zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Fidlovačka do jubilejní sezóny

Divadlo Na Fidlovačce  - hlediště

autor: Z webu   

Už 10. sezónu zahajuje v těchto dnech Divadlo Na Fidlovačce. Pyšní se tím, že v jeho repertoáru se často objevují české premiéry, a nejinak tomu bude i tentokrát. Za dobu existence bylo na scéně v Praze 4 uvedeno na padesát premiér. Ty nejnovější se odehrají v září na Komorní scéně, jejíž fungování bylo zahájeno loni. První z nich je premiéra hry britského dramatika Richarda Greenberga Tři deštivé dny. Dramaturgyně Helena Šimáčková upozorňuje na magické číslo 3 spojené s touto hrou a v té souvislosti na trojnásobnou premiéru. Jednak je to poprvé, co se v týmu divadla objeví režisérka žena – a to brněnská Hana Mikolášková. Druhým prvenstvím je to, že Američan Richard Greenberg (1958) v Čechách dosud nebyl uveden, byť má za sebou už spoustu her. Tři deštivé dny jsou jeho čtrnáctou hrou. Měla premiéra právě před deseti lety v New Yorku a získala mnohá ocenění. Do širšího povědomí se dostala díky Julii Robertsové, která ji zvolila pro svůj jevištní (ne příliš úspěšný) debut. Hra, která se láme do dvou částí je výbornou příležitostí pro tři herce – každý z nich si zahraje dvě postavy – rodiče (z roku 1960) a děti (z roku 1995). Dramaturgyně Šimáčková hru charakterizuje jako „detektivku, ve které se nehledá vrah, ale pravda...“ Dodejme jen to, že ji mladá režisérka nastudovala s Markem Holým, Ivou Pazderkovou a Ondřejem Brouskem.

Druhou novinkou nuselského divadla bude 27. září 2007 hra Nejlepší kamarádky současného autora střední generace Pavla Weisse, jemuž se v Čechách přezdívá "slovenský Viewegh". Diváci tuto hru mohli vidět v pohostinském představení bratislavské Astorky pod názvem Priatelky. Nyní tedy nastupuje české verze v překladu Kláry Špičkové a Juraje Deáka. Na Komorní scéně se v ní v režii Juraje Deáka objeví Sandra Pogodová, Martina Randová a Pavel Nečas. Hudbou hru opatřil Ondřej Brousek.

Magické číslo 3 funguje i v repertoáru Fidlovačky. A tak se do třetice se ještě do konce roku (v polovině října) představí hra Esther Vilarové Čaj u královny (Tee im Richmond). Poprvé byla uvedena v polovině 90. let a v její české premiéře ztvární titulní roli Alžběty v Deákově režii Eliška Balzerová. Podle jejích slov je to hra velice aktuální svým tématem pomíjivosti moci a nutnosti podporovat umění, především divadlo.

13.9.2007 11:09:05 Jana Soprová | rubrika - Zprávy

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Časopis 18 - sekce

HUDBA

Pet Shop Boys: Nonetheless

Přebal alba

Legenda taneční a elektropopové hudby. Britské duo Pet Shop Boys proslulo už koncem osmdesátých let, kdy vydal celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Festival umění a kreativity ve vzdělávání

Už počtvrté se pedagogové, rodiče, odborná i širší veřejnost či profesionálové z oblasti kultury a umění mohou celý článek

další články...