudebníka Romana Zacha to byl zároveň debut na postu režisérském. Dokázal si vybrat nejen skvělé spolupracovníky v realizačním týmu, ale vyšlo mu i herecké obsazení. Sám v hlavní roli coby Antoine. Velmi jemně graduje jednotlivé vtipné situace a k tomu mu pomáhá hudba Jana Matáska. Zejména podkresové džingly ve spojitosti se zpomaleným a opakujícím se pohybem úderně vystihují danou situaci a zároveň ji stupňují. Autorka scény Světlana Milotová nabízí dva protikladné světy, honosné obydlí bohatého Antoina a chudý byt Chuang–Mu. I když ve druhém případě jsou detaily, které jsou hluché. Např. barevně pulzující perla v mušli. Zda je to jen bytový doplněk nebo symbolika duše (Bohumil Hrabal: Perlička na dně), kdo ví. Byt Chuang-Mu je velmi zajímavě barevně řešený, včetně sofa, které je šikmo (vrtkavost nebo nestálost).
Kostýmy Andrei Králové opět vystihují jednotlivé charaktery, ať už je to bohatství a okázalost Diane, nebo podřazenost služebné Chuang-Mu. Rovněž zajímavé jsou protiklady u Antoina. Zejména vyniká v podobě chudáka. Laciná tepláková bunda je opravdu iritující v plné síle, ale to k dané postavě přesně sedí.

Roman Zach coby Antoine dokáže své postavě vtisknout pragmatičnost a vypočítavost. Ta ovšem pramení z jeho píle, kdy se k danému bohatství vypracoval. Velmi věrohodný je v konzumaci rybí konzervy pro kočky. Lucie Žáčková a její Diane je přímočaře rozhazovačná aristokratka z rodu Bourbonů. Vynikající výkon podává zejména při tréninku pití alkoholu. Rovněž když má poprvé vyslovit vulgarity. Podává je s přesně odměřenou drsností, jak by to u kultivované a distingované šlechtičny nikdo nečekal.
Právník Gilles v podání Prokopa Zacha představuje racionálně uvažujícího úředníka, který si dokáže zachovat odstup od klienta. Velmi vtipný výstup předvede po entrée do chudého obydlí Chuang-Mu. Dívku z mládí ztvárnila Diana Toniková. Byť představuje chudou pracovnici charity, od samého počátku budí u diváků podezření, že něco nehraje. První taková indicie je její nový spacák (byť z hlediska divadelního to je prostě nová rekvizita) a nebo si můžeme myslet, že zas tak chudá není. Další rozpor je v konzumaci alkoholu. Herecky diváka zaujme zejména při závěrečném rozuzlení příběhu.
Chuang–Mu v podání Ha Thanh Špetlíková je velmi autentická. Své postavě dávkuje přesnou vypočítavost, kterou podmiňuje zhoršujícím se zdravotním stavem. Vynikající je zejména v případě záměny postavení, kdy se v rámci dané hry coby služka stane bohatou majitelkou a může úkolovat své zaměstnavatele.

Inscenace Láska z mládí představuje chytrou komedii. A nikdo neví, kdy může přijít o svůj majetek a potvrdí se lehce nabyl, lehce pozbyl. V tomto případě určitě zůstává láska mezi Antoinem a Diane.

Ivan Calbérac: Láska z mládí
Režie Roman Zach; překlad Sarah Biderman; scéna Světlana Milotová; kostýmy Andrea Králová a hudba Jan Matásek.
Osoby a obsazení: Antoine (Roman Zach); Diane (Lucie Žáčková nebo Nikol Kouklová); Maryse (Diana Toniková); Chuang–Mu (Ha Thanh Špetlíková); Gilles (Prokop Zach nebo Karel Heřmánek ml.) a Pierre (Zdeněk Dušek).
Premiéra 25. září 2023.

www.bezzabradli.cz

2.10.2023 16:10:33 Josef Meszáros | rubrika - Recenze

Časopis 50 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Recenze

Hamlet - o hodnotách a nezkalené lásce

Pavel Neškudla a Marie Poulová, Denisa Barešová (Hamlet)

Činohra Národního divadla uvádí drama všech dob Shakesperaova Hamleta. Po Radovanu Lukavském (1959, r. Jaromír ...celý článekČasopis 50 - sekce

HUDBA

The Rolling Stones a Keith Richards

Keith Richards, život s kytarou

The Rolling Stones – živě v New Yorku 2003
Strhující vystoupení rockové legendy v Madison Square Gard celý článek

další články...

OPERA/ TANEC

V kostele sv. Šimona a Judy zazní barokní hudba

Trio Orkiestra Historyczna

Kostel sv. Šimona a Judy rozezní 19. prosince jemný zvuk violy da gamba, houslí a cembala v podání polského so celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

GVUO představuje malby Pavla Formana

Pavel Forman – Hexen (2022)

Galerie výtvarného umění v Ostravě (GVUO), příspěvková organizace Moravskoslezského kraje, představuje malby P celý článek

další články...