zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Moravský podzim představí originální program současné hudby

Erkki-Sven Tüür

autor: Z webu   

zvětšit obrázek

Festival Moravský podzim s podtitulem multimediální, který se ve dnech 3. - 16. října 2015 koná v Brně, má ctižádost výrazně se odlišit od jiných hudebních festivalů. A jak se zdá, nabídka je vskutku lákavá. Na tiskové konferenci o podrobnostech programu informovala ředitelka pořádající Filharmonie Brno Marie Kučerová, dramaturg festivalu Vítězslav Mikeš a manažerka festivalu Lucie Šnajdrová.

Ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová o programu:
Moravský podzim pořádáme podruhé, od roku 2013 je pořádán v režimu bienále. Jinak je ho historie je daleko starší, je to už 48. ročník festivalu, který se posledních dvacet let jmenuje Moravský podzim. Na začátku bych uvedla fakta, kterými se chlubíme. Festival v posledních letech velice dobře rezonuje s odbornou veřejností, s lidmi, kteří se orientují v nejnovějších trendech. V grantovém hodnocení byl hodnocen jako druhý nejlepší ze zhruba šedesátky festivalů hudby. Letos taky získal prestižní značku Effe - Europe for festivals, festivals for Europe, a zařadil se tak po boku skvělých evropských festivalů. Z programu bych se ráda soustředila na tři hlavní orchestrální koncerty, jejich pořádajícím subjektem je filharmonie. Nabídneme letos tři velká tělesa. Festival zahajuje Česká filharmonie, přijede do Brna zhruba po deseti letech a přiveze svůj tradiční repertoár, který souvisí s jubilejní 120. sezónou. Zhruba v polovině festivalu se objeví prestižní světové těleso, Rotterdamská filharmonie, a sehraje podobnou roli jako před dvěma lety Londýnská symfonický orchestr s Valerijem Gergijevem. Letos tedy přijedou rotterdamští s dirigentem Cristianem Macelaru a se sólistou Simonem Trpčeskim. Přivezou Rachmaninova a Sibelia, letošního jubilanta. Závěr festivalu bude patřit domovské pořádající Filharmonii Brno, a myslím si, že program koncertu je mimořádně zajímavý. Kombinuje Debussyho, Stravinského Svěcení jara, a zazní také dílo festivalového rezidenčního skladatele Erkki Svena Tűűra, česká premiéra jeho Čtvrté symfonie, která se jmenuje Magma. V Brně se tedy v těch čtrnácti dnech sejdou hned čtyři zajímavá světová skladatelská jména. Přijede mladá Litevka Justé Janulyté se svým multimediálním dílem Přesýpací hodiny, které provedeme v novém koncertním sále Sono. Dalším hostem bude Kryštof Mařatka, český skladatel žijící ve Francii, se svou hudbou k němému filmu Batailon. Další slavné jméno přijede z Holandska, je to audiovizuální mág Michel van der AA se svými díly, besedou a projekcemi. A když mluvíme o pořádající Filharmonii Brno, chci připomenout, že jeden z koncertů se jmenuje Dvanáct violoncellistů. A mohu říci, že naši violoncellisté připravují skutečně velmi zajímavý program. Takže je nač se těšit.

  • Dramaturg Filharmonie Brno a festivalu Moravský podzim Vítězslav Mikeš:
    K samotnému programu Moravského podzimu - tento program chápu, a leccos naznačil už předchozí ročník v roce 2013, jako vyústění našich snah, které se snažíme uvést v život a představit i v sezóně filharmonické. Je to vygradování našich tendencí, kdy se snažíme kombinovat starou tradiční hudbu s tou moderní, i třeba nejnovější. Z toho důvodu chápeme festival jako primárně programovou záležitost, i když stavíme na tom, že zveme velká jména, velice známé interprety. Za všechny jmenuji klavíristu Simona Trpčeského, nebo Colina Currieho, slavného hráče na bicí nástroje. Ten letošní ročník má podtitul multimediální. Na jednu stranu je to marketingový slogan, na druhou stranu vymezení dramaturgické. Jde o to, aby dramaturg neřadil jen sled koncertů, ale multimedialita je vnímána v tom nejširším slova smyslu. Mezi uměním, mezi hudbou a dalšími uměleckými obory. Z těch opravdu multimediálních projektů jsou tam především dva. Konkrétně projekt Justé Janulyté, multimediální celovečerní dílo na pomezí koncertu a audiovizuální instalace. Čtyři violoncellisté jsou doslova uvězněni v tylových válcích a na tyto válce je vyprojektovaný světelný design. Je to projekt, který byl úspěšný na několika prestižních světových festivalech. Druhým multimediálním projektem je violoncellový koncert Michela van der AA, pod názvem Up-Close. Tento koncert vznikl pro současnou slavnou violoncellistku Sol Gabettovou, a v Brně jej uvede orchestr Berg, s Konstanze von Gutzeit. Skladba kombinuje tradiční violoncellový koncert s filmovou a hereckou akcí. Sólistka není jen hudebnice, ale i herečka, a reaguje s filmovým plátnem. Michel van der Aa bude přítomen osobně, bude mít besedu a představí své další uměnovědná díla aspoň v rámci besedy s promítáním.

    Zdůraznil bych ještě, že se snažíme o autenticitu provedení, a proto zveme umělce, kteří mají s moderní hudbou své zkušenosti. Například dílo rezidenčního skladatele Erkki Svena Tűűra přijedou zahrát umělci, kteří s provozováním jeho hudby mají své zkušenosti. Do Brna mj. zavítá Olari Elts, slavný estonský dirigent, který premiéroval několik Tűűrových skladeb. Přijede mladý, ale už nadějně se rozvíjející sbor Collegium musicales z Estonska, který provede několik Tűűrových skladeb a také Armida Quartett, berlínský, soubor, který v roce 2012 zabodoval na slavné soutěži ARD a vyhrál i díky intepretaci Tűűrova smyčcového kvartetu Ztracené modlitby. A tento kvartet zazní v Brně také. Celý festival lemují dva koncerty České filharmonie a Brněnské filharmonie, a myslím si, že je docela příznačné, že Česká filharmonie, která letos vstupuje do 120. roku své existence, přijede s tradičním repertoárem, jehož je nositelkou. Brněnská filharmonie, která vstupuje do své 60. sezóny, zakončí celý festival progresivním programem, Svěcením jara a Tűűrovou symfonií č. 4.
    Kuriozitou a zároveň nosnou hudbou je koncert z díla lidí, kteří se proslavili v jiných oborech. Je mezi nimi například skladba Friedricha Nietzscheho, což je krásný německý patetický sloh blízký Wagnerovi, několik skladeb Borise Pasternaka, které mají hudebně blízko k Alexandru Skrjabinovi, a minutový valčík L.N.Tolstého, což j etaková perlička salonního typu. Interpretem je klavírista Jan Jiraský. Dala se vybrat spousta kuriozit, ale tento program považuji za hudebně velice nosný a konzistentní.
  • Manažerka festivalu Moravský podzim Lucie Šnajdrová:
    Festival není jen přehlídkou koncertů, ale snažíme se o zajímavé doprovodné akce. Protože je festival multimediální, takže rádi spolupracujeme s institucemi města Brna, s Moravskou galerií, Masarykovou univerzitou a kinem Scala, které vlastně je ve správě Masarykovy univerzity. Zde se budou odehrávat koncerty a také tu uspořádáme první z programů pro děti. Dvakrát v neděli se bude konat Moravský podzim dětem, a před tím koncertem Kryštofa Mařatky k Batalionu bude taková filmová dílna, kde si děti budou moci zkusit vyrobit svůj vlastní film. Další neděli bude s Moravskou galerií uspořádána výtvarná dílna, protože budeme mít koncert Karlheinze Stockhausena Harlekýn. Bude to hrát Karel Dohnal, klarinetista oblečený jako Harlekýn, který bude chodit mezi dětmi a děti si budou moci po tom koncertě namalovat svého Harlekýna. To jsou ty přesahy, o které se snažíme. Navazujeme tak na předchozí úspěšnou spolupráci, týdenní workshop galerie a filharmonie. Uspořádáme také uměnovědné biografy, což jsou přednášky Masarykovy univerzity ve Scale, při kterých bude přítomen Michel van der Aa a Erkki Sven Tűűr. Je to postaveno na studentech, kteří budou doplněni veřejností, a bude se mluvit o jejich skladbách. Stejně tak bude beseda před koncertem Justé Janulyté. Každý z účastníků si bude moci na každého autora „sáhnout“ a na něco se zeptat.

    mhf-brno.cz/moravsky-podzim

    21.9.2015 12:09:12 JaSop | rubrika - Festivaly

    Časopis 20 - rubriky

    Archiv čísel

    reklama

    Festival Setkání Stretnutie 2024

    Články v rubrice - Festivaly

    Do programu ZUŠ Open se letos zapojí 444 škol

    Magdalena Kožená (ZUŠ Open)

    Příští týden naplno vypukne celostátní festival základních uměleckých škol ZUŠ Open, který pod heslem ZUŠlechť ...celý článek


    Lípa Musica přichází s pestrým programem

    Jiří Pavlica

    Světová premiéra Beaty Hlavenkové, odvážný projekt soudobé hudby se sólistou Danielem Matejčou a dirigentkou A ...celý článek


    SpringTEEN Pražského jara, akční den pro náctileté

    Milan Peroutka

    V neděli 19. května proběhne v areálu Anežského kláštera v Praze první rodinný den v historii Mezinárodního hu ...celý článek



    Časopis 20 - sekce

    HUDBA

    Petr Hapka – 80 let

    Petr Hapka

    Televizní písničky a songy Petra Hapky
    Štěstí je krásná věc, Dívám se, dívám, Rozvod a další slavné hity a celý článek

    další články...

    LITERATURA/UMĚNÍ

    Výtvarné tipy 20. týden

    Klackovitý architekt Martin Rajniš

    Ztracené poklady Egypta: Záhady egyptské Sfingy
    Je stejně tajemná jako slavná. Prozkoumejte minulost jedné celý článek

    další články...