zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Dramatické příběhy o operních tvůrcích

Marie Callas

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Callasová a Onassis (1/2)
Dva nejslavnější Řekové světa, královna opery a multimilionář. Maria Callasová "La Divina" - Božská, jak ji nazývalo publikum, je nepochybně největší operní pěvkyní 20. století. Svůj věhlas získala nejen díky temnému zabarvení svého sopránu, ale také hereckému nadání, které se vyznačovalo velkým temperamentem. Dokázala opeře vdechnout duši. Zpívala nejsložitější sopránové árie na nejslavnějších scénách světa a publikum ani nedýchalo.
O sedmnáct let starší Aristoteles Onassis, který začínal s 250 dolary v kapse a vypracoval se na nejbohatšího Řeka všech dob, se se svou slavnou krajankou nemohl nepotkat. Měli nejen společné kulturní kořeny, ale svým způsobem si byli podobní i osudem. Ani jeden z nich nedostal v životě nic zadarmo a oba dosáhli absolutního vrcholu.
Oba měli kromě talentu obrovskou disciplínu a vůli něco dokázat a jeden v druhém jakoby objevili onu pověstnou druhou polovinu.
Tak líčí jeden z nejslavnějších milostných vztahů XX. století nový italský film režiséra Giorgia Capitaniho se skvělou Luisou Ranieriovou v roli operní divy. Role rejdařského magnáta se neméně skvěle zhostil francouzský herec Gérard Darmon. Árie božské Callasové nazpívala pozoruhodná italská sopranistka Annalisa Raspagliosiová, která má přes své mládí za sebou již úctyhodnou mezinárodní kariéru a je považována za jednu z nejlepších sopranistek současnosti.
Vysílání: 24.8., 20.00 hod., ČT2

Puccini (2/2)
Mladý Giacomo Puccini prožil několik chudých let v Miláně při studiích na tamní konzervatoři. Talent měl a chuť do studií také, ale dlouho to vypadalo, že proniknout na hudební scénu, jíž vévodilo mnoho slavných jmen, včetně Verdiho a Leoncavalla, bude téměř nemožné. Naštěstí jeho dar nerozpoznali jen nejbližší přátelé, ale především slavný milánský nakladatel Giulio Ricordi, který okamžitě zakoupil práva na Pucciniho první jednoaktovou operu "Le Villi", která sice nezvítězila v soutěži, kam ji mladý skladatel přihlásil, zato byla za pomoci přátel úspěšně provedena v milánském Teatro Verme. A jak se ukázalo, přes neúspěch jeho druhé opery Edgar, Puccini se stal jedním z rodinných šperků Ricordiho nakladatelství. Kromě toho však oba muže spojilo celoživotní přátelství. Giacomova vášnivá povaha mu nejen získala srdce vdané Elvíry, ale začala měnit i dosavadní styl a tvář opery. A posluchači jej přijali s nadšením.
V roli geniálního italského skladatele přelomu 19. a 20. století opět italská filmová hvězda Alessio Boni.
Vysílání: 25.8., 20.30 hod., ČT2

22.8.2010 00:08:19 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 20 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Jan Kubelík

Jan Kubelík

Legenda jménem Kubelík
Dokument o krásném uměleckém a lidském vztahu otce a syna – významného houslov ...celý článek


Choreograf Miroslav Kůra výročí

Pas de quatre

Pas de quatre
Legendární tanečník a choreograf Miroslav Kůra, od jehož narození v těchto dnech uplyne 100 l ...celý článek


Portrét Milada Šubrtová

Milada Šubrtová

Medailon národní umělkyně Milady Šubrtové
Portrét jedné z nejvýznamnějších sopranistek české poválečné oper ...celý článek



Časopis 20 - sekce

LITERATURA/UMĚNÍ

Filmové tipy 21. týden

Jim Carrey

Boj o oheň
Kdo měl oheň, měl i život. Francouzské koprodukční drama (1981). Hrají: E. McGill, R. Perlman, R celý článek

další články...