zvláštní poděkování
Quantcom.cz

Koncert k pádu Berlínské zdi

Koncert k pádu Berlínské zdi

autor: Česká televize  

zvětšit obrázek

Koncert k pádu Berlínské zdi
Klavírista a dirigent Daniel Barenboim uvedl krátce po odstranění železné opony pro občany bývalé NDR koncert Berlínských filharmoniků z Beethovenova díla. Dnes uplynulo od této převratné dějinné události – Pádu Berlínské zdi – 41 let. Hovoří A. Wedow, G. Teutsch, R. Watzel, B. Forck a další. Režie Eric Schulz (Premiéra). Berlínská zeď padla 9. listopadu 1989. Tím skončilo desítky let trvající poválečné rozdělení Evropy a celého světa. Byl to počin jak politického, tak i emočního významu. O tři dny později ho oslavili Berlínští filharmonikové koncertem, který sám o sobě je dnes považován za historickou událost. Vlastně je pro občany bývalé NDR dirigoval od sólového nástroje Daniel Barenboim v Beethovenově prvním klavírním koncertu, poté řídil za dirigentským pultem 7. Symfonii A dur téhož skladatele.

Jako přídavek zazněla Mozartova předehra k opeře Cosi fan tutte (Takové jsou všechny), což bylo hudebně dramatické dílo, které v té době Berlínští filharmonikové a dirigent natáčeli.
Můžete vidět, jak hluboce zasáhli každého, kdo byl v koncertní síni tehdy přítomen. Hudebníci se maximálně soustředili a podali hudebně znamenitý výkon. Na své dojmy vzpomínají s odstupem třiceti let.
Více než kdokoliv jiný si Berlínští filharmonikové po řadu let uvědomovali nesmyslné rozdělení města. Když byla v roce 1961 vztyčena Berlínská zeď, budova Berlínské filharmonie se právě dostavovala a byla od ní vzdálena jen pár kroků. Náhle se hudebníci ocitli přímo na hranici mezi Východem a Západem.
Tento televizní film Erica Schulze není pouze nádhernou výpovědí z dob sjednocování Německa, ale také zachyceným okamžikem, kdy se Berlínští filharmonikové stali orchestrem celého města.
Vysílání: 09.11., 21.50 hod., ČT art
Opakování: 11.11., ČT art

5.11.2020 12:11:08 Redakce | rubrika - Z éteru

Časopis 18 - rubriky

Archiv čísel

reklama

Asociace profesionálních divadel České republiky

Články v rubrice - Z éteru

Rok české hudby – Smetana 200

Bedřich Smetana

Ecce Homo Bedřich Smetana
Pohnutý život a geniální dílo velikána české hudby 1824–1884 v dokumentu Ma ...celý článek


Z první řady: Rusalka z Toulouse

Rusalka z Toulouse

A. Dvořák: Rusalka z Toulouse
Lyrická pohádka o třech dějstvích na libreto J. Kvapila v podání souboru Théa ...celý článek



Časopis 18 - sekce

HUDBA

Bratři Karamazovi - Studený dříví

Přebal alba

Bratři Karamazovi, jedinečná kapela, která dokázala podivuhodně skloubit víru, mystiku, bigbít, underground a celý článek

další články...

LITERATURA/UMĚNÍ

Svěrákova hořká komedie o válečných letech

Po strništi bos

Po strništi bos
Hořká komedie o válečných letech strávených na malém městě. Pražská rodina Součkových se mu celý článek

další články...