zvláštní poděkování
Quantcom.cz

FOK oslaví s Pietari Inkinenem a Veronikou Džioevou Řím

Sopranistka Veronika Džioeva

autor: archiv   

zvětšit obrázek

Už od září FOK objevuje a představuje krásnou hudbu a v ní oslavuje především lidský hlas. Vždyť po José Curovi do Smetanovy síně vstoupili a budou vstupovat v 82. sezóně Dagmar Pecková, Simona Houda-Šaturová, Felix Rumpf, Štefan Margita či Veronika Džioeva. Právě ruská sopranistka, sólistka moskevského Velkého divadla, bude návštěvníkům Obecního domu 6. a 7. dubna 2016 spolu s šéfdirigentem Pietari Inkinenem průvodkyní programem nazvaným Římské inspirace.

„V dubnu 2016 si připomínáme 80 let od úmrtí významného italského skladatele Ottorina Respighiho. A protože on se během svého života beznadějně zamiloval do Říma, bude mu věnován celý program. Opera Tosca se odehrává přímo v Římě, Tannhäuser putuje do Říma za odpuštěním, druidská kněžka Norma se nešťastně zamilovala do římského vojáka a o Gaiovi Juliovi Caesarovi ani není třeba mluvit. Stejně jako o úžasné všestrannosti sopranistky Veroniky Džioevy, která nás spolu s Pietari Inkinenem po Věčném městě provede,“ upřesňuje Martin Rudovský, dramaturg FOK.

Poctou hlavnímu městu Itálie a jeho krásám je především zařazení dvou skladeb Ottorina Respighiho, od jehož smrti letos uplyne 80 let. Římské fontány jsou hudebním obrazem nejslavnějších římských fontán ve čtyřech částech dne, symfonická báseň Římské pinie je procházkou po Římě, provoněnou vůní stromů, které k městu neodlučně patří. Hector Berlioz přijel do Itálie na základě získání tzv. Římské ceny, stipendia udělovaného pařížskou konzervatoří. K italské inspiraci se však vrátil mnohem později v opeře a následně předehrou Římský karneval, v níž využil ohnivý tanec saltarello, který v Římě tvořil typickou součást karnevalového období.

Z operního repertoáru věnovaného Římu vybral dramaturg koncertu i další program. Stranou tak nemohla zůstat opera Julius Ceasar Georga Friedricha Händela, Tosca Giacoma Pucciniho ani Norma Vincenza Belliniho. Tannhäuser Richarda Wagnera se odehrává na území germánské říše, Řím však v ději hraje významnou roli. Titulní hrdina prožívá duševní rozpor, a proto odchází s poutníky do Říma, aby si vyprosil rozhřešení.

Jméno rodačky z hlavního města Jižní Osetie, vynikající sopranistky Veroniky Džioevy, není v Praze neznámé. Dřív než se poprvé představí v rámci abonentních koncertů Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK 6. a 7. dubna 2016 ji mohli Pražané slyšet jako Čajkovského Jolantu na prknech Národního divadla.

29.3.2016 16:03:05 JoMe | rubrika - Koncerty

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Festival Setkání Stretnutie 2024

Články v rubrice - Koncerty

Lukáš Vondráček završí sezónu recitálů FOK v Rudolfinu

Lukáš Vondráček

Klavírista Lukáš Vondráček vystoupí s recitálem v pražském Rudolfinu v rámci řady Světová klavírní tvorba FOK. ...celý článek


Erik Bosgraaf v kostele sv. Šimona a Judy

Erik Bosgraaf

Charismatický holandský flétnista Erik Bosgraaf poprvé vystoupí v Praze. V rámci cyklu Stará hudba FOK se v út ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Ska Wars v Malostranské Besedě

Green Småtroll

Reggae vrací úder. Mezinárodní den Hvězdných válek každoročně připadá na 4. května, letos Prahu ale uchvátí po celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Velikáni filmu... Karel Kachyňa

Oznamuje se láskám vašim

Setkání v červenci
Úsměvná letní romance o nenadálé lásce. Český film uznávaného režiséra Karla Kachyni, od celý článek

další články...